Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 18
  • 0

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

Witam

 

 

Jestem w toku juz ponad miesięcznego przeciągania liny z Orange, by uprosić o zainstalowanie internetu ze stałym łączem (ze skrzynki neostrady oddalonej o 5 metrów od budynku, w którym mieszkam), moja cierpliwość powoli się kończy (różne prywatne sprawy, do których internet jest mi niezbędny są w tym przypadku mocnym katalizatorem) i przeczuwam, że sprawa ta zakończy się fiaskiem, dlatego zaczynam rozważać instalację domowego internetu LTE z oferty Orange

Mieszkam w miejscowości Piaski (Wielkopolska, koło Gostynia). Czy ktoś obeznany, mógłby mi podpowiedzieć jaką antenę zewnętrzną zakupić by podłączyć do niej router (oraz jaki router do owej anteny wybrać z oferty Orange) i czy mogę liczyć w tej lokalizacji na sensowną szybkość łącza? A może wybierając tą opcję internetu dostanę antenę zewnętrzną w pakiecie podczas podpisywania umowy?

 

Dodam tylko, że jeśli ma to jakieś znaczenie to chciałbym razem z internetem zakupić dostęp do pakietu telewizji, jednak takie pakiety widziałem jedynie dla internetu światłowodowego. Czy internet domowy LTE również łączy się w ofercie z telewizją?

 

39 ODPOW. 39

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@majkel84 z internetem LTE domowy możesz dokupić usługę telewizyjną, ale pamiętaj, że to technologia satelitarna, wiec będzie potrzeba zainstalowania anteny sat.

Tu masz link w tej sprawie:

https://nasz.orange.pl/t5/Telewizja/Abonament-kom%C3%B3rkowy-a-Orange-TV-GO/m-p/179166

 

W Orange nie spotkałem się ze sprzętem do internetu mobilnego razem z antenami. To trzeba będzie dobrać indywidualnie.

Gorsza sprawa, że obecnie brak jest sprzętu w sklepie Orange do internetu mobilnego:

https://www.orange.pl/sklep?&offerType=DATA&processType=ACTIVATION&loyalty=24&serviceplan=MOB_PO_570... 

 

Proponuję zakupić starter Orange za 5 PLN (6 GB internetu na 14 dni) i sprawdzić dokładnie, jak w Twojej lokalizacji będzie zasięg i działanie usług. 

 

Spojrzałem po mapce zasięgu i z tym zasięgiem Orange w Twojej lokalizacji jest nie bardzo ciekawie.

http://beta.btsearch.pl/

Najbliższe nadajniki Orange to są w Gostyniu. Tu trzeba będzie naprawdę dobre anteny zewnętrzne dobrać do routera i porządny router, np:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Huawei-B618-22d/m-p/170901

lub

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Huawei-B535-232/m-p/170927

Oba powyższe routery były dostępne w ofercie Orange jeszcze w grudniu 2019 r, ale bez anten zewnętrznych.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 18
  • 0

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@ketrasaArtur - dziekuje za szybką odpowiedź.

 

Mieszkam na pierwszym (ostatnim) pietrze budynku, i mam bezposredni dostęp do wyjscia na dach, zatem nie przeraza mnie instalacja anteny satelitarnej ani zewnętrznej do wzmocnienia sygnału LTE.

Na starterze już się chwilę bawiłem, karta sim siedziała w starym Huawei P8 lite, i prędkości były różne w zależności od dnia, ale 2-13 mb/s. 

 

Prywatnie uzywam Virgin Mobile i w tamtej lokalizacji, najlepszy internet komórkowy osiągam po manualnym podłączeniu się do Orange 3g. Zazwyczaj 8-15 mb/s.

 

Teraz pytanie czy jesli zainstaluje antenę na dachu to czy te prędkości będą zauważalnie lepsze? Jeśli tak to mógłby mi ktoś pomóc z doborem anteny pasującej do mojej lokalizacji i routera który dostałbym z orange wybierając tą ofertę? 

A może chociaż łopatologicznie wytłumaczyć jak mogę sam to dobrać mając pewność że wszystko ze sobą "gada" (antena + router) i że antena jest odpowiednia dla mojej lokalizacji?

 

Dzięki 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@majkel84 kolega @ketrasaArtur wypisal Ci powyżej routery, a ja anteny do nichEmotikon: Szczęśliwy


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@majkel84 najprościej, żeby nie popełnić gafy proponowałbym udać się do najbliższego sklepu/serwisu komputerowego w Twojej okolicy i dobrać cały sprzęt (router, anteny, okablowanie, uchwyty), nawet z usługą montażu. W Orange zakupić tylko samą usługę internetu LTE z TV od Orange.

 

edit:

Lokalni powinni mieć dokładniejsza wiedzę i doświadczenie w okolicy.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@majkel84 skoro antena jest dedykowana do danego routera to nie powinno byc zadnych problemow z montazem. Kilka kabelkow, uchwytow i po sprawie.

Poza tym w zestawie jest wszystko:

Kupujesz kompletny zestaw:
- dualna  kierunkowa antena PANEL LTE CT-15_1.8_Duo MIMO (15dBi/1800-2100MHz)
- 2x zintegrowane kable antenowe o wybranej długości (inne długości +/- 4zł/m)
- 2x konektor do modemów 
HUAWEI B618
- w komplecie mocowanie na rurę  


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej


@majkel84napisał(-a)

@ketrasaArtur - dziekuje za szybką odpowiedź.

 

( ... )

 

Prywatnie uzywam Virgin Mobile i w tamtej lokalizacji, najlepszy internet komórkowy osiągam po manualnym podłączeniu się do Orange 3g. Zazwyczaj 8-15 mb/s.

 ( ... )


O ile dobrze się orientuję, to Virgin Mobile działa tylko jako wirtualny operator na sieci PLAY, T-Mobile i Plus. Napisałeś, że łapiesz na Virgin 3G z Orange? Po mapie wygląda mi, że masz najbliżej nadajnik T-Mobie. Jeżeli łapiesz z Orange, to musi być usługa z połączonej sieci Orange i T-Mobile.

Dla mnie to trochę dziwne, a zagadnienie poruszam tylko z ciekawości.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

@majkel84 Jeżeli zastosujesz anteny zewnętrzne do LTE, to masz mocniejszy sygnał, a to już jest powiązane z prędkością. Takie rozwiązanie na pewno usprawni działanie internetu. Musisz się jeszcze liczyć z tym, że w godzinach popołudniowo wieczornych najczęściej nadajniki są dość mocno obciążone, wiec osiągi też będą kiepskie. No i oczywiście to jest internet mobilny, który jest bardziej podatny na zakłócenia niż internet z kabelka.

 

W przypadku podpisywania umowy, proponuję przez infolinię. Jak coś nie spasuje, to masz 14 dni na odstąpienie, bez podawania przyczyny. jak podpiszesz w salonie, to nie będzie możliwości odstąpienia.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 18
  • 0

Internet domowy LTE dobór anteny zewnętrznej

Dzięki kolego @byczyn_86 - obaj dodaliście nowe treści w trakcie, gdy pisałem swojego drugiego posta 🙂 
dzięki też za następnego posta z konkretnym rodzajem anteny i routerem, powiedz mi tylko czy chcąc ściągać sygnał z najbliższego nadajnika Orange w Gostyniu +/- 5 km ode mnie muszę się jeszcze upewnić, czy jakieś parametry tamtego nadajnika są zgodne z tymi parametrami w antenie? -wybaczcie to może być głupie pytanie, ale nie znam się tak mocno na tym, a czytając inne wątki widzę że ludzie często posługują się jakimiś częstotliwościami, kanałami itd., a ja nie bardzo się orientuję co się z czym je 🙂

@ketrasaArtur wspomniałeś, że najlepiej byłoby zlecić to jakiemuś lokalsowi. Tu mam problem, bo wspomniana wcześniej ballada o instalacji stałego łącza od orange(neostrady) trwa już ponad miesiąc, ponieważ panie w lokalnym salonie twierdzą, że one nie mogą wysłać do nas montera bez podpisania umowy. Umowy natomiast nie mogą podpisać [bo X czasu temu monter był pod tym adresem, stwierdził że na przekop chodnika żeby podciągnąć te 5 metrów kabla nikt sie nie zgodzi (chodnik przy drodze krajowej) i zaproponował alternatywę w postaci puszczenia kabla w górę po elewacji sąsiada, tak by ominąć owy chodnik. Niestety w odpisie z wizyty wpisał tylko wzmiankę o chodniku] ze względu na wcześniejszy odpis. Więc sprawa się rozchodzi o przyjazd montera, który puści te kable po budynkach, ale salon orange nie ma możliwości tego montera wysłać, a centrala Orange cały czas powołuje na nieopłacalność inwestycji (z powodu odpisu, w którym jest tylko wzmianka o wspomnianym wcześniej chodniku) i odmawia wysłania tu montera, choćby po to by jeszcze raz ocenił możliwości techniczne. Dla mnie absurd, szczególnie że oba budynki najprawdopodobniej połączone są również kanałem na elektrykę (tak wyglądają włazy przed oboma budynkami) więc skąd pomysł o przymusie rozkopywania czegokolwiek?

 

Inni monterzy pochodzą od konkurencji - np. Cyfrowy Polsat/Plus lub inne prywatne firmy dostarczające internet radiowy (nie mający dobrej prasy w okolicy), więc chyba nie będą chętni do pomocy. 

 

A co do zasięgu Virgin Mobile to dokładnie tak, jak wybieram sieć ręcznie to z Plusem mam odmowę (a ponoć jest najsilniejszy sygnał tutaj od nich), Play ma moja narzeczona i jest słaby, Tmobile prędkość ok 6 mb/s , a Orange na 3g daje w tym momencie d:14 mb/s, u: 1,87 mb/s. Nie wiem jak to działa, ale wygląda mi, że Orange będzie najciekawsze biorąc pod uwagę beznadziejną ofertę Plusa.

 

Odnośnie sposobu zamówienia usługi - jesteś pewny, że zamawiając w salonie nie dostaję 14 dni na przetestowanie usługi i rezygnację w razie niezadowolenia?