Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

Dzień dobry,

 

od strony formalnej w styczniu kończy mi się umowa z UPC/play (już wypowiedziana), mam juź ofertę Orange Love (4 usługi), która mi odpowiada. Najchętniej umówiłbym się z jakimś podwykonawcą Orange (w Warszawie), który oceniłby wykonalność zmiany od strony technicznej (jak poniżej), ale na infolinii nie uzyskałem pomocy.

 

Od strony technicznej chciałbym przejść z kabla koncentrycznego na światłowód. Mam w UPC wariant FTTB, czyli światłowód do pionu w klatce, a potem jak kabel koncentryczny do szafki technicznej wmurowanej do ściany w mieszkaniu, gdzie następnie jest rozprowadzony po mieszkaniu.

 

Pytanie: jak podmienić kabel koncentryczny na światłowód? Czy kabel koncentryczny może np. posłużyć jako "pilot" dla wciąganego światłowodu (technik wyciąga koncentryk, za którym wciąga światłowód)? Ktoś inny na forach pisał nawet o wariancie, w którym kabel koncentryczny zostaje opróżniony, zostaje sam biały peszel po koncentryku, do którego wsuwa się światłowód.

 

Kabel koncentryczny od szafki technicznej do dotychczasowego gniazdka UPC idzie pod posadzką, nie widziałem jak to wyglądało niestety na etapie budowy bloku.

 

Będę wdzięczny za wszelkie dobre rady w tym zakresie. 🙂

8 ODPOW. 8

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53367
  • 620

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

@koniecUPCJeśli kabel koncentryczny jest ułożony w rurkach Peszla, to jeszcze opcja weryfikacji czy luźno i możesz iść w tą stronę. Wyciągnąć jeden, włożyć drugi za nim...Jeśli zaś koncentryk jest wmurowany, nie da rady. Jedynie można miejsca w których jest widoczny i przechodzi przez ścianę wykorzystać sam otwór. Wyciągania samych bebechów od koncentryka i zostawienia samej otuliny nigdy nie próbowaałem, bo to niemożliwe...

Musisz się dowiedzieć, czy w grę wchodzi instalacja ostatniej mili po koncentryku. W przeszłości za pomocą konwerterów można było wykorzystać koncentryk do domu . Warunkiem była wiedza, gdzie on wchodzi do mieszkania i opcja prędkości Neo do 300Mb/sek

Jeśli koncentryk siedzi twardo i nie rusza się jak go delikatnie pociągnąć, trzeba liczyć się z ciągnięciem nowego kabla FTTH po wierzchu do lokalu i w nim po listwach przypodłogowych

Wiesz co jest jeszcze ważne i o co warto zapytać? Status instalacji (standard) w budynku. jeśli jest jasno określona technologia wykonania instalacji w całym budynku, to technik musi się do tego dostosować. Może twój budynek ma w standardzie instalację mieszaną? Tego się dowiesz przy składaniu zamówienia


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2393
  • 9902
  • 85

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

Cześć @koniecUPC 

Przesyłam Ci podobny wątek który jest na forum NO Podłączenie światłowodu - kable https://nasz.orange.pl/t5/Zakup-nowej-oferty/Pod%C5%82%C4%85czenie-%C5%9Bwiat%C5%82owodu-kable/td-p/...

Może ten link coś Ci pomoże

Pozdrawiam 🙂


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

Dzięki. Spróbuję dzisiaj dostać się do szafki technicznej i zobaczę czy koncentryk jest luźno zamontowany (zakładam, że na drugim końcu - od strony gniazdka UPC - będzie się ruszał swobodnie). Zdecydowanie wolałbym wykorzystać istniejące trasy okablowania w mieszkaniu.

 

W kwestii prędkości w UPC mam 750 Mb/s i chciałem przejść na 1 Gb/s w Orange. Gdyby nie to, że Play po przejęciu UPC proponuje mi 3 warianty przedłużenia i każdy jest droższy lub gorszy jakościowo (za tę samą cenę), to pewnie nie bawiłbym się w zmianę operatora 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12996
  • 53367
  • 620

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

@koniecUPCSprawdź...Od razu wersja instalacji po koncentryku odpada, bo za niską prędkość dla Ciebie oferują technologie nakładkowe FTTB po kablu tego typu. Zerknij, bo może warto tylko część instalacji (luźnej w rurkach wciągnąć, a dalej kombinować w mieszkaniu?

W razie czego zamawiaj, a technik zweryfikuje (ma doświadczenie w takich sytuacjach i środki (odpowiednie piloty i sprężyny)


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

Jeżeli Orange dociągnął światłowód do budynku, to nie w celu stwierdzania niewykonalności. Nie lepiej po prostu zamówić usługę? Ekipa przyjdzie, zamontuje i załatwione. A nie grzebać pokątnie po szafkach nieswoich. Jako Twój sąsiad, czerpiący usługę z tego samego pionu, byłbym mocno niezadowolony z takiego grzebania.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

@koniecUPC 

Podbijam to co napisał @pirenej. Robienie czegokolwiek we własnym zakresie nie ma w tej sytuacji żadnego sensu. Zamów usługę i czekaj, monter i tak zrobi instalację tak jak ma to w planach, a niekoniecznie tak jak nam (czy Tobie) się wydaje.

Jedyne co musisz zrobić, to zastanowić się gdzie chcesz mieć w mieszkaniu ruter. Resztą zajmie się technik przysłany przez operatora, po zamówieniu przez Ciebie usługi.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange


@koniecUPCnapisał(-a)

Ktoś inny na forach pisał nawet o wariancie, w którym kabel koncentryczny zostaje opróżniony, zostaje sam biały peszel po koncentryku, do którego wsuwa się światłowód.


To proponuję już na tym forum nic nie czytać. Dawno takich bzdur nie słyszałem. Co do Twojego pytania. Koncentryk można wykorzystać jako pilot do przeciągnięcia światłowodu pod warunkiem że jest on luźno ułożony w peszlu, listwie instalacyjnej itd. Najczęściej tak się robi przy przewiertach aby nie wiercić drugiej dziury w ścianie. Niestety przeważnie jest tak że kabel jest mocowany do ściany, listwy przypodłogowej lub częściowo jest zagibsowany, zamalowany i nie można go do niczego użyć. Monter kładzie poprostu nową trasę ze światłowodem i tyle. To on oceni na miejscu jak jest u Ciebie. Samemu nic tam nie rób. 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2083
  • 7664
  • 31

UPC / Play - przejście z kabla koncentrycznego na światłowód Orange

Koncentryka najlepiej nie ruszać i dbać o jego stan. Zawsze to opcja i więcej elastyczności na przyszłość.