Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

W moim mieście w ostatnim czasie trwa budowa światłowodów Orange w ramach POPC. Mój blok, gdzie mieszkam obecnie został ujęty i będzie niedługo podłączony, ale interesuje mnie jak hipotetycznie sytuacja może wyglądać w przyszłości w miejscu, gdzie posiadam działkę budowlaną, ale nie stoi tam jeszcze dom. W związku z tym nie ma tam też adresu, więc tym bardziej nie zostało to ujęte w aktualnych planach POPC.

 

Doczytałem też, że w przypadku takiej infrastruktury okres trwałości projektu wynosi 5 lat i ewentualne kolejne przyłączenia będą mogły być dokonane właśnie wtedy. Może jest tu ktoś kto zna też trochę więcej szczegółów technicznych i podpowie jak to może wszystko wyglądać w przyszłości 🙂

 

Działka usytuowana jest na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w około 30 tysięcznym mieście. Warto zaznaczyć, że jest to stosunkowo nowa część miasta, więc ciągle powstają tam nowe domy, jeszcze sporo działek w okolicy jest niezagospodarowanych, nie ma pełnej infrastruktury (brak chodników, większość dróg jest gruntowa itp.).

 

W związku z tym, że te domy ciągle tam powstają, to sporo z nich powstało też po 2015 roku i te także nie zostały obecnie podłączone, bo nie było ich ani na liście podstawowej, ani dodatkowej. Np. na tej ulicy, gdzie mam działkę podłączono 2 domy z 4 i jest jeszcze 9 dodatkowych niezagospodarowanych działek. Na kolejnej, trochę dłuższej ulicy, gdzie domów jest już więcej podłączono 5 z 14 domów i też jest jeszcze kilka wolnych działek. Na innych ulicach w okolicy wygląda to podobnie.

 

W chwili obecnej wygląda to też tak, że Orange zrealizowało w tamtej okolicy całą infrastrukturę pod ziemią, ale nie było i nie ma też teraz tam żadnej kanalizacji technicznej, więc wszystko realizowano poprzez zwykłe wykopy koparką. Nie przyglądałem się dokładnie, gdzie umieszczone są wszystkie skrzynki, być może jest coś gdzieś bliżej, ale z tego co widziałem to najbliższa skrzynka OPP znajduje się około 400m dalej (kilka ulic wcześniej), a OSD około 200m od mojej działki (kolejna ulica). Dom na działce bezpośrednio obok mojej został przyłączony w chwili obecnej i będzie miał już dostęp.

 

Za kilka lat być może przeprowadzę się w tamto miejsce, więc dobrze wiedzieć też zawczasu jak będzie wyglądać tam kwestia Internetu i jak ciężko będzie wywalczyć możliwość podłączenia do światłowodu, bo w chwili obecnej nie ma tam nic poza internetem mobilnym. Żadnego innego operatora, nawet sieci miedzianej Orange. Wiadomo, że do tego czasu wszystko się może jeszcze zmienić, ale może ktoś zna odpowiedź na kilka pytań jak to może wyglądać na chwilę obecną.

 

  1. Czy są znane jakieś bardziej szczegółowe plany co do przyłączania kolejnych domów po okresie trwałości projektu? Raczej podłączeni zostaną wszyscy na raz na wszelki wypadek jak obecnie, czy raczej pojedynczy chętni?
  2. Załóżmy, że mija 5 lat, a mojego domu jeszcze nie ma. Reszta brakujących obecnie adresów jest przyłączania, a co ze mną? Będzie później jeszcze możliwość przyłączenia, czy pojedynczym adresem nikt się już nie przejmie?
  3. Czy Orange ciągnie kable też do pustych działek jeśli są one między innymi zabudowaniami, a więc i tak trzeba wykonać przekop wzdłuż tych działek, żeby dostać się do innych? To raczej na przykładzie inwestycji własnych jak to teraz wygląda? Kabel światłowodowy jest raczej dosyć tani w stosunku do późniejszego ewentualnego ponownego kopania i uzyskiwania zgód, więc może Orange robi podobnie jak np. w przypadku kanalizacji, że jest to doprowadzane od razu wszędzie, niezależnie od zabudowania działki?
  4. Wie ktoś może, jak w chwili obecnej mogły zostać poprowadzone te światłowody do domów? Jak pisałem nie ma tam kanalizacji technicznej, więc są one bezpośrednio w wykopie, ale stosuje się tam jakieś rurki, że ewentualnie można wdmuchać światłowód do kolejnego domu, czy raczej leżą one sobie luźno przysypane i będzie to trzeba znowu odkopywać na odcinku od OSD do działki? Jest jakiś standard jak się to robi?
  5. Ile domów można standardowo podłączyć do jednego OSD?
  6. Jak wygląda ewentualna rozbudowa, gdyby taki OSD chciano postawić później bliżej. Można przeciąć światłowód który aktualnie idzie te 200m od OSD do sąsiada, wstawić drugi OSD bliżej naszej ulicy i podłączyć wtedy wszystkich do tego nowego OSD? Czy tak się tego nie robi i taki OSD musi być połączony bezpośrednio z OPP? Albo w ogóle tam jakiś światłowód innego typu idzie i tego obecnego od sąsiada nie da się wykorzystać?
  7. A może w przyszłości da się wykorzystać u mnie kabel, który teraz został doprowadzony już do sąsiada? Z tego co widziałem i jeśli się nie mylę tam doprowadza się więcej niż jedno włókno - 4J albo 8J do każdego domu. Można wykorzystać jedno włókno z tego kabla i pociągnąć do mojej działki? Tak się w ogóle robi?
  8. Czy można jakoś partycypować w kosztach, gdyby Orange stwierdziło, że podłączenie im się nie opłaca?
  9. Czy zamówienie oferty na firmę (jednoosobowa działalność gospodarcza) może mieć większy wpływ na możliwość doprowadzenia światłowodu?
30 ODPOW. 30

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

1. To już decyzja biznesowa Orange. Nikt Ci na forum nie zdradzi tego, perspektywa czasowa jest też odległa by mieć na 100%.
2. To już decyzja biznesowa Orange. Oficjalnie Orange planuje rozważać podłączanie wszystkich (w jednych wypowiedziach), zaś po kilku dniach pisze, że nie planuje podłączać wszystkich (info było np. gdy podnoszono prędkości ADSL na początku pandemii).
3. To bywa różnie. Zależy od względów logistycznych, administracyjnych i technicznych.
4. Może to być linia napowietrzna, stworzenie kanalizacji, skorzystanie z infrastruktury energetycznej itp itd.
5. Nie ma limitów. Czy na pewno dobrze używasz skrótu OSD? - OSD to operator sieci dystrybucyjnej
6. To zależy, jak została wybudowana infrastruktura. Resztę pojęć używasz w dziwnych znaczeniach, więc ciężko coś napisać.
7. Zależy jaki to kabel i jakie będą decyzje biznesowe.
8. Na dziś Orange nie oferuje takiej możliwości klientom indywidualnym.
9. Tak, ale musisz znaleźć sprawnego lokalnego przedstawiciela handlowego.

 

Radzę tematem zainteresować rządzących. Tyle ustaw uchwalanych jest w jedną noc, więc zmiany co do zasad trwałości projektu przy POPC czy wydanie wiążącej interpretacji można wydać szybko. Oczywiście to z dnia na dzień nie wpłynie na projekty Orange, ale za kilka miesięcy może tak.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@Piotrekk85 

 

Co do OSD, używam nazw takich jak widzę na skrzynkach i analogii co do tego jak zrobione jest to u mnie w bloku.

 

Niedaleko mojego bloku na zewnątrz stoi skrzynka OPP, a u mnie w bloku pociągnięty jest kabel od tego OPP do jednej klatki i tam jest wewnątrz budynku skrzynka OSD z której będą podłączane już mieszkania, i podobnie jest w drugiej klatce też ma swoją skrzynkę OSD z osobnym kablem do OPP.

 

W przypadku regionu tamtych działek też są skrzynki OPP i OSD, z tym, że oczywiście wszystkie umieszczone są na świeżym powietrzu 🙂 Z wyglądu zewnętrznego nie różnią się niczym, pewnie tylko sprzętem w środku, niemniej tak są opisywane i na zasadzie analogii z bloku zakładam, że najpierw jest OPP, potem do niego podłączony OSD, a już z niego idą włókna do domków.

 

Tak są oznaczane te wszystkie skrzynki u mnie w mieście - OPP i jakiś numer oraz OSD i jakiś numer.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@Piotrekk85a co do punktu czwartego to instalacja została już wykonana, ale z racji tego, że tam nie bywam na co dzień, to nie wiem jak zostało to wykonane. Na pewno nie na żadnych słupach, bo słupów tam nie ma, wszystko jest w ziemi. Kanalizacji technicznej też tam nigdy nie było i teraz też nie ma, bo nie ma żadnych studni. Widać tylko ślad po koparce i miejsca, gdzie było kopane, więc światłowody ułożone są bezpośrednio w ziemi.

 

Zastanawiało mnie tylko, czy w takim przypadku stosuje się jakieś peszle / rurki i potem ewentualnie kolejny kabel można wdmuchać, czy przepchać, czy te światłowody sobie po prostu leżą teraz przysypane ziemią i nic nowego bez kopania tam się nie dołoży. Myślałem, że może jest jakiś standard w branży jak takie coś się wykonuje 🙂


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

Oficjalnie powinny być peszle, rurki, ale ja czytałem o różnych cudach i nic mnie nie zdziwi.

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@nix124 W ziemi nie zakopuje się peszli (chyba,że jakieś specjalnego zastosowania lokalnie) Instalację wykonuje się w rurach HDPE i teraz kwestia jak jest zbudowana sieć. Albo od OPP do abonenta bezpośrednio lub do kolejnych skrzynek rozdzielczych pośrednio i później do abonentów dalej już pojedynczymi mikrorurkami (takie pomarańczowe lub różowe średnicy centymetra. Zależy jak zbudowali to orurowanie. Zdarzają się złącza chociażby w studniach kablowych (specjalne szczelne mufy) i wtedy nie trzeba puszek pośrednich do bliskich abonentów stosować, a nic nie widać na zewnątrz. Najlepiej złapać technika jak będzie grzebał w sieci i podpytać, bo my wróżymy z fusów


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC


@nix124napisał(-a)

 

  1. Czy są znane jakieś bardziej szczegółowe plany co do przyłączania kolejnych domów po okresie trwałości projektu? Raczej podłączeni zostaną wszyscy na raz na wszelki wypadek jak obecnie, czy raczej pojedynczy chętni?
  2. Załóżmy, że mija 5 lat, a mojego domu jeszcze nie ma. Reszta brakujących obecnie adresów jest przyłączania, a co ze mną? Będzie później jeszcze możliwość przyłączenia, czy pojedynczym adresem nikt się już nie przejmie?
  3. Czy Orange ciągnie kable też do pustych działek jeśli są one między innymi zabudowaniami, a więc i tak trzeba wykonać przekop wzdłuż tych działek, żeby dostać się do innych? To raczej na przykładzie inwestycji własnych jak to teraz wygląda? Kabel światłowodowy jest raczej dosyć tani w stosunku do późniejszego ewentualnego ponownego kopania i uzyskiwania zgód, więc może Orange robi podobnie jak np. w przypadku kanalizacji, że jest to doprowadzane od razu wszędzie, niezależnie od zabudowania działki?
  4. Wie ktoś może, jak w chwili obecnej mogły zostać poprowadzone te światłowody do domów? Jak pisałem nie ma tam kanalizacji technicznej, więc są one bezpośrednio w wykopie, ale stosuje się tam jakieś rurki, że ewentualnie można wdmuchać światłowód do kolejnego domu, czy raczej leżą one sobie luźno przysypane i będzie to trzeba znowu odkopywać na odcinku od OSD do działki? Jest jakiś standard jak się to robi?
  5. Ile domów można standardowo podłączyć do jednego OSD?
  6. Jak wygląda ewentualna rozbudowa, gdyby taki OSD chciano postawić później bliżej. Można przeciąć światłowód który aktualnie idzie te 200m od OSD do sąsiada, wstawić drugi OSD bliżej naszej ulicy i podłączyć wtedy wszystkich do tego nowego OSD? Czy tak się tego nie robi i taki OSD musi być połączony bezpośrednio z OPP? Albo w ogóle tam jakiś światłowód innego typu idzie i tego obecnego od sąsiada nie da się wykorzystać?
  7. A może w przyszłości da się wykorzystać u mnie kabel, który teraz został doprowadzony już do sąsiada? Z tego co widziałem i jeśli się nie mylę tam doprowadza się więcej niż jedno włókno - 4J albo 8J do każdego domu. Można wykorzystać jedno włókno z tego kabla i pociągnąć do mojej działki? Tak się w ogóle robi?
  8. Czy można jakoś partycypować w kosztach, gdyby Orange stwierdziło, że podłączenie im się nie opłaca?
  9. Czy zamówienie oferty na firmę (jednoosobowa działalność gospodarcza) może mieć większy wpływ na możliwość doprowadzenia światłowodu?

Ulica z domkami to jakaś zabudowa szeregowa robiona przez dewelopera czy normalnie wolnostojące domki prywatne ? Jeśli to drugie i nie ma tam ani słupów ani kanalizacji teletechnicznej to obawiam się że obecnie żadnych światłowodów tam nie ma. Kopali pewnie kable energetyczne. Sieć teletechniczna nie może być prowadzona przez 400 m w rurkach RHDPE.

ad. 1 Planów inwestycyjnych operatorów nikt nie zna. Jest to tajemnica przedsiębiorstwa.

ad. 2 Im później tym gorzej. Jeśli prześpisz moment inwestycji możesz mieć poważne problemy w przyszłości z netem. 

ad. 3 Nie, nigdy się tego nie robi. Kabel prowadzony jest wzdłuż ulicy najczęściej w pasie chodnika.   

ad. 4 Tak jak pisałem. Sprawdź dobrze co tam kopano. Pogadaj z sąsiadami.

ad. 5 To zależy od tego jak została zaprojektowana sieć. Dla domków jednorodzinnych teoretycznie powinno być pokrycie 100%.

ad. 6 Tego się nie robi. Sieć tak jest projektowana żeby nie grzebać przy niej w ciągu najbliższych kilkunastu lat.

ad. 7 Kable prowadzi się od skrzynek dystrybucyjnych na ulicy do domów a nie od domu do domu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@nix124 Odpowiadam:

OSD-Optyczna Skrzynka Dystrybucyjna

Taka specjalna szafka z tacką spawów na której jest możliwość wykonania i odpowiedniego zabezpieczenia odejść do budynków (np.) w danym rejonie. To tak jak skrzynki kabli miedzianych rozdzielczych na klatkach schodowych w blokach, czy na słupach i słupkach w terenie

11036.png


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@marderdobrze wiem co tam robiono 😉 Domy są wolnostojące, jak pisałem to stosunkowo nowe osiedle, pierwsze domy mają tam może z kilkanaście lat, a wtedy to były pojedyncze sztuki, więcej zaczęło się pojawiać w ostatnich latach. Elektryka jest tam od dawna, a w ostatnich tygodniach poprowadzono tam światłowody z POPC, są skrzynki oklejone z logiem Orange i nazwami jak pisałem OPP i OSD. Być może inna skrzynka OSD  jest jeszcze gdzieś bliżej, ale jak mówiłem nie widziałem - najbliższa jest jakieś 400 m ulicę dalej. Na tej się może nie opłacało, skoro teraz są tam tylko 4 domy, a podłączono tylko dwa z nich.

 

Widać też które domy są podłączone, bo podwykonawca Orange miał taką zasadę (może to wymóg Orange, nie wiem), że w miejsce do którego doprowadzono światłowód oznaczane jest pomarańczową taśmą (tą samą, którą kładą w ziemi dla ostrzeżenia jakby ktoś kiedyś coś kopał). Te domy zgadzają się też z planowanymi adresami i pojawiły się też już na hurt-orange jako przeznaczone niedługo do sprzedaży.

 

Nie znam szczegółów technicznych jak takie sieci się prowadzi w 100% dlatego pytam i piszę na podstawie tego co widzę 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Przyszłe podłączenie domu do infrastruktury po POPC

@nix124 Bez względu na to o jak jest zbudowana infrastruktura, 400m to zbyt długi dystans dla instalacji bez puszek pośrednich. Ja bym radził zapytać technika który się będzie tam kręcił podczas instalacji o swój adres i sposób wykonania przyszłego przyłącza. Będzie widział o czym rozmawiacie. Może coś podpowie i zasugeruje.. Ma nad nami przewagę, bo widzi teren i zna podbudowę sieciową