Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 42
  • 0

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

Witam i pytam

Czy technik podłączający do mieszkania FTTH zakłada naścienne gniazdo światłowodowe i od niego leci światłowód do routera czy prosto ze ściany światłowód do routera.

Czy można wymusić na techniku założenie gniazda ?

 

________________
* Przeniosłem z działu Internet domowy – moderator Rafał

25 ODPOW. 25

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2389
  • 9895
  • 85

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

Cześć @Cebulowy 

Przesyłam poradnik Orange na temat Przyłącza światłowodowego w domu https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/przylacze-swiatlowodowe-3-kroki-do-uruchomienia-lacza-s...

Tam jest punkt Montaż światłowodu i budowa domowej sieci

Po wybraniu terminu instalacji otrzymasz SMS z potwierdzeniem wizyty. Na miejscu technicy wytłumaczą Ci, w jaki sposób będzie przebiegał montaż. Instalacja światłowodu w mieszkaniu nie należy do zbyt skomplikowanych procesów – naszym technikom zajmuje ok. 3 godzin. Polega on na doprowadzeniu cienkiego kabla zakończonego gniazdem optycznym, które zostaje zainstalowane w miejscu uzgodnionym z klientem. Później z gniazda optycznego idzie do ONT w Funboxie. Może być jeszcze taka opcja że z gniazda optycznego idzie do terminalu optycznego zewnętrznego ONT a pózniej z ONT wychodzi kablem Ethernet i jest podłączony do modemu Funbox do portu Ethernet. Więcej informacji o tym pisał też @sebaswiderski w temacie Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Zamiar-zam%C3%B3wienia-us%C5%82ugi-internetu-%C5%9Bwiat%C5...

Zerknij do obydwu linków

Pozdrawiam 🙂

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  technik układa w mieszkaniu kabelek światłowodowy zakończony gniazdem naściennym, nie wiedziałem jeszcze aby było to wykonane inaczej. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2389
  • 9895
  • 85

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowytak jak pisze @slav72 musi być gniazdo naścienne. Za gniazdem naściennym są później 2 opcje podłączenia. Z gniazda optycznego idzie do ONT w Funboxie. Może być jeszcze taka opcja że z gniazda optycznego idzie do terminalu optycznego zewnętrznego ONT a później z ONT wychodzi kablem Ethernet i jest podłączony do modemu Funbox do portu Ethernet. 🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

W moim przypadku odmówiono wykonania wg. mojego zamysłu, a nie były to jakieś wymysły z kosmosu, bo inny podwykonawca Orange tak robi instalacje. Chciałem, aby zamontować na zewnątrz budynku małą mufę (Orange ma takie, nieduża prostokątna puszka natynkowa), zrobić spaw i wejść do mieszkania cienkim włóknem, tak by nie był widoczny kabel wchodzący do gniazda światłowodowego, Pan monter stwierdził, że tak nie może, bo jest spory zapas kabla DAC i jak kabla nie brakuje, to nim wchodzi do mieszkania, DAC to sztywny drągal, więc wiadomo, że nie można go mocno zaginać, chciał mi puszkę z wystającym kablem przykręcić do ściany (przy remoncie mocno by mi to przeszkadzało), poprosiłem, żeby zostawił tą puszkę luzem, i tak sobie puszeczka dynda 😀 Dodam, że w wielu domach, gdzie są przyłącza doziemne, jest to zrobione dokładnie tak, jak ja chciałem, po prostu trafiłem na nie tą co trzeba ekipę instalatorów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12980
  • 53284
  • 619

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@user6541  masz rację. Nie wymagała żadnego dziwnego rozwiązania, a napisze wręcz, że Twoje jest właściwe.

Puszka zewnętrzna to norma, spaw i podłączony kabel wewnętrzny miękki i biały z gniazdem na końcu. Oczywiście montowanym do ściany.

To jest normą dla instalacji...a nie Twoje widzimisię 

 

@Cebulowy  masz prawo wymagać wykonania zgodnie z Twoimi wskazówkami i normą przewidziana dla instalacji zewnętrznych i wewnętrznych 

Dodam, że gniazdo jest obowiązkowe i wygodne względem potencjalnych uszkodzeń. Bez niego nie da rady,  bo to niezgodne ze sztuką 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 42
  • 0

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

Ok, dzięki Panowie za zainteresowanie tematem. Otóż jak instalowałem orange światłowód u mojej córki w Poznaniu to był już światłowód doprowadzony do mieszkania przez innego operatora (chyba Inea) bez gniazda, porostu kabelek walał się po podłodze, więc technik postawił router i podłączył w piwnicy i tyle.

Teraz instaluje u siebie światłowód w NJU. Wiem że te nie to forum, ale napisałem tu bo jest tu dużo osób z doświadczeniem i wiedzą.

Koordynator u którego zamawiałem usługę powiedział mi że nie zakładają gniazda tylko kabel światłowodowy leci prosto do routera - Funbox 3.0 i że mogę poprosić technika aby zostawił mi zapas kabla kilka metrów na wypadek zmiany miejsca położenia routera.

Lubię porządek w tematach sieciowych mieć chciałbym mieć gniazdko.

Jak myślicie czy gdybym zakupił np. naścienne gniazdo abonenckie NGO-12 czy byłby jakiś problem dla technika żeby mi to zainstalować.

Czy takie bierne elementy w światłowodzie pogarszają jakieś parametry transmisji jak to jest np w internecie po kablu koncentrycznym od tv kablowej.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12980
  • 53284
  • 619

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  nie słyszałem nigdy o instalacji bez gniazdka. Czy to Orange, czy Nju..gniazdo jest obowiązkowe i tego wymagaj z dwóch powodów. Bezpieczeństwo i mobilność, bo dokupujesz patchcord jakiej długości potrzebujesz i wymieniasz stary , za krótki..i tyle w temacie. 

Bez gniazda bym nie przyjął wykonania instalacji, bo ekipy obu operatorów są te same....ten sam model wykonania sieci u abonenta


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22114
  • 181

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


@Cebulowynapisał(-a)

...

Koordynator u którego zamawiałem usługę powiedział mi że nie zakładają gniazda tylko kabel światłowodowy leci prosto do routera - Funbox 3.0 i że mogę poprosić technika aby zostawił mi zapas kabla kilka metrów na wypadek zmiany miejsca położenia routera.

 

Koordynator raczej dość twórczo rozwinął własną wizję artystyczną. Być może zna się on na sprzedaży, ale raczej nie wiedział instalacji na oczy.

 

Lubię porządek w tematach sieciowych mieć chciałbym mieć gniazdko.

 

Oczywista oczywistość.

 

Jak myślicie czy gdybym zakupił np. naścienne gniazdo abonenckie NGO-12 czy byłby jakiś problem dla technika żeby mi to zainstalować.

 

Mam przekonanie graniczące z pewnością, że technik nie będzie chciał podłączać niczego czego sam nie przyniesie ze sobą. U mnie nawet z braku głupich klamerek do kabli musieli drugi raz się pofatygować. Na Twoim miejscu niczego bym nie kupował.

 

Czy takie bierne elementy w światłowodzie pogarszają jakieś parametry transmisji jak to jest np w internecie po kablu koncentrycznym od tv kablowej.

 

Krótka odpowiedź: nie. Egzegeza: albo będzie działało dobrze (co monter musi sprawdzić i pokazać Ci przed podpisaniem odbioru), albo nie będzie działało wcale (i wtedy nie podpisujesz odbioru - więc to się nie zdarza). Połączenia nie wpływają na parametry transmisji, mogą jedynie ją uniemożliwić.

 

Mogę dodać tyle, że u mnie zamontowali takie gniazdko jak poniżej widać, bez pytania, proszenia czy jakiegokolwiek nacisku. Jedyne co podlegało dyskusji to miejsce w którym to gniazdko chcę mieć: pytali czy chcę zaraz po wejściu do budynku czy blisko rutera. Był bardzo duży zapas kabla doziemnego (ten pomarańczowy na obrazku), więc można było sobie na to pozwolić.


IMG_20230429_113849.jpg

PS. U mnie to oczywiście nie jest NJU, ale zasada jest uniwersalna. Jakieś gniazdko gdzieś musi być, przecież tego pomarańczowego kabla w żaden sposób nie da się podłączyć do FB, jest sztywny jak patyk.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2023
  • 5470
  • 184

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

Co do montażu gniazda to różnie. Np. Ineowcy dla Orange dają od razu do modemu światło i nie montują gniazda. W blokach od razu kabel do modemu, a w domach jednorodzinnych najpierw ONT dalej ethernet i modem. Natomiast jak jest łącze własne Orange lub SI ładnie instalują gniazdo, ale to inne ekipy.