Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Huawei B618-22d

ROZWIĄZANE

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Huawei B618-22d

Ponieważ przez krótki czas miałem do dyspozycji router HUAWEI B618-22d, postanowiłem podzielić się moimi testami tego routerka, który jest dostępny na stronie orange.pl

Testy prowadzone były w Siedlcach przy ul. Piłsudskiego blisko galerii.

Wygląd routera:

20191203_183731.jpg20191203_183740.jpg20191203_183659.jpg

 

Po włożeniu karty SIM do routera (slot karty na spodzie oraz etykieta z danymi) i włączeniu do sieci praktycznie od razu można z niego korzystać.

 

Zalecane jest jednak, aby zalogować się na router przez przeglądarkę www i pozmieniać przynajmniej hasło do logowania. Po pierwszym wejściu na router: 192.168.8.1, od razu włącza się szybka konfiguracji. 

Trzy kroki umożliwiające zmianę nazwy WiFi oraz wprowadzenie hasła do WiFi i hasła do logowania na router (można wprowadzić swoje lub domyślnie użyć tego z WiFi co jest w podpowiedzi).

 

Kilka testów prędkości wykonanych na Samsungu Galaxy A6 połączony przez sieć WiFi 5 GHz:

Screenshot_20191203-193636_Speed Check.jpgScreenshot_20191203-193726_Speedtest.jpgScreenshot_20191203-193829_Speed Test.jpg

Nie są to jakieś zawrotne prędkości, ale test chciałem przeprowadzić w momencie sporego obciążenia nadajnika. Najczęstszej przecież w tedy potrzebny jest dostęp do internetu. Przy połączeniu przez WiFi 2,4GHz, prędkości były niższe i ledwo przekraczały 20 Mbps.

 

Zaletą jest również możliwość konfiguracji routera z poziomu aplikacji na androida.

Screenshot_20191203-213240_HUAWEI HiLink.jpg

Ta wersja routera nie udostępnia w apce dużych możliwości. Więcej konfiguracji można dokonać przez stronę www. W aplikacji można wysyłać SMS-y jak i zmieniać APN, czy logowanie do sieci, czy włączania roamingu. Niestety brakuje opcji wysyłania kodów USSD, co w przypadku oferty na kartę umożliwia sprawdzenie stanu konta. Nie wiem czemu, ale w tym routerze nie jest dostępne ani w apce ani przez www.

 

Wygląd interfejsu przez www:

huawei_b618_www_1.jpghuawei_b618_www_2.jpg

Przez stronę www jest możliwość ustawienia większej ilości paramentów. Zaciekawił mnie profil Orange ipv6, który jest domyślnie zapisany na routerze. Po jego przełączeniu i restartowaniu routera nie dało się korzystać z internetu. Profil Orange działa bez żadnych kłopotów i tylko na tym profilu przeprowadzałem pomiary prędkości.

 

Jak już wcześniej wspomniałem, brakuje możliwości wysyłania kodów USSD. Router ma jednak inne zalety. Nie spotkałem się z opcją konfiguracji VPN. Ten router udostępnia taką możliwość, jak również można dopisać 5 użytkowników z uprawnieniami dostępu do serwera SAMBA. Port USB umożliwia podłączenie drukarki jak i dysku zewnętrznego.

 

Router posiada jeszcze złącze RJ11 do podłączenia telefonu oraz dwa porty RJ45: LAN1 i LAN2/WAN. Trochę nie rozumiem, czemu port LAN2/WAN został w ten sposób oznaczony. W konfiguracji ETHERNET jest możliwości ustawienia portu WAN.

 

Jeszcze pasma obsługiwane przez router:

LTE: 800/1800/2600 MHz
LTE: 800/900/1800/2100/2600 MHz
GSM: 850/900/1800/1900 MHz
EDGE/GPRS/GSM: 900/1800 MHz
EDGE/GPRS/GSM: 850/900/1800/1900 MHz
HSPA+DC/HSPA+/HSPA/UMTS: 850/900/1900/2100 MHz
HSPA+DC/HSPA+/HSPA/UMTS: 900/2100 MHz
 
W routerze jest również opcja podłączenia anten zewnętrznych, co umożliwia poprawienie zasięgu, tam gdzie jest duża odległość od nadajnika.
 
Ważna sprawa, przy zaniku zasilania: router automatycznie się włącza i po kilku chwilach można ponownie korzystać z internetu.
 
Ogólnie przez ten krótki czas uważam że router sprawował się znakomicie.
Trochę jestem przyzwyczajony do innego interfejsu na WWW, z innymi parametrami i większa ilością parametrów dostępnych w apce. Tu jest mocno okrojona do kilku podstawowych.
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:
Anonim

Nie dotyczy

Huawei B618-22d

@ketrasaArturten sprzęt jest naprawdę dobry, może recenzja przyda się komuś 😉

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7
Anonim

Nie dotyczy

Huawei B618-22d

Elegancka recenzja, mógłbyś takie coś prowadzić 😃


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Huawei B618-22d

@Anonim lubię czasami sprawdzić jakiś ciekawy sprzęt. poza tym @Aśka_M podpuściła z tematem konkursu, więc tak jakoś mnie tkneło, co by przeprowadzić mały test, tak samemu sobie, bo w konkursie nie chcę brać udziału Emotikon: Mrugający Trochę mało czasu, wiec nie sprawdzę wszystkich opcji. Ogólnie ten sprzęt jest nawet całkiem niezły. Mam jeszcze Huawei B535-232 i też za chwilę wrzucę małą recenzję. Jeżeli miałbym wybierać w sprzętach do internetu, to wybrałbym NETGEAR M1, ale nie znalazłem go na stronie Orange.pl 

Anonim

Nie dotyczy

Huawei B618-22d

@ketrasaArturten sprzęt jest naprawdę dobry, może recenzja przyda się komuś 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Huawei B618-22d

@Anonim tak prawdę powiedziawszy, przy testach w godzinach sporego obciążenia nadajnika sprawował się całkiem nieźle. Cena uważam, że też nie jest mocno wygórowana, ale warto porównać, bo w necie znalazłem ten sam model w cenie ponad 1400 PLN. W Orange na raty jest dostępny w cenie 999 PLN i nie trzeba podpisywać umowy.

Testy przeprowadzałem na kacie SIM zakupionej w Żabce Emotikon: Mrugający


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Huawei B618-22d

Dziś jeszcze przed oddaniem mały teścik prędkości:

bez_rozmowy.png

Dodam, że odległość od nadajnika to około 2km, router w zamkniętej hali wykonanej z blachy. Nie podłączane żadne anteny dodatkowe.

 

Dodatkowo sprawdziłem możliwość wykonywania połączeń przy podpiętym telefonie stacjonarnym do RJ11. Rozmowy można wykonywać również podczas korzystania z internetu. Fajne urządzonko do zastosowań biurowych i nie tylko Emotikon: Mrugający 

Jeszcze test prędkości w tych samych warunkach, ale podczas prowadzania rozmowy głosowej:

z_rozmowa.png

 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1988
  • 6078
  • 69

Huawei B618-22d

Ten stacjonarny to po voip? Czy dzwoni się z numerem karty sim?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 18197
  • 51979
  • 699

Huawei B618-22d

@spiro połączenie było wykonywane z karty SIM. Nawet nic nie trzeba konfigurować, tylko w gniazdo telefoniczne RJ-11 podłączyć zwykły telefon stacjonarny. Wybieranie przebiega trochę dłużej, niż w standardowej komórce, czy telefonie stacjonarnym podpiętym pod linię telefoniczną. Jak dzwoniłem na numer komórkowy, to wyświetlił mi się numer z routera. Odbieranie połączeń, dzwoniąc na numer z routera odbywa się bezproblemowo.

 

Takie rozwiązania sprawdzałem jeszcze na routerach B315 oraz B525. Podłączenie telefonu również nie wymagało żadnej konfiguracji, a połączenia głosowe przebiegały bezproblemowo. Tylko trzeba zwracać uwagę, aby router miał wyjście RJ-11, bo są wersje bez tego gniazda.

 

Ważne:

W trakcie wykonywania połączenia głosowego, prędkość internetowa na routerze zwalnia i to często dość znacznie. Po zakończeniu połączenia głosowego, prędkość internetowa wraca do poziomu z przed połączenia.