Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

ROZWIĄZANE

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Znalazłem taką tabelkę z informacjami o możliwym transferze do osiągnięcia w zależności od warunków radiowych w sieci mobilnej. Przyznam że nie czytałem tego artykułu. Ale zastanawiam się na ile wiarygodne są to dane - bo np. max transfer to 100 Mbps tylko? I czy przy tej samej wartości dBm transfer w agregacji pasm LTE i bez agregacji będzie różny?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 28
  • 1

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Generalnie jest tak, że Twój fon, w oparciu o aktualne warunki radiowe wysyła do stacji bazowej CQI (channel quality indicator). Im niższy poziom rsrp --> pogarsza się stosunek SINR --> odbiornik radzi sobie coraz gorzej. W związku z tym stacja bazowa, w oparciu o CQI przydziela odpowiedni MCS (modulation coding scheme). Parametr MCS mówi nam jaka jest w modulacja wielowartościowa (QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM (jeśli telefon obsługuje 256)) i coding rate. Im lepsze warunki radiowe (wysoki CQI) tym wyższy dostaniesz MCS --> wyższy transfer jaki można wyciągnąć. Do tego dochodzi Carrier aggregation, to czy w danej chwili mamy TxDiv czy Spatial Multiplexing (MIMO). Trzeba mieć też na uwadze pojemność i obciążenie sieci. Nawet jeśli mamy super warunki radiowe to możemy nie dostać zasobów. Jeśli coś namieszałem to poprawcie/uzupełnijcie 😉

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Dane są dobre w laboratorium. Realnie zbyt wiele czynników ma wpływ.

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

@tolek dane od... do. Teoretyczne, bo przecież nie przewidują warunków atmosferycznych, kierunkowość anten i obciążenia nadajnika... Matematyka, bo nie ujęli agregacji.. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Tak sądziłem że jest zbyt dużo zmiennych... Ale ogólnie chodzi o info jaki jest możliwy do osiągnięcia transfer z danym sygnałem pomijając oczywiście obciążenie stacji itd. Warunki atmosferyczne regulują parametry dBm. 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 28
  • 1

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Generalnie jest tak, że Twój fon, w oparciu o aktualne warunki radiowe wysyła do stacji bazowej CQI (channel quality indicator). Im niższy poziom rsrp --> pogarsza się stosunek SINR --> odbiornik radzi sobie coraz gorzej. W związku z tym stacja bazowa, w oparciu o CQI przydziela odpowiedni MCS (modulation coding scheme). Parametr MCS mówi nam jaka jest w modulacja wielowartościowa (QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM (jeśli telefon obsługuje 256)) i coding rate. Im lepsze warunki radiowe (wysoki CQI) tym wyższy dostaniesz MCS --> wyższy transfer jaki można wyciągnąć. Do tego dochodzi Carrier aggregation, to czy w danej chwili mamy TxDiv czy Spatial Multiplexing (MIMO). Trzeba mieć też na uwadze pojemność i obciążenie sieci. Nawet jeśli mamy super warunki radiowe to możemy nie dostać zasobów. Jeśli coś namieszałem to poprawcie/uzupełnijcie 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52606
  • 600

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

@tolek w pomocniczej aplikacji NetMonster znajdziesz informacje o telefonie

Screenshot_2021-08-08-16-13-31-627_com.android.settings.jpg


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

@gregfpl dzięki za techniczne wytłumaczenie.

@agat13 niestety nie użyję tej aplikacji bo aplikacja nie wspiera mojego urządzenia. 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 28
  • 1

dBm a możliwy transfer w sieci mobilnej 4G/3G/2G

Jeśli masz samsunga (może działa na innych też) to wpisz kod *#0011# - wyświetla bardzo przydatne informacje. Ewentualnie *#*#4636#*#* 😉