Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Wniosek o budowę światłowodu


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Wniosek o budowę światłowodu

Trzeba namówić samorząd (gmina) by zgłosił oficjalnie białą plamę.
Sam też możesz zgłosić tutaj https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

Jeśli UE uchwali budżet na kolejne 6 lat, to pewnie Cię uwzględnią przy kolejnej rundzie konkursów.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 171
  • 3

Wniosek o budowę światłowodu

No nie mogę, przeglądam to forum od jakiegoś czasu i musiałem się zarejestrować.

 

W czym macie problem? Zamiast dogadać się z kimś z okolicy, gdzie usługa jest dostępna, zamówić pod tamtym adresem i zrobić sobie dosył radiolinią, to bełkoczecie, jaka to batalia trwa 8 lat o kabel. W paśmie nielicencjonowanym idzie przepchać nawet gigabit, do dyspozycji pasma 2400, 5000 i 24GHz które też nie wymaga licencji. Tym bardziej nie będzie problemu na krótkim dystansie, kilka ulic, pamiętamy o widoczności i jedziemy. Potem można jeszcze dogadać się z innymi sąsiadami, postawić sobie stację bazową na 5GHz albo wstawić jakiegoś mikrotika + switch, walnąć serwer radius, przydzielić konta i pakiety i zakopać skrętkę do ich domów.

 

Ale nie trzeba od razu takich nakładów, wystarczy kupić jakieś tańsze zabaweczki jak nanobeam, nanostation i puścić dosył point to point nawet 400Mbps+

https://www.ui.com/airmax/nanobeam-ac-gen2/

https://help.ui.com/hc/en-us/articles/205197750-airMAX-Which-product-should-I-use

https://www.ui.com/airfiber/airfiber5/

https://www.ui.com/airfiber/airfiber24/


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Wniosek o budowę światłowodu

Ja już miałem przygody z radioliniami. Podziękuję, poczekam na włókno.

Wolę już neo10 niż radio.Z tymi radioliniami jest jeszcze inny problem - trzeba znaleźć kogoś kto udostępni sygnał A to też proste nie jest a większość operatorów się wstrzymuje...

Poza tym praktyką którą opisujesz jest nielegalna i ktoś może za to pójść siedzieć nawet


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Wniosek o budowę światłowodu

@xinfx internet radiowy? Czemu nie, tylko to musi być wykonane z głową i ktoś doświadczony powinien to wykonać, a nie pierwszy z brzegu chętny amator. Jest radiówka u mnie w mieście i co z tego, jak bez przerwy są kłopoty. Nigdy ni miałem internetu radiowego, ale to co u sąsiadów widziałem, to szkoda zachodu. Tu podzielam zdanie @pablus. Dobrze, że światełko się u mnie pojawiło.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Wniosek o budowę światłowodu

@ketrasaArtur  gorzej jakby było to puszczone na dziko A któryś z sąsiadów by Cię podkablował bo i o takich numerach słyszałem...

Ja tam wolę w takie szmerane interesy nie wchodzić. Poza tym u mnie nawet zasięg komórek się gubi bo jestem na pograniczu BTSów. Mieszkam w mieście A nie na wsi....

Znam sąsiadów i nie wiem czy ktoś by chciał radio...


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

Nieprawdą jest, że operator nie może podłączyć dodatkowych adresów. UKE twierdzi, że może, oczywiście bez dofinansowania, może jako własną inwestycję.

U mnie uliczka przy której mieszkam była na liście POPC2 przekazanej do orange do realizacji, około 10 domów, ale orange mógł wybrać nie mniej niż 70% z listy, więc wybrali sobie stare chałupinki oraz opuszczone popegeerowskie zabudowania bo były przy głównej ulicy, a do mojej ulicy kable były 30 lat temu zakopane bez kanalizacji i brakuje 3 słupów do ciągłości, więc dla orange to było za drogo. Wolą "podłączać" adresy bez perspektywy na klienta, zamiast uliczkę przy której są nowe domy, rodziny z dziemi i pewni klienci. A potem dziwią się, że gdy już mają światłowód, to tylko kilka % z potencjalnych adresów się podpina.

Właśnie dlatego przenoszę w tym miesiącu moje 3 numery do innego operatora oraz rezygnuję z neostrady (na szczęście 5G innego zielonego operatora działa u mnie bardzo dobrze)


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wniosek o budowę światłowodu

@GrzegorzM78 To się nazywa rachunek ekonomiczny. Podłącza się tam gdzie jest to opłacalne.  


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

Wniosek o budowę światłowodu

@GrzegorzM78  wg Twojego rozumowania należy tylko przylaczac nowe domy a stare chałupki już nie, bo co tam mieszkają gorsi?

Właśnie napisałeś jacy to pewni klienci na swoim przykładzie 😂


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 0

Wniosek o budowę światłowodu

Nie zabraniam nikomu podłączania starych chałup w których przeważnie mieszkają dziadkowie którzy nie mają nawet komputera komputera, ale jeśli chcą mieć internet, to czemu nie.

Raczej miałem na myśli, że działania orange w ramach POPC nie mają wiele wspólnego z likwidowaniem białych plam, raczej wygląda to na podłączanie najniższym kosztem minimum tego co było na liście, najczęściej tylko domy przy jednej ulicy, blisko centrali gdzie nawet był już działający vdsl, tak aby zniechęcić innych operatorów do inwestycji, a tam gdzie nie było wcześniej możliwości świadczenia usług na kablu, to nadal jest czarna dziura. Nie robią weryfikacji kto realnie byłby zainteresowany usługą, tylko wybierają minimum tj. 70% adresów z listy i wieszają kable, a potem zdziwieni, że jest małe wykorzystanie potencjału.


Co do ostatniej uwagi, to jest mocno nietrafiona, bo w ramach "walki" o normalny internet to drukowałem wieszałem nawet plakaty zachęcające ludzi do rejestrowania się na stronie orange i UKE i zapewne dlatego moja wioska znalazła się na liście popc, zachęcałem sąsiadów i pozgłaszali się. Ale teraz jestem po prostu zawiedziony i wkurzony, że orange tak podchodzi do sprawy i nawet nie planują inwestycji czy choćby jakichkolwiek prac w ramach dogęszczenia. I żałuję, że nasza wioska znalazła się w projekcie POPC, bo w sąsiedniej wiosce lokalny operator będzie wieszał światełko po słupach energetycznych do w szystkich chętnych, a u nas nie, bo jest już orange i pomimo tego, że w ramach popc podłączyli może 30% domów (tzn. podłączą, bo od pół roku wiszą kable na słupach ale neta nadal nie ma), to teraz już nikt inny nie chce u nas nic robić.

Dlatego mam prawo podzielić się moimi doświadczeniami i mam prawo zmienić operatora

 

___________

* Wpis poddany edycji - moderator Bartłomiej


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Wniosek o budowę światłowodu

@GrzegorzM78 Rozumiem twoje rozgoryczenie skoro sam zabiegałeś żeby światłowód tam wybudowano a jak przyszło co do czego to Cię pominęli. Każdy by się wkurzył. Być może cały ten projekt powinien inaczej funkcjonować. Wyznaczone adresy nie podlegały by wymianie i powinny być wszystkie realizowane. Ale to fajnie tylko tak wygląda zza biurka. W terenie podczas prac wyszłyby sytuacje których nie można przeskoczyć i wówczas i tak z pewnych adresów trzeba by rezygnować. Dlatego dano operatorom pewną swobodę wyboru a że nie zawsze jest ona racjonalna z punktu widzenia klienta, no cóż... samo życie.