Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przeciążenia a 5G

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 119
  • 608
  • 2

Przeciążenia a 5G

Czyli trwa wyścig i tak jak pisał @Zeusek 

Ps. Jeżeli będą podłączać do sieci nawet kible to 5G szybko wysiądzie 😉

A na pewno tak będzie że liczba urzadzen w sieci, też będzie rosła. Zobaczymy.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1442
  • 6250
  • 42

Przeciążenia a 5G


@Cracersnapisał(-a)

Czyli trwa wyścig i tak jak pisał @Zeusek 

Ps. Jeżeli będą podłączać do sieci nawet kible to 5G szybko wysiądzie 😉

A na pewno tak będzie że liczba urzadzen w sieci, też będzie rosła. Zobaczymy.


Nie wysiądzie. 5G na kilometr kwadratowy ma być w stanie obsłużyć do miliona urządzeń. Czytałem na forum że u nas na meczach na np. narodowym sieć 4G w przerwach wysiada. Za granicą w 5G wszystko działa bez zarzutu przy podobnej skali. W Katarze prędkość internetu mobilnego... wzrosła w trakcie mistrzostw. 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53108
  • 617

Przeciążenia a 5G

@tolek Ciekawe czy poprzez stację bazową (zgodnie z definicją stacja bazowa telefonii komórkowej - Wyszukaj (bing.com)) rozumieją pierwszą stację w szeregu czy wszystkie indywidualnie? "Pojedyncza stacja bazowa może obejmować swoim zasięgiem jedną lub więcej komórek sieci telekomunikacyjnej

Jak wtedy te "więcej" jest zasilane?

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1442
  • 6250
  • 42

Przeciążenia a 5G

@agat13 to dobre pytanie na AMA odnośnie sieci i stacji bazowych Orange. Obecnie jest w eterze temat aukcji 5G więc może to dobry moment na pytania do ekspertów. 😉 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53108
  • 617

Przeciążenia a 5G

@tolek  i jest pomysł.. a tak niedawno pomysłowaliśmy tematy na AMA 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1246
  • 2

Przeciążenia a 5G

@tolek  ale chyba tylko w 5G SA w zakresie czestotliwosci duzo wyzszych niz 3800Mhz.

Bo mam w Szwajcarii 5G na 3480-3800 MHz, i to jest juz zapchane.

 

Te super predkosci beda na n457 czyli chyba 28Ghz a co mowi fizyka o propagacji fali o tej czestotliwosci w prozni a jak bedzie realnie ?

 

A dosyl ? Kazda lawka latarnia kosz na smieci bedzie musial byc chyba eNodeB (jesli to tak sie nazywa)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1246
  • 2

Przeciążenia a 5G

@tolek napisałeś

Nie wysiądzie. 5G na kilometr kwadratowy ma być w stanie obsłużyć do miliona urządzeń. 

 

Tu moje pytanie ile w tym marketingu. Ile w tym kreatywnej arytmetyki.  Czy ten milion urzadzen na kilometrze kwadratowym to nie beda lodowki, pralki, sterowniki - wszystko po IpV6 - i na zasadzie jak dzisiaj low energy LTE czy tam LTE-M - taka lodowka/pralka/sterownik windy/ogrzewania/rolet/sygnalizacji alarmowej - wysle sobie jakis pakiet danych o rozmiarze kilkuset bajtow w ramach ruchu M2M ?

 

Bo srednio chce mi sie wierzyc  ze za jakis czas na 1 kilometrze kwadratowym bedzie milion terminali klienckich /smartfonow - i ten milion sobie pooglada filmy z kotkami czy filmy dla doroslych mniej grzeczne w rozdzielczosci 8K czy chocby 4K a taka jest raczej przyszlosc. Co z bitrate i co z dosylem tego kontentu?

 

Milion urzadzen M2M w ramach odpowiednika LTE-M uwierze, ale nie w milion smartfonow ani nawet w 1000 smartfonow, nawet z beam forming, MIMO k x k i modulacja QUAM 1024. Bo fizyka mowi jasno -co wtedy z signal to noise ratio?

 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 522
  • 1879
  • 13

Przeciążenia a 5G

@impetiginisatio 

Dokładnie, co innego taka lodówka a co innego np. Smart TV na którym się ogląda film w 4k.

Nie można zapominać o samochodach, nie musi być nawet autonomiczny choć i takie będą z czasem.

Kiedyś czytałem że albo szybki transfer albo niski ping, nie da się tych rzeczy zrobić jednocześnie jak to reklamują.

Podejrzewam że w tym 5G jest tyle samo ... pół-prawd jak było z 4G gdy wchodził na rynek.

 

Ps. Co z tego że mój router obsłuży do 64 urządzeń jak Internetu nie dostarczy WSZYSTKIM na poziomie żeby oglądać materiały 4k.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1246
  • 2

Przeciążenia a 5G

w takiej CH mam niby 5G i moglbym wklejac testy ale...

zapycha sie juz. Down 23Megabity, Upstream 146Megabitow... wiec chyba prawie max dla LTE jako szkieletu...

Bez 5G w standardzie NSA cieniutko to widze.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12924
  • 53108
  • 617

Przeciążenia a 5G

@tolek A tak wracając do "naszych stacji bazowych" to ile z nich (i czy w ogóle brano to pod uwagę w statystyce) jest współdzielonych i "nie naszych". Uważam, że dane danymi, a realnie trzeba spojrzeć na odczucia użytkowników (choćby pamiętnego z Ochoty w Warszawie)