Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przyłącze światłowodu kilka pytań


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Przyłącze światłowodu kilka pytań

Witam. Dziś kładli światłowód u mnie na wsi, robili przewiert pod droga do granicy działki. Zakopali 2 cienkie żyły przy granicy działki + wzdłuż drogi gruba zżyła. I tu mam takie pytanie, jak wygląda takie podłączenie. Od budynku do granicy jest jakieś 2-3m. Czy te 2-3m od granicy do budynku, dalszy podkop w stronę budynku jest w roli operatora czy firmy która kładzie główna linie? Jest tez jeden mały haczyk. Mam już założony światłowód od lokalnej firmy. Co w takim przypadku? Projekt realizowany z PoPC. Na tych mapach UKE i IMapCloud  adres jest w trakcie realizacji. Lokalny dostawca mówił ze dzierżawi włókna od Orange Jest taka możliwość? i pociągnął napowietrznie po slupach telefonicznych. 

13 ODPOW. 13

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@moher54  bywa różnie. Czasem w projekcie inwestycji instalacje układa główny wykonawca, a czasem instalator od operatora. Jeśli u Ciebie zakończyli pracę na takim etapie, resztę wykona technik przy instalacji. 

Trochę dziwne co piszesz, bo jeśli tam już jest ftth od Orange, to kto wykonuje sieć teraz? Nie spotkałem się z przypadkiem, gdzie mała lokalna firma informatyczna ( mini operator lokalny) korzysta z sieci dużego operatora, chyba że nie chodzi o infrastrukturę kablowa, tylko podbudowę słupową. Czyli lokal wykorzystał tylko betonowy słup...a ftth globalnie  nie ma. Jak jest już kabel po słupach, to się raczej drugiego nie zakopuje...

Tu sprawa jest prosta. Jesteś ujęty w planach, masz przyłącze, nie masz się co martwić, technik zrobi wszystko dalej...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Przyłącze światłowodu kilka pytań

Globalnie nie bylo opcji swiatelka u mnie. Dopiero od maja tamtego roku lokalny dostawca pojawil sie. Jak pytalem monterow od lokalnego dostawcy, to mowil ze Orange dociagnał sobie do skrzynki teletechnicznej z tej tej skrzynki  wlokno i oni stamtąd po slupach(telefonicznych drewnianych) rozprowadzili na 3 wioski(Sławniowice, Burgrabice, Biskupów.; woj.Opolskie). A kto to buduje to nie mam pojecia. A co jak mam juz to swiatelko umowa na 2 lata, To bedzie to wisiec przy plocie przez te 2 lata, dopiero przylaczą jak bym chcial op zmienic? Czy moze wejda tylko do budynku? 

@ TO co teraz buduja, ida przez wiekszosc wioski po slupach energetycznych, a w mojej okolicy zeszli ze slupa do ziemi 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@moher54 "Ta skrzynka" to szafa ONU. Wyniesiony element starej centrali telefonicznej połączony z "matką" światłowodem. Prawdopodobnie tenże światłowód został wykorzystany jako uplink dla wszystkich usług w okolicy. Dziwi mnie tylko fakt wykorzystania tego jako zasilanie dla operatora alternatywnego (czytaj :lokalnego). Orange ciężko udostępnia swoje zasoby dla tego typu działalności lokalnych dostawców netu. Chyba, że wydzierżawili oni trakt i dostępy do sieci szkieletowej i sami za pomocą urządzeń własnych świadczą dalej lokalnie usługi FTTH. To już tajemnica handlowa i nie przypuszczam, aby ktoś nam na to odpowiedział...

Masz dwie opcje: zabezpieczyć to tak, aby było dostępne, a nikt tego nie uszkodził do czasu instalacji, albo jeśli na to pozwala długość zostawionego zapasu, uzbroić w rurę HDPE i wkopać bliżej posesji zachowując ostrożność, aby nie złamać czy nie uszkodzić kabla. Złap ekipę techniczną, a oni poradzą co i jak. Te czynności wykonuje się praktycznie przy instalacji, ale lepiej to zabezpieczyć jakkolwiek.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@agat13  Na Imapcloud napisane jest ze wykonawca jest spolka Ineii Fibe IV. Mozliwe ze dzierżawią, bo na geoportalu albo UKE znalazlem kiedys info ze przy tym ONU jest swiatlowod z mozliwosci dzierżawy

Pokaż szczegóły
61733743776132776666173374C70678393776142777817067839NOrange Polska S.A.światłowodowe-TakNie---podziemny w rurociągu0.2Nie

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@moher54 W opolskim z POPC budują tylko dwie firmy Inea i Multiplay. Większość po słupach. Orange na wioskach nie robi bo się nie opłaca. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Przyłącze światłowodu kilka pytań

No martwic sie nie martwie, bo mam juz swiatelko od lokalnego, poprostu ciekawa sytuacja 

@marder  Wlasnie prawie cala wioska jest na slupach, a kolo mnie zeszli do ziemi. Pewnie dlatego ze do nastepnej wioski po drodze nie ma zadnych slupów a jest spory kawalek do niej.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@moher54 tak między wioskami muszą kopać i układają kabel w ziemi jeśli nie ma podbudowy słupowej lub dzierżawa od energetyki jest zbyt droga.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 17
  • 75
  • 1

Przyłącze światłowodu kilka pytań


@mardernapisał(-a)

@moher54 W opolskim z POPC budują tylko dwie firmy Inea i Multiplay. Większość po słupach. Orange na wioskach nie robi bo się nie opłaca. 


Domownik widział jak zdjecia przyłacza robili i mowił ze na aucie firmowym pisalo "BoniNet" pewnie na zlecenie Ineii/Fibee

edit:Jeszcze jedno pytanie. Do mojego "przyłacza" podciagneli 2 pomaranczowe cienkie kable. Jeden nie wystarczy?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Przyłącze światłowodu kilka pytań

@moher54 tak tych podwykonawców to jest cała masa. Wystarczy że masz minimalne pojęcie o łączności, wiertarkę szpadel i chęci do roboty to możesz robić dla Orange 😃 Co do kabli to mogą to być mikrorurki. Kable najczęściej mają czarny pancerz chodź są wyjątki.