Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 40
  • 82
  • 1

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Cześć!

 

Przybywam tutaj z zapytaniem do innych użytkowników, którzy może już przechodzili proces podłączenia domu do światłowodu. A więc tak - kilka dni temu dzwoniła do mnie pani konsultant z Orange i powiedziała, że dzwoni z świetną nowiną, że będzie dostępny światłówód i podłączenie będzie możliwe 4 Lipca. Od jakiegoś czasu już wiedziałem o tym, bo widziałem, że na ulicy są zakładane skrzynie itd... Moje pytanie brzmi tak, czy to "zakładanie" 4 lipca będzie polegało na pociągnieciu linii nadziemnej do mojego domu i od razu podłączeniu mnie do światłowodu i skonfigurowaniu usługi? Czy po prostu zrobią mi linię samą i będą musiał czekać kolejne tygodnie na podłączenie? Pytam, dlatego że mam już dość miedźanego internetu, który ledwo wyciąga 40mb/s w tych czasach i zależy mi, aby jak najszybciej zostać podłączonym. Pozdrawiam i dzięki za wszelkie odpowiedzi.

 

PS: Na stronie mam taką informację jak tytuł tego tematu gdy próbuje wybrać usługę światłowodu.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 40
  • 82
  • 1

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Myślę, że już czas na rozwiązanie tego tematu, i tak jak obiecałem opiszę krok po kroku jak wygląda cały proces założenia światłowodu i całej inwestycji dla osób, które są przed podłączeniem do suberszybkiego internetu.

 

1. Osoby, które są zainteresowane podłączeniem do światłowodu powinny kierować się na stronę internet.gov.pl w celu weryfikacji swojego adresu, lub na stronę operatora, którym są zainteresowani i na mapę zasięgu.

  • Ewentualnie jeśli mamy założone w pobliżu na słupach jakiekolwiek skrzynki, to możemy przyjrzeć się jakie logo firmy posiadają - w moim przypadku było to Światłowód Inwestycje wtedy najwięcej danych znajdziemy właśnie na stronie wykonawcy całej infrastruktury - między innymi dane o terminie oddania do użytku infrastruktury. Większość danych znajdziemy w plikach do pobrania PDF.

2. Ile trwa budowa infrastruktóry światłowodu? W moim przypadku trwało to +/- 3 miesiące, ale była to większa inwestycja na wiele ulic w moim dość niewielkim mieście.

3. Na 30 dni przed oddaniem infrastruktury do użytku będzie się z Wami kontantkować konsultant telefonicznie lub nawet przychodząc do Was z papierkiem na wyrażeni chęci użytkownika światłowodu. Będzie na tym papierku informacja jakie prędkości będą Was interesowały, jest to bardziej dla handlowców. Dostaniecie również SMS od Orange z powiadomieniem o dostępności. Konsultanci Orange dostają wszelkie informacje dopiero na 30 dni przed startem świadczenia usługi w danym rejonie, wcześniej niestety nie dowiecie się od nich zbyt wiele.

4. Masz obecnie łącze miedziane (Neostrade) i chcesz przejść na światłowód? Będziesz musiał załatwić to telefonicznie z konsultatnem sprzedaży usług, a przynajmniej w moim przypadku tak było, bo przez stronę sam nie mogłem zamówić światłowodu, bo nie przepuszaczło mnie mimo dostępności go, co ciekawe z pakietam full z telewizją dało przejść się dalej i zamówić. Dodatkowo warto zrobić to przez telefon, bo otrzymałem zniżkę na aktywacje za 0 zł.

  • Po złożeniu zamówienia telefonicznie dostaniecie umowę do potwierdzenia na email, a po zatwierdzeniu jej w uzgodniononym wcześniej terminie pojawią się technicy, którzy podłączą światłowodu - dodatkowo na kilka dni przed przyjazdem techników otrzymacie SMS z potwierdzeniem.

5. Czy mogę wybrać dowolnego operatora? Jeśli inwestycje wykonuje Światłowód Inwestycje, to jest duża szansa, że jego infrastruktura będzie udostępniona dla Orange/T-Mobile/Netia/Play lub kilku innych dostawców z którymi wspólpracują. Tak więc jest dowolność wyboru. Ja mogę napisać jedynie na swoim przykładzie z ŚI.

6. Jaką prędkość światłowodu wybrać? Ja osobiście wybrałem do 600mb/s, bo uważam, że jest to optymalna prędkość do wykorzystania. Zastanawiałem się nad 1gb/s, ale póki co i tak przesiadka z 40mb/s na 600mb/s będzie ogromnym skokiem. Opcja z 600mb/s jest też dużym plusem ze względu na Funbox 6, który jest lepszy od Funbox 3.0 który jest dostępny w opcji do 300 mb/s.

 

Oczwywiście w każdym przypadku może to się różnić i wyglądać trochę inaczej, a mój jest opisany akurat na podstawie firmy Światłowód Inwestycje. Zaktualizuje tego posta, gdy jeszcze jakieś cenne spostrzeżenia wpadną mi do głowy. Dzięki wszystkim za aktywność i chęć pomocy mi! 😊

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

76 ODPOW. 76

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2059
  • 11621
  • 52

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

@Res_13 jeśli linia napowietrzna, to tak podłączą ci światłowód, powinni w jeden dzień to zrobić, ty wybierz miejsce na FunBox w domu i tyle 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 40
  • 82
  • 1

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Oby tak było... jeśli ktoś jeszcze miał z tym doświadczenia niech da znać.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1621
  • 8079
  • 63

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Poszukaj na forum. Takich wątków jest na pęczki. W każdym razie, nawet gdybyś musiał czekać na drugą ekipę, to i tak nic na to nie poradzisz. Tak jak napisał @IreneuszCD pomyśl gdzie postawisz FB. A może chcesz podłączyć własny router? - wtedy szukaj jak zdobyć ONT. Chyba, że chcesz ofertę z telewizją. To patrz punkt pierwszy. W każdym razie nie martw się na zapas i przejrzyj na spokojnie starsze tematy. Będzie dobrze.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2059
  • 11621
  • 52

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

@Res_13  montaż światłowodu to szybka robota, u mnie w godzinę był światłowód w domku, potem instalacja routera i po 1/2 godziny już śmigałem w sieci 😉

Zero stresu, jak dobry fachowiec to zrobi to szybko i dobrze, więc nie ma co się stresować 😉


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2389
  • 9895
  • 85

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Cześć @Res_13 

Przesyłam Ci linka do strony Orange Pomoc techniczna Przygotowania do wizyty technika https://www.orange.pl/omnibook/przygotowania-do-wizyty-technika# a także link do Poradnika Orange  Przyłącze światłowodowe w domu https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/przylacze-swiatlowodowe-3-kroki-do-uruchomienia-lacza-s...

Zerknij do tych linków masz tam wszystko dokładnie opisane jak  przebiega instalacja światłowodowa.

Także przesyłam Ci linka do strony SIDUSIS możesz tam sprawdzić na jakim etapie  jest inwestycja w Twojej miejscowości https://internet.gov.pl/

Myślę, że  te linki okażą się przydatne dla Ciebie

Pozdrawiam 🙂

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12978
  • 53283
  • 619

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

@Res_13  możliwość podłączenia jest jednoznaczna z info w systemach o zaistnieniu warunków/zasobów do zainstalowania i podłączenia usługi. 

Może być tak, że będzie to jednoznaczne z przyjęciem zamówienia, z jednoczesnym umówieniem wizyty technika, podpisaniem umowy i wykonaniem przyłącza wraz z instalacją/podłączeniem i skonfigurowaniem modemu, ewentualnie dekoderów do iptv

Może być tak, że dopiero przyjmą zamówienie, a czekać będziesz na doprowadzenie linii do domu, bo inwestycja nie będzie przyjęta i dopiero po tym można będzie uruchamiać usługę. Może być i tak, że na przykład sieć budować będzie inny lokalny operator, a podłącza usługi Orange.

Zależy na jakim etapie jest inwestycją i kto ją wykonuje. 

Wyszukaj na stronie UKE ma mapie zasięgu jakichś informacji.lub podaj adres zbliżony, to może nam się uda coś sprawdzić.

Te magiczne 30 dni to czas na publikację adresu na liście gotowych do sprzedaży dla konkurencji, co może wskazywać na POPC


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 40
  • 82
  • 1

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Ogólnie z informacji jakie mam, to nie jest na sprzedaż czy cokolwiek, tylko chodzi o finalne podłączenie mnie do światłowodu. Na słupach wszystko jest gotowe, a kilka dni temu miałem telefon od konsultantki, że 4 lipca będzie podłączenie światłowodu... fakt byłem w pracy i nie dopytałem o szczególy, czy to całkowite podłączenie i konfiguracja routera, czy tylko podłączenie (nadziemną) drogą. Da się gdzieś zadzwonić, aby dopytać o szczególy?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12978
  • 53283
  • 619

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Jutro z rana zadzwoń na infolinię 510 100 100 i dokładnie wypytaj o szczegóły tego zamówienia. Dowiedz się czy będziesz podpisywał umowę, kto będzie instalował i z jakiego projektu. Czy będzie to instalacja jednoetapowa czy dwuetapowa. Dowiedz się jaki modem jest w zamówieniu i czy to jest sieć obcego operatora.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 40
  • 82
  • 1

Światłowód już niedługo! I to już w ciągu 30 dni powinien być dostępny pod Twoim adresem.

Res_13_0-1688156716147.png

A i dodam, że obecnie mam miedziane przyłącze, więc podłączenie, to kwestia wymiany linii nadziemnej i przełożenie kabla przez gotowy już wywiert, więc raczej zajmie to mało czasu technikowi.

 

________________
* Scaliłem wpisy – moderator Michał