Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 61
  • 0

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

Dzień dobry,

 

planuję pod koniec lipca się przeprowadzić do innego mieszkania które obecnie remontuję. Według strony internetowej w tamtym bloku jest dostępny światłowód Orange, także w piwnicy widziałem jakieś biegnące instalacje.

 

Instalacja światłowodu, jak się domyślam, to wiercenie, układanie kabli. Z mojej strony jeszcze pewnie zapewnienie zasilania w miejsce gdzie chcę ulokować modem. Chciałbym zrobić to przed remontem, aby od razu wszystko ładnie zakryć.

Na czacie na stronie orange.pl próbowałem się dowiedzieć, czy jest możliwa instalacja usług ze znacznym wyprzedzeniem przed ich aktywacją, lub chociażby przyjście montera na konsultację. Odpowiedzi były niczym z bota - monter przychodzi tylko w celu zainstalowania usługi w dniu aktywacji, bez możliwości wcześniej.

 

Nie da się tak jak chciałem, to może w czasie remontu wszystko przygotuję, aby później nic nie wiercić oraz móc łatwo zakryć przewody.

 

I teraz moje wątpliwości co i jak rozplanować:

Interesuje mnie jak bardzo wgłąb mieszkania może być położony kabel oraz jaki jest zasięg WiFi?

Czy na tych 50-metrach jeśli postawię modem przy jednej krawędzi mieszkania to czy jakość WiFi będzie dobra po przeciwległej jego stronie?

W jednym pokoju chcę bowiem trzymać komputer stacjonarny, a więc poprowadzić do niego kabel z modemu, a w pokoju przeciwległym rozważam telewizor pod kątem oglądania z internetu (Youtube, HBO Go, Netflix, etc). Chciałbym aby telewizor przez wifi odbierał wystarczająco dobry sygnał.

 

Ciekawi mnie też:

-grubość kabla światłowodowego oraz jak bardzo można go zginać

-czy obudowa modemu umożliwia przymocowanie go na ścianie

-jak długi jest kabel zasilający modem.

 

To standardowe mieszkanie z wielkiej płyty, a przewody biegną pionowo po klatce schodowej.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Pracuję w Orange
  • 928
  • 1512
  • 35

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@WrotekCześć Wrotek.

 

Odpowiadając na Twoje pytania:

- jeden przewiert z klatki do mieszkania, chyba, że przy remoncie zrobisz peszel, zjedziesz nim do podłogi i wyprowadzisz sobie w ścianie a później kabel pójdzie w listwie przypodłogowej.

- no zdecydowanie gniazdko elektryczne jakieś w pobliżu by się przydało. Jeśli mogę zasugerować to modem postawić przy TV a w pokojach porobić gniazdka eth. Jeśli chodzi o sygnał wifi jest ok, ale wiadomo, że są czynniki, które wpływają na jakość sygnału.

- Doradca dobrze Cię poinformował. Składasz zamówienie i technik przyjeżdża celem instalacji usługi. Slot czasowy jest 3H więc zawsze można z chłopakami porozmawiać a jak coś będziesz musiał dostosować to technicy zaparkują zlecenie i umówicie się np. na następny dzień. Wystarczy porozmawiać.

- Nie ma jakiś ograniczeń co do kabla. W domu będziesz miał zamontowane gniazdko optyczne, od którego będzie szedł kabel do ONT w Funbox 3.0(patrz zdjęcie) po lewej ten idący z klatki, po prawej do FB

- możesz powiesić na modem na ścianie.

- kabel zasilający modem ma ok 2 metry.

 

Pozdrawiamftth.jpg

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6849
  • 189

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

Ponizsze filmy odpowiadaja na czesc Twoich pytan

 

 

Nie polecam laczenia telewizora z funboxem przez wifi.

Dlugosc kabelka jest uzalezniona od tego gdzie bedziesz chcial miec modem. Ogolnie to Ty wybierasz lokalizacje. Najlepiej w centralnej czesci mieszkania. Zbrojone sciany sa skutecznym zagluszaczem sygnalu wiec na drugim koncu mieszkania sygnal moze byc kiepski. Konieczny moze byc zakup wzmacniacza. Ogolnie to co sie da (TV, komputer stacjonarny) lepiej podlaczyc po kabelku, ale to moje zdanie. 


Pracuję w Orange
  • 928
  • 1512
  • 35

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@WrotekCześć Wrotek.

 

Odpowiadając na Twoje pytania:

- jeden przewiert z klatki do mieszkania, chyba, że przy remoncie zrobisz peszel, zjedziesz nim do podłogi i wyprowadzisz sobie w ścianie a później kabel pójdzie w listwie przypodłogowej.

- no zdecydowanie gniazdko elektryczne jakieś w pobliżu by się przydało. Jeśli mogę zasugerować to modem postawić przy TV a w pokojach porobić gniazdka eth. Jeśli chodzi o sygnał wifi jest ok, ale wiadomo, że są czynniki, które wpływają na jakość sygnału.

- Doradca dobrze Cię poinformował. Składasz zamówienie i technik przyjeżdża celem instalacji usługi. Slot czasowy jest 3H więc zawsze można z chłopakami porozmawiać a jak coś będziesz musiał dostosować to technicy zaparkują zlecenie i umówicie się np. na następny dzień. Wystarczy porozmawiać.

- Nie ma jakiś ograniczeń co do kabla. W domu będziesz miał zamontowane gniazdko optyczne, od którego będzie szedł kabel do ONT w Funbox 3.0(patrz zdjęcie) po lewej ten idący z klatki, po prawej do FB

- możesz powiesić na modem na ścianie.

- kabel zasilający modem ma ok 2 metry.

 

Pozdrawiamftth.jpg

 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 61
  • 0

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@byczyn_86  Dzięki, rzeczywiście trochę wątpliwości mi się rozwiało.

 

Odnośnie mojego decydowania odnośnie modemu - na którejś podstronie Orange opisującej instalacje było zastrzeżenie, że monter może wskazać, że to za daleko. Na wszelki wypadek chciałem zapytać.

 

A dlaczego odradzasz połączenie WiFi z telewizorem? Kwestia możliwego słabego sygnału?

@sebaswiderski 
dzięki za odpowiedź pełną szczegółów.
Miałem także na myśli wiercenie między przedpokojem a pokojem, no i położenie tego nie wzdłuż podłogi, a sufitu. No, ale rozważam właśnie jakąś rurkę osłonową. Teraz zacząłem się zastanawiać jednak, czy nie będzie ona bardziej widoczna od samego śladu po wierceniu.

 

A jak działają gniazdka eth w tym wypadku? Odchodzą od modemu? Raczej bym kable ethernet poprowadził teraz i ukrył, bez gniazdek.

 

Z ustawianiem modemu pod TV w moim przypadku jest ten problem, że mam jeszcze telewizora. Raczej jakiś kupię ale to gdybanie bo nie traktuje tego za coś niezbędnego do życia. Co innego komputer z dobrym internetem. Jednak na tyle zakup TV biorę poważnie, że chciałbym to już ująć w rozplanowaniu, aby za pół roku nie głowić się nad rozwiązywaniem problemów wynikłych ze złego zlokalizowania kabli i modemu.

Zarazem zamontowanie modemu centralnie w mieszkaniu - w przedpokoju - nasuwa problem, gdyż obecnie właściwie nie ma tam dostępu do gniazdka elektrycznego.

 

 

Odnośnie doradcy: ja nie neguję tego, że mówił źle. Uważam to jednak za skostniałe podejście skoro nie mogę poprosić o konsultację.

 


Pracuję w Orange
  • 928
  • 1512
  • 35

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@Wrotekdokładnie, skrętkę rozprowadziłbym teraz. Wiercenie o którym mówisz możesz zrobić samodzielnie pewnie masz na budowie potrzebny sprzęt :). Odnośnie tv to zastanów się jakie będzie jego usytuowanie. Czy będzie stał na jakiejś komodzie czy np. wisiał na uchwycie. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zrobienie gniazdka na wysokości i poprowadzenie kanału w ścianie na wszelkiego rodzaju przewody.Generalnie nie ma czegoś takiego jak konsultacja z technikiem. Odbywa się ona na miejscu po złożeniu zamówienia. Decyzja co gdzie i jak zawsze należy do Ciebie 🙂. Fajnie, że temat zgłaszasz w tej chwili a nie po białym montażu. Jest to na tyle plastyczny etap, że możesz podczas remontu zrobić tak jak chcesz 🙂

 

Pozdrawiam


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 195
  • 292
  • 4

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

ciekawy artykuł tutaj 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2489
  • 8934
  • 45

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

Ło matko, szafa rack w domu. To już trzeba być jakimś maniakiem...


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 61
  • 0

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@sebaswiderskino właśnie - to dobry etap. Dlatego liczyłem, że Orange umożliwi częściową instalację wcześniej lub konsultację, aby pomóc przyszłemu klientowi.

Przyznam, że nie myślałem o gniazdkach. Zawsze kładło się po prostu kabel i się go co najwyżej chowało w listwy. No, ale nigdy nie robilem tego przed remontem. Pewnie rzeczywiście zrobię gniazdka.

 

@marko25tak, fajny poradnik. Jednak nieco nazbyt ambitny jak dla mnie. Mi wystarczą łącznie trzy pojedyncze gniazdka.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@marder ja mam racka w domu i wcale nie jestem maniakiem 😄


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Zamiar zamówienia usługi internetu światłowodowego w kontekście remontu mieszkania

@Wrotek ja tylko jeszcze  wtrącę się na chwilę do tego co pisał @sebaswiderski . Weź po uwagę jeszcze jedną kwestię - mianowicie, czy usługa będzie świadczona na kablach Orange czy też jako BSA (na kablach innego ISP). Jeżeli BSA to zagospodaruj sobie jedno gniazdko więcej, gdyż będziesz miał zewnętrze urządzenie ONT i dopiero od niego skrętkę do funboxa. Także zorientuj się co i jak, bo często bywa tak, że instalacje Orange wykonuje inny ISP i na jego włóknach świadczona jest usługa. Żeby potem niespodzianki nie było 😉