Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

II etap POPC Lubuskie


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

II etap POPC Lubuskie

W lipcu 2022 Orange położyła światłowód w ramach POPC w gminie Świebodzin. Oryginalna lista beneficjentów byłą co najmniej sprzed 8 lat. Światłowód skończył się na moim sąsiedzie... Po 3-cim złożonym wniosku o dorejonizowanie - właściwie to była reklamacja na to, że na wnioski nie dostawałem odpowiedzi. Otrzymałem odpowiedź, że wniosek rozpatrzony został negatywnie przez właściciela projektu z powodu zabudowy w drugiej linii. 

Co ja musze zrobić aby mieć ten światłowód gdy w tej II linii będą go rozszerzać?

Zgłaszałem swój adres na stronie "białe plamy" jednakże https://www.gov.pl/web/cppc/publikacja-listy-tzw-bialych-plam--zaczynamy-kolejny-etap-budowy-sieci-s...

nie ma mojego adresu na liście (a jest np. działka, kilkaset metrów poza wioską gdzie nikt nie mieszka), pisałem też na adres email, który tam jest ale nie otrzymałem odpowiedzi.

 

Wiadomo ile może wynieść czas oczekiwania na tym etapie? W POK otrzymałem kiedyś informację, że poł roku po wybudowaniu w I etapie (co jak widać nie jest prawdą). 

Gdy Orange już się zdecyduje na rozszerzenie o nowe adresy to na jakiej podstawie wybiera miejsca gdzie będzie internet? Czy adresy ze strony z białymi plamami mają pierwszeństwo? 

A gdy jest więcej chętnych niż przepustowość? 

Na infolinii czy w POK w żaden sposób mi nie potrafią pomóc. Jeden konsultant powiedział np. abym napisał do UKE, co też zrobiłem i w odpowiedzi odesłali mnie do... Orange.

 

 

 

8 ODPOW. 8

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2372
  • 9830
  • 84

II etap POPC Lubuskie

Hej@muaddib 

Musisz zgłosić zapotrzebowanie na usługę światłowodową na następujących stronach https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/ i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu a także na stronie Orange kiedyś był formularz deklaracja w sprawie przyłączenia światłowodu (ale nie wiem czy on jeszcze jest) albo możesz napisać taką prośbę o założenie światłowodu z podpisami sąsiadów i wysłać do Orange taką prośbę na adres

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Tutaj jest link do strony https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie. Także tutaj może zgłosić zapytanie o plan inwestycyjny: https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/o-programie/dostep-do-szybkiego-internetu/

Nawet możesz nie wysyłać tylko online wypełnić wniosek i wyślij link sąsiadom aby online przesłali do Orange podsyłam linka https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

Jeżeli nie chcecie wysyłać deklaracji  możecie tez  napisać petycję ze jesteście zainteresowani światłowodem od Orange. Był kiedyś taki temat na forum Nasz Orange. Prześle linka albo wzór jeden członków forum Nasz Orange ta przykładowa petycję napisał. To możesz napisać taką petycje. Podajesz:
1. W prawym górnym rogu miejsce i datę przygotowywania pisma;
2. Adresata petycji, czyli Orange Polska S.A. + adres
3. Formułujesz prośbę np.
"My, niżej podpisani, mieszkańcy miejscowosci (adres zamieszkania, osiedla/ulic XYZ) zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyłączenie naszego bloku wielorodzinnego do światłowodu i umożliwienia korzystania z usług świadczonych z wykorzystaniem wyżej wymienionej technologii przez Orange Polska S. A.
4. Umotywowanie prośby, argumenty dlaczego chcecie podłączenia światłowodu;
np. Bardzo niskie prędkości internetu świadczonego na łączach miedzianych w technologii ADSL i/lub VDSL uniemożliwiają nam swobodne i na satysfakcjonującym poziomie korzystanie z usług internetowych. Umożliwienie codziennego korzystania ze światłowodu znacznie poprawi nam jakość usług sieciowych oraz pozwoli na świadczenie mieszkańcom wysokiej jakości telewizji oraz telefonii w technologi VOiP. Ponadto gospodarstwa domowe zyskają możliwość korzystania z całego wachlarza usług konwergentnych na najwyższym poziomie oferowanych przez Orange Polska S. A. dla klientów indywidualnych.
5. Sformułowanie nadziei na pozytywne rozpatrzenie petycji przez Orange;
np. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.
6. Podpis prośby przygotowującej pismo;
np. Z poważaniem/w imieniu mieszkańców osiedla,
XYZ
7. Podpisy osób popierających petycję obok tego numer domu osoby podpisującej się

Wysyłasz tą petycję na adres korespondencyjny Orange:

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

Dział Inwestycji i planowania.
z prośbą o odpowiedź.

Najlepiej wysłać tą petycję  listem poleconym

Podsyłam linka https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Petycja-Pismo-oraz-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-pod%C5%82%C4%85cze...

Trochę to zmodyfikowałem. Możesz to zmodyfikować ale mi się wydaje że jest to bardzo dobrze napisane i umotywowane.  

To jest teoria i oficjalna ścieżka a w kwestiach technicznych doradzi Ci @agat13  🙂

Pozdrawiam 🙂

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

II etap POPC Lubuskie

Skoro zostałem wywołany do tablicy..

Z POPC sprawa jest trudna. Z drugą linią, jeszcze bardziej..

Z fusów czyli z niczego trudno wróżyć...Potrzebny byłby adres docelowy. Wtedy na serwisie geodezyjnym czy na innych dostępnych mapach ( z tymi zasięgu włącznie) można robić analizę podbudowy i ocenić to, co najlepiej zrobić, aby inwestycja doszła do skutku 🙂

Jeśli infrastruktura biegnie po słupach, trzeba pomyśleć jak nawiązać się do tego domu w drugiej linii. Jeśli to sieć doziemna, trzeba znaleźć miejsce styku z istniejącą siecią i może samemu pokombinować z ułożeniem odpowiedniej rurki i wykazać to w korespondencji jak doradził @Pablo5 

Teoria bez praktycznego działania czasem wypali, ale w większości spraw szczęściu trzeba dopomóc...niestety nie ma uniwersalnej ścieżki i wypróbowanych sposobów postępowania


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

II etap POPC Lubuskie

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Oficjalne kroki oczywiście podejmę. Adres na www już wcześniej zgłosiłem (także i tu: https://internet.gov.pl/ ale jeszcze chyba nie jest rozpatrzone - 10 dni temu to zrobiłem).

 

Odnośnie kwestii technicznych, chodzi o Grodziszcze k. Świebodzina, . Kabel do wsi jest w ziemi, w samej wsi głównie na słupach a ostatnie dwieście metrów znów w ziemi.

Od sąsiada 23B (miejsca gdzie kończy się kabel) jest ok 20 metrów do mnie 23BA.

Mam jeszcze pytanie odnośnie odpłatności. Czy można podpiąć się do istniejącej sieci odpłatnie?  

Gdyby koszty były rozsądne a miałbym nie wiadomo ile czekać na ruch Orange to skłonny byłby zapłacić.

W sumie wystarczy dwa metry w granicę mojej działki, dalej już sobie sam poradzę.

Ale gdzieś przeczytałem, że w ramach POPC nie można płatnie się podpiąć.

 

Dodam tylko, że obecny internet mobilny w Orange jest fatalny, przez parę miesięcy nawet nie pobierali mi opłaty (w sumie to była reklamacja). Teraz w szycie co prawda radio internetowe już nie przycina ale pod warunkiem, że nikt inny nie korzysta z internetu.

 

inter(1).png

 

________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

II etap POPC Lubuskie

@muaddib Niby jest coś takiego jak współfinansowanie inwestycji i jak umieścisz taki postulat w piśmie, nie zgrzeszysz. Może akurat trafisz na osobę, która w tej kwestii coś więcej wie i odpowiednio zaadresuje Twój pomysł na pokrycie części kosztów? Spróbować zawsze warto. Im więcej argumentów, tym szanse rosną...

W google maps w Twoją drogę wchodzą kable po słupach. Jeśli sąsiad spod 23 (bo taki adres jest w zasięgu FTTH) wybudowany jest po słupach i biegną one dalej wzdłuż Twojej działki, to szanse są większe...dużo większe. Jeśli pod 23 jest przyłącze ziemne...szanse zdecydowanie spadają, bo trudniej jest załatwić dorejonizowanie doziemne...bo drożej kosztuje.

Do pisma koniecznie dołącz mapy i własne propozycje wykonania instalacji (najlepiej na gruntach prywatnych, gdzie możesz załatwić zgodę właścicieli na przyłącze na ich terenie). Pisz jak najwięcej i jak najbardziej technicznie i szczegółowo


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

II etap POPC Lubuskie

@muaddib zdajesz sobie sprawę że takich zapytań jak twoje Orange dostaje setki. Są one zbierane i brane pod uwagę przy kolejnych inwestycjach i rozbudowie sieci. Jednostkowe zapytania i prośby nie są realizowane od ręki bo to jest poprostu nieopłacalne. Dziś wszystko jest sformalizowane a każda złotówka rozliczona. Kiedyś owszem pogadał byś z monterem na centrali i przy odrobinie dobrej woli za tydzień byś miał telefon. Teraz już to tak nie działa.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 10
  • 0

II etap POPC Lubuskie

@marder Oczywiście, że zdaje sobie sprawę. Biznes w końcu to biznes, choć w tym przypadku 85% dopłaty jednak zmienia punkt widzenia. Problem jest w samym Orange, sposobie w jaki oni traktują klientów.

 Gdy blisko 4 lata temu byłem w POK pytać się o światłowód Pani twierdziła, że ma być on położony w ciągu pół roku a po kolejnym pół roku będzie położony do pozostałych osób, które nie były na pierwszej liście. To okazało się nie prawdą. Ale pani  sprzedała mi internet mobilny, obiecując, że za rok i tak będę miał światłowód i bezkosztowo przepiszą mi umowę. Czy na takiej podstawie mogę się domagać realizacji obietnicy? Czy pani po prostu miała napięty plan sprzedażowy (pytanie retoryczne).

W lipcu ostatecznie wybudowali. Dlaczego od zapisów do realizacji minęło co najmniej 8 lat? Dlaczego nie zaktualizowali listy powiedzmy pół roku przed inwestycją? Ktoś powie przepisy… Przecież wydajemy publiczne pieniądze na eliminacje białych palm to działania, mające przyspieszyć to i oszczędzić pieniądze na tego typu inwestycjach. Wszelkie zmiany przyczyniające się do większej efektywności powinny być wręcz wymagane od zarządzających tego typu inwestycjami. Poza tym taki długi okres oczekiwania jest niedopuszczalny! Co najmniej osiem lat czekania a dwie osoby zrobiły to w dwa tygodnie!

Skoro mamy już ten światłowód idę do POK, dzwonię na infolinie i co? I nic. Nikt nic nie wie. Złożyłem telefonicznie wniosek o dorejonizowanie, po dwóch miesiącach dzwonię w tej sprawie i co? Nie mamy żadnego wniosku i co nam zrobisz? Złożyłem koleiny i to samo! Za trzecim razem (wiedziawszy, że znów będą palić głupa)  zrobiłem to za pomocą czata i zapisałem go. Po koniec grudnia dzwonię i gadają to sami!! Złożyłem więc reklamację mając dowód i łaskawie napisali esemesa, że wniosek został odrzucony z powodu zabudowy w drugie linii. Na samą reklamację nie opowiedzieli, choć mają do tego obowiązek 30 dni, jeżeli tego nie zrobią uznaję się za rozpatrzoną pozytywnie. Czy mogę od UKE egzekwować to prawo (pytanie retoryczne).

Dodam jeszcze, że przez sam sposób składania reklamacji, ogólnie kontaktu dużo mówi o Orange. Nie można tego robić emailem!!! Wiadomo dla czego. Czat na www mi osobiście nigdy nie zadziałał!

Pisałem też do na emaile do instytucji rządowych i to (o dziwo), otrzymałem szybkie odpowiedzi choć trochę spychające problem dalej. Nie dostałem tylko z adresu sekretariat.DT@kprm.gov.pl, gdzie dwie instytucje mnie skierowały. Chciałem  się dowiedzieć kiedy będzie mój dom dopisany na liście białych plam.

Orange wciąż pozostaje mentalnie w komunie! No może nie do końca, ponieważ czasami ktoś dzwoni do mnie z ofertą. Wtedy mówię, że chętnie wezmę Netfilxa… ale pod warunkiem, że zagwarantują mi jego działanie i dodaję, że obecnie mam problemy z działaniem radia internetowego!!!! Rozmowa się wówczas kończy.

I jak nie wiedziałem tak nadal nie wiem, czy jestem w ogóle na liście, czy oficjalna lista istnieje, o szacunkowej dacie nie wspominając.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

II etap POPC Lubuskie

@muaddib Pani w salonie mówi klientom to co chcą usłyszeć bo dla niej liczy się wykonanie planu sprzedażowego. Niech pan weźmie teraz neostradę a za pół roku może rok będzie światłowód. Ona nie zna planów inwestycyjnych i może tylko zgadywać. Ja osobiście nadzorowałem budowę sieci FTTH i miałem wiedzę gdzie i co będzie budowane tak na rok do przodu i to też mogło ulec zmianie. Ale zwykły klient nigdy do takich osób nie dotrze. Z taką firmą zawsze jesteś na straconej pozycji bo to nie jest operator narodowy którego obliguje jakaś rządowa ustawa. Buduje tam gdzie chce i ile chce. To tylko biznes.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 114
  • 291
  • 4

II etap POPC Lubuskie

@muaddib 

Ja aby uzyskać potwierdzenie maila dzwoniłem do kprm departament telekomunikacji trzykrotnie.

Po 30 dniach dostałem odpowiedź:

 


Szanowny Panie,

 

informujemy, że Pańskie zgłoszenie zostanie uwzględnione przy opracowywaniu docelowej listy białych plam do projektów budowy sieci szerokopasmowych ze środków KPO i FERC.

 

Z poważaniem,