Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2084
  • 7667
  • 31

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


@Cebulowynapisał(-a)

Jak myślicie czy gdybym zakupił np. naścienne gniazdo abonenckie NGO-12 czy byłby jakiś problem dla technika żeby mi to zainstalować.

 


Żaden problem, nawet dla amatora takiego jak ja, więc i Ty potrafisz. Ja zrobiłem jak na obrazku poniżej, bez żebrania u kogokolwiek. Dwa adaptery wewnątrz gniazda połączyłem patchcordem najkrótszym jaki znalazłem. Trochę ciasno, ale dało radę.

 

pirenej_0-1682789119619.png

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 42
  • 0

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

Oki, super sam to zrobię.

Czyli potrzebuję gniazdo naścienne, dwa adaptery i patchcord.

 

I teraz w gniazdku montuje dwa adaptery łącze je wewnątrz nawiniętym patchcordem a zewnątrz podłączam do jednego adaptera światłowód a do drugiego patchchord który idzie do funbox.

 

Czy mogę tak zrobić że rezygnuję z jednego adaptera i zapas światłowodu który wchodzi do mieszkania nawijam we wnętrzu gniazdka i łączę wewnątrz gniazdka z adapterem a na zewnątrz podłączam patchcord który biegnie do funbox-a ?

 

Czy instalator zakańcza światłowód wtykiem SC/APC

Jeśli tak to muszę kupić adaptery SC/APC i  patchcord SC/APC


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13000
  • 53393
  • 620

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  Nie, przy instalacji monter zrobi wszystko

Czemu się upierasz, że będzie niepoprawnie od razu i będziesz poprawiał?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2084
  • 7667
  • 31

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


@Cebulowynapisał(-a)

Czyli potrzebuję gniazdo naścienne, dwa adaptery i patchcord.


dwa patchordy. Jeden króciutki pomiędzy adapterami w gniazdku, drugi, taki długi i ładny jaki zechcesz, od gniazdka do funboksa.

 


@Cebulowynapisał(-a)

Czy mogę tak zrobić że rezygnuję z jednego adaptera i zapas światłowodu który wchodzi do mieszkania nawijam we wnętrzu gniazdka


w tym gniazdku się nie zmieści

PS.

Mógłyś kilka zwojów nawinąć w gniazdku, a resztę zapasu schować za szafą, wtedy tak. I tak będziesz musiał ten zapas gdzieś schować. Ja wolałem przejść przez dwa złącza, żeby mieć większą elastyczność przy ewentualnym gmeraniu przy gniazdku. Mawiają tutaj, że dodatkowe złącza szkodzą, bo wnoszą dodatkowe tłumienie i trudno z tym dyskutować. Jak nie zabrudzisz nic paluchami to spadek będzie niezauważalny i nieszkodliwy. Ja u siebie na trasie od garażu na salony mam powtykane trzy takie adaptery. Jeden w gniazdku od monterów, dwa kolejne w gniazdku na salonach, jak wyżej.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe


@agat13napisał(-a)

@Cebulowy  Nie, przy instalacji monter zrobi wszystko

Czemu się upierasz, że będzie niepoprawnie od razu i będziesz poprawiał?


@Cebulowy  tak jak pisze @agat13  poczekaj na montera, koordynatorzy z biura nie wiedzą wszystkiego może technik Cię zaskoczy i zamontuje gniazdo. Tak przy okazji to w zestawie z FunBoxem jest metrowy patchcord, monter założy gniazdko gdzie pokażesz i może ten krótki patchcord wystarczy do podłączenia modemu.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2084
  • 7667
  • 31

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy, poczekaj na rozwój wypadków, jak doradzają Koledzy. W razie czego zostajesz z opcją, którą zaproponowałem, bez proszenia łaski niczyjej.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13000
  • 53393
  • 620

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  o ile w innych wątkach wręcz namawiałam do ingerencji w sieć miedziana,  bo tak naprawdę nie ma co w niej zepsuć, to w sieć światłowodową w tym zakresie jak Ty piszesz odradzam. 

Nie dlatego, że sobie nie poradzisz, a dlatego, że łatwo jest coś uszkodzić i to tak, że nie będzie widać, a kłopoty gotowe...

Wystarczy krzywo wetknąć wytk, wystarczy pobrudzić, czy zarysować ferule. Wystarczy spowodować mikropęknięcia i kłopoty większe niż zysk. Dlatego co innego zmienić patchcord na dłuższy, a co innego zrobić zakończenia sieciowe..

Jeszcze jedno: jeśli coś kupisz na wolnym rynku i zrobisz po swojemu, każda wizyta monterska zakończy się opłatą za nieautorskie rozwiązanie ( bo najprościej jest zwalić winę na klienta i na to, że grzebał w sieci) 

Taka moja rada. Zostaw fachowcom instalacje, wiedz jednak czego chcesz i czego wymagać. Uwierz, że byłem przy dziesiątkach instalacji i wiem, że partner techniczny Orange/Nju nie zrobi bubla, a jak zrobi, a my powiemy, że jest coś nie tak, biegusiem przylecą poprawić ..

Może się trafić monter bałaganiarz, ale to rzadkość i jak widzą zorientowanego klienta, któremu kitu nie wcisną, to robią wszystko poprawnie. Ja z tym nie miałem nigdy problemu...

Dlatego nie narażaj się na wydatki. 

Nawet inni operatorzy mają jakieś normy i kuszą założyć ONT, więc daj ludziom się wykazać, a później kombinuj. Będziesz zdrowszy 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 42
  • 0

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@agat13Masz rację, wierzę w fachowość monterów i czekam na rozwój wydarzeń, po co martwić się i szukać sobie problemów na zaś, zdrowie najważniejsze.

 

Widzę że dyskusja się rozwinęła i dużo się z niej wyniosłem, może jeszcze komuś się przyda, więc dziękuje wszystkim za porady i wkład tu wniesiony i poświęcony czas.

 
 

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  jak już będzie "po wszystkiemu" daj znać co i jak. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13000
  • 53393
  • 620

orange światłowód i naścienne gniazdo światłowodowe

@Cebulowy  od tego jesteśmy. Opisz po instalacji jak to wyglądało..

Radzimy z własnego doświadczenia, więc praktycznie