Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 21
  • 0

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

Witam temat pewnie wałkowany wiele razy ale zapytać zawsze można. Moja miejscowość (góra) jest podzielona i 1/3 należy do terenu miasta a pozostałe 2/3 do Gminy/Wsi. Przeszło trzy lata temu na głównej drodze w mojej miejscowości i paru jej innych ulicach doprowadzono światłowód Orange po głównych słupach starej Telekomunikacji Polskiej - Obecnego Orange i zatrzymano tą linię na granicy właśnie miasta/wsi. Dalej przez pozostałe 2/3 miejscowości biegną puste już słupy po starej linii telefonicznej TP i ani słuchu o tym by światłowód był dalej ciągnięty. Mam słup przy domu z którego dawnej był przyłącz telefonu stacjonarnego, mieszkam dokładnie za drogą główną i słupami 1.3km od ostatniego słupa z linią światłowodową. I pytanie brzmi co zrobić by Orange Polska chciała dalej inwestować i pociągnąć dalej główną linię (po swoich słupach w powietrzu)  w pozostałe 2/3 góry (Miejscowości) lub przynajmniej do mojego osiedla. Wszyscy tutaj jesteśmy zmuszeni korzystać z sieci Radiowej od prywatnego dostawcy gdzie ceny typu 60zł/mc za 10/2 mb/s, stałym blokowanym IP gdzie nikt inny nie może z nami się połączyć, zrywanymi sygnałami itp itd w tych czasach jest śmieszne. Jest bardzo wiele osób i firm/jedno osobowych w mojej miejscowości które by z światłowodu Orange chciały skorzystać. Jak starać się by nakłonić Orange do tego lub by przynajmniej wiedział że takie zapotrzebowanie i chęć jest? Podkreślę że przez uwarunkowanie terenowe dookoła mojej miejscowości wszyscy mają światłowody nawet wsie oddalone o dziesiątki KM od miasta mają go wszędzie a my jesteśmy górą która należy do miasta tylko jest przecięta wsią i dookoła nas wszyscy mają a o nas jako wsi zapomniano..

13 ODPOW. 13

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

Hej @Wilhelm1720 

Musisz zgłosić zapotrzebowanie na usługę światłowodową na następujących stronach https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu a także na stronie Orange kiedyś był formularz deklaracja w sprawie przyłączenia światłowodu (ale nie wiem czy on jeszcze jest) albo możesz napisać taką prośbę o założenie światłowodu z podpisami sąsiadów i wysłać do Orange taką prośbę na adres

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Tutaj jest link do strony https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Także tutaj może zgłosić zapytanie o plan inwestycyjny: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/o-programie/dostep-do-szybkiego-internetu/

Nawet możesz nie wysyłać tylko online wypełnić wniosek i wyślij link sąsiadom aby online przesłali do Orange podsyłam linka https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

Jeżeli nie chcecie wysyłać deklaracji  możecie tez  napisać petycję ze jesteście zainteresowani światłowodem od Orange. Był kiedyś taki temat na forum Nasz Orange. Prześle linka albo wzór jeden członków forum Nasz Orange ta przykładowa petycję napisał. To możesz napisać taką petycje. Podajesz:
1. W prawym górnym rogu miejsce i datę przygotowywania pisma;
2. Adresata petycji, czyli Orange Polska S.A. + adres
3. Formułujesz prośbę np.
"My, niżej podpisani, mieszkańcy miejscowosci (adres zamieszkania, osiedla/ulic XYZ) zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyłączenie naszego bloku wielorodzinnego do światłowodu i umożliwienia korzystania z usług świadczonych z wykorzystaniem wyżej wymienionej technologii przez Orange Polska S. A.
4. Umotywowanie prośby, argumenty dlaczego chcecie podłączenia światłowodu;
np. Bardzo niskie prędkości internetu świadczonego na łączach miedzianych w technologii ADSL i/lub VDSL uniemożliwiają nam swobodne i na satysfakcjonującym poziomie korzystanie z usług internetowych. Umożliwienie codziennego korzystania ze światłowodu znacznie poprawi nam jakość usług sieciowych oraz pozwoli na świadczenie mieszkańcom wysokiej jakości telewizji oraz telefonii w technologi VOiP. Ponadto gospodarstwa domowe zyskają możliwość korzystania z całego wachlarza usług konwergentnych na najwyższym poziomie oferowanych przez Orange Polska S. A. dla klientów indywidualnych.
5. Sformułowanie nadziei na pozytywne rozpatrzenie petycji przez Orange;
np. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.
6. Podpis prośby przygotowującej pismo;
np. Z poważaniem/w imieniu mieszkańców osiedla,
XYZ
7. Podpisy osób popierających petycję obok tego numer domu osoby podpisującej się

Wysyłasz tą petycję na adres korespondencyjny Orange:

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Najlepiej wysłać tą petycję  listem poleconym

Podsyłam linka https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Petycja-Pismo-oraz-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-pod%C5%82%C4%85cze...

Trochę to zmodyfikowałem. Możesz to zmodyfikować ale mi się wydaje że jest to bardzo dobrze napisane i umotywowane.  

Pozdrawiam 🙂

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 21
  • 0

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i tak obszerną, jestem w wielkim szoku. Skorzystałem z linków i gdzie się dało złożyłem takie zapotrzebowanie/chęć posiadania internetu światłowodowego. W najbliższych dniach zacznę pisanie takiej petycji i zbieranie podpisów osób chętnych do podłączenia światłowodu. Myślę że na samym swoim osiedlu domów jedno rodzinnych zbiorę około 20 podpisów. 

 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2319
  • 9662
  • 82

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

@Wilhelm1720  zbieraj jak najwiecej podpisów im więcej tym lepiej. Moze poinformowac osoby że mogą też online zgłoszenie zrobić https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Takze na stronie wyszukiwarka uke mogą zgłosić popyt na usługę https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu. 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

@Wilhelm1720  słusznie pisze @Pablo5 . To teoria i oficjalne ścieżki. 

Warto jednak zrobić rozeznanie kto budował najbliższe inwestycje światłowodowe w okolicy, z jakiego projektu i finansowania,, odwiedzić strony UKE i innych operatorów zgłaszając popyt i pytanie czy planują inwestycje w tym rejonie. 

Po prostu przeprowadzić śledztwo, bo świadomy klient wie o co prosi i o czym rozmawia z przyszłym inwestorem. 

Podaj w przybliżeniu adres i jeśli sam nie chcesz, lub nie wiesz jak...my przeprowadzimy to śledztwo. Może uda się coś ustalić przed pisaniem...

Działania powinny być świadome i nie pisane w ciemno ..

U Ciebie problemem czy powodem zakończenia inwestycji była granicą miasta i gminy/ wsi. Plany na przykład zasięgu projektu unijnego mogły opiewać na określony teren o zabudowie ścisłej. Może koszty są zbyt wielkie, lub popyt za mały...i to jest ta wiedza o której piszę 

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 21
  • 0

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

 

Na tej stronie której podaliście zrobiłem małe rozeznanie... Niestety nie da się  zaznaczyć całego powiatu lub obszaru by pokazał mi listę dostępnych adresów/lokalizacji światłowodu na raz, więc musiałem każdą ulicę/miejscowość sprawdzić osobno. I narysowałem dla was mapę... Najbliżej mojego miasta/powiatu 3km ode mnie wszystkie wsie, miejscowości i ulice przy głównych drogach mają światłowód poza moją miejscowością która styka się bezpośrednio z powiatem/miastem. Na czerwono zakreśliłem obszar światłowodu dostępnego pod tymi adresami/ulicami/miejscowościami a na niebiesko moją miejscowość bez światłowodu. Jak widać jesteśmy otoczeni światłowodem Orange lub w paru mniejszych przypadkach innej firmy ale ich zasięg jest mały w porównaniu do Orange. Z jednej strony na granicy miasta zatrzymała się główna linia światłowodu 1.3km przed moim domem a z drugiej strony biegnie wzdłuż mojej miejscowości linia też Orange 1.1km ode mnie. Z tego co widzę po okolicy to 80% tych lini biegnie po starych słupach starej Telekomunikacji Polskiej która jak się nie mylę należy do Orange. A pozostałe po nowych słupach energetycznych. Nie mam zielonego pojęcia dla czego my praktycznie w centrum powiatu nie mamy światłowodu a wioski oddalone o 30km od powiatu go mają... Na prawdę nie jesteśmy małą wsią, znacznie mniejsze i bardziej z rozległymi domostwami mają w pełni światłowody... U nas osiedla są oddalone od siebie o 100-200m każde a na każdym od 5-15 domostw. Na prawdę żyjemy tutaj przez internet jak w średniowieczu... Otoczeni światłowodem jako jedni z nie licznych płacimy po 70zł Mc za 10 mb/s pobieranie i 2mb/s wysyłanie... Gdy inni w tych pieniądzach mają światłowody 600mb... A jakość naszego internetu Radiowego jest jak gra w rosyjską ruletkę. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

@Wilhelm1720  trudny teren...

Domyślam się tylko, że skoro ominęli w inwestycji, to powodem mogły byc trudności techniczne lub organizacyjne. 

Przy POPC  powody mogą być abstrakcyjne. Daj chwilę czasu, trochę poszperamy...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

@Wilhelm1720 Sporo nieścisłości pomiędzy mapami i zasięgami na stronach UKE i Orange. W Orange nie można wybrać miejscowości Lipowe, a wszystkie adresy kieruje do Ulicy Lipowej w Limanowej.

Na stronie UKE w Lipowej pod nr 215 i 54 FTTH jest dostępne- to jest dziwne. Zerknij w terenie czy te dwa adresy są podłączone do sieci światłowodowej? Sprawdź na wysokości tych adresów (i oznacz na mapie) gdzie na tej ulicy jest ostatni punkt dystrybucyjny (skrzynka w takim krzyżaku na słupie wraz z zapasem kabla w kłębku). Z tego co wyszukałem inwestycję zakończono na tych dwóch adresach...

Sprawdź opisy na tych skrzynkach i ewentualnie na markerach (takich kartkach opisowych )zaczepionych na grubszych kablach przy tych skrzynkach. To może naprowadzić na ślad wykonawcy (kwestia SI czy Orange)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 21
  • 0

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

image.png

 

Fakt blisko nas jest UL.Lipowe i często jest w adresach mylona z nami to część miasta sąsiadująca z nami. My natomiast jesteśmy miejscowością przyległą do Limanowej czyli nasz pełny adres to: Małopolska, Powiat Limanowski 34-600 Limanowa, Miejscowość Lipowe. Tak jak w wyszukiwarce podałem jest lista dostępnych adresów. 

 

Raz jeszcze zakreśliłem miejscowość z adresami, zaznaczyłem obręb naszej miejscowości, ul.Lipowe i naszą miejscowość Lipowe. Dodatkowo na niebiesko jest linia słupów starego TPSA o której mowa która biegnie po całej naszej miejscowości i po tej samej lini/słupach biegnie światłowód po ul.Grunwaldzkiej gdzie zatrzymuje się znów na granicy mojej miejscowości tylko z 2 strony, po ul.Biedronia która się zatrzymuje na drodze głównej do mojej miejscowości i tam znajduje się ostatni punkt dostępu do światłowodu. 1.3km ode mnie za słupami i drogą. I biegnie w dół po ul.Lipowej. Jak i na ul.Grunwaldzkiej tak i ul.Biedronia stanęło na granicy miasta i do nas nie weszli. Mimo że biegną te same słupy. Dodam że terenowo nie ma utrudnień z obu ulic weszli już na szczyt jak i prosty teren góry, a dalej biegną te same słupy starego TPSA i przy głównej drodze. Ludzie też nie mieli by nic przeciwko jak by na starych pustych słupach zawisł światłowód bo wszyscy byśmy na tym skorzystali. Internet + Telewizja w jednym i dla nie których nawet Telefon. Jak będę jechał obok tej ostatniej skrzynki to spiszę jej numery i dodam je tutaj.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 21
  • 0

Pytanie - Wniosek o budowę/przedłużenie lini światłowodu

Ul.Lipowa* tam miało być.