Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z Dorejonizowaniem

ROZWIĄZANE

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2697
  • 9857
  • 51

Problem z Dorejonizowaniem

W sieci FTTH nie ma switchy. Jest tylko centrala czyli OLT, splittery i urządzenie końcowe czyli modem z ontem lub osobno. Na jednym porcie w OLT może być max 32 lub 64 abonentów. Takie założenia sobie przyjął Orange. W Netii podobnie. I tyle. Biznes ustala jakie miasta i ulice będą robione. Lista trafia do inwestycji i rozpoczyna się pozyskiwanie zgód od właściciel posesji. Następnie wkracza podwykonawca i realizuje wszystko pod czujnym okiem ludzi z Orange. Szczegółów kosztowych nie znam. Wiem tylko że jest przyjęta stawka dla klientów indywidualnych i biznesowych.  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

jest cos takiego jak tajemnica przedsiebiorstwa i nie oczekuje tutaj publkikacji tego typu danych.

W Szwajcarii kantony dotowaly budowe sieci.

Samemu majac w miejscu gdzie mieszka 700 osob 25GPON symetrycznie  mam to tylko dzieki wiekszemu ARPU. Ale 25GPON to koszt rzedu 295 pln miesiecznie po dzisiejszym kursie.

 

Providerzy zaczynaja sie scigac na ile lacze pozwoli bo 10 gbit w xgs-pon kosztuje tyle samo jak i 1gbit. Tyle ze akurat moj provider infrastrukture dzierzawi i oni nazywaja swoje miesjca pop -point of presence i oferuja lacza p2p i p2mp (xgs-pon)

 

Podali swoj model kosztowy, swoja droga twierdza ze na jednym porcie da sie i 256 userow wpiac. Nie 32 czy 64 jak piszesz. Czy to dotyczy wszystkich technologii czy moze tylko 25GPON ?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2697
  • 9857
  • 51

Problem z Dorejonizowaniem


@impetiginisationapisał(-a)

Podali swoj model kosztowy, swoja droga twierdza ze na jednym porcie da sie i 256 userow wpiac. Nie 32 czy 64 jak piszesz. Czy to dotyczy wszystkich technologii czy moze tylko 25GPON ?


Tak można. Po prostu takie sobie założenia projektowe przyjął Orange. Przy podziale na 128 czy 256 bardzo wzrasta tłumienie a więc zasięg sieci maleje. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

czyli musza zrobic wiecej wezlow sieci z OLT? W przypadku malego kraju i wysokiego ARPU ma to sens ekonomiczny.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2697
  • 9857
  • 51

Problem z Dorejonizowaniem

Większa pojemność jest takiego OLTa. Coś jak z pamięcią RAM. Możesz wsadzić cztery kości po 64 GB lub jedną co ma 256 i zajmujesz tylko jeden slot na płycie głównej. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

a kwestie dosylu i kosztow takich kart? Bo ja jako laik widze ze sa karty 16 i 32 portowe, wiec musi byc tez rozna konfiguracja, pojemniosc takich OLT. Popatrzylem na to co podaje moj provider - w tabelce - no i on nazywa to POP - POINT of Presence.

 

Oczuywiscie porownanie Szwajcarii i Polski to porownywanie niczym jablek z gruszkami -inny rozklad populacji, inna powierzchnia. Moje 25GPON to podobnie jak w PL Best Effort. Z ciekawosci pytalem o SLA to mowili cos o kosztach rzedu raczej blizszych 4 tysiacom CHF miesiecznie.

 

Z DDR5 na MB jest tez ten maly problemik, ze w dual mode dzialaja lepiej. Lepiej dwie niz 4.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2697
  • 9857
  • 51

Problem z Dorejonizowaniem

Ile co kosztuje nie wiem bo technika tym się nie zajmuje. Inwestycje zakupują sprzęt ale ceny rynkowe pewnie są ogólno dostępne. Możesz sobie wygooglać ile kosztuje OLT a ile karty do niego. Natomiast ceny dla gigantów typu Orange czy Deutsche Telekom są tajemnicą firmy.     


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

Ale tego sie tez nie dowiemy bo oni kupuja w ramach grup kapitalowych i maja rabaty. Co zreszta jest logiczne.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Problem z Dorejonizowaniem

z nowości wiec.

 

E-Cho z Choszczna wzięło sobie obszary po tym jak to sobie Światłowód Otwarty zrezygnował..

 

5.32.14.a

KPOD.05.02-IW.06-0115/23

E-CHO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

13 442 812,28

5.32.14.b

KPOD.05.02-IW.06-0217/23

E-CHO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

20 995 960,53

5.32.03.00

KPOD.05.02-IW.06-0244/23

E-CHO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

22 116 918,25

 

oraz obszary z FERC - dwa w zachodniopomorskim i jeden w lubuskim.

 

Dla zainteresowanych FERC lubuskie

5.08.01.aLUBUSKIE

 

oraz zachodniopomorskie 5.32.02.00 oraz dokładnie zachodniopomorskie 5.32.12.00

 

W sumie z KPO niby ten mały provider miałby robić 3 obszary z KPO i  sumie 3 obszary z FERC.

 

No i dochodzimy do Clue.

 

Patrząc na mapkę działalności operatora lokalnego widzę powiatr choszczeński drawieński i tak dalej - powiaty choszczeński drawieński...od wschodu i południa maja innego większego ale i tez lokalnego Asta-Net, ktory nota bene tez ma sukcesy w KPO i FERC.

 

No i zastanawiałem sie ze w zasadzie zapisywać sie w konkursach czy  przetargach można na wszystko bo pisz pan, biurwa w CPPC sukcesu chce.

 

Tymczasem rzeczywistosc jest taka ze ...

 

co bylo logiczne, bo to im przylega do sieci i najmniejsze koszty beda. Uzupelni ich biznesowo. A lubuskie to wyspa, gdzie nie byli obecni i zapewne ej, bierzemy ....potem policzyli i ej, ale to bez ekonomicznego sensu. Podobnie jak te obszary z KPO w zachodniopomorskim. To sa moje przypuszczenia.

 

Zeby ich nie szkalowac ani nie naruszac dobr - przyjmijmy ze na dzis jes tto co oni podaja na stronie - robia z FERC nr 5.32.02.00 i nie ma nicc o tym czy zrezygnowali czy nie z 3 obszarow KPO i jednego FERC.

 

Wiecie co w tym najlepsze? Ze po tym jak zrezygnował światłowód otwarty to wyzerowano terminy.

 

O tym ze oni ewentualnie nie beda robic projektu bez zadnych konsekwencji finansowych dla providera musza formalnie poinformować CPPC 90 dni roboczych od terminu pierwszego kamienia milowego.

 

Ten wypada im podobno w dniu 30.09.2025.

 

Wiec to ze ja ponad rok wcześniej wiem, ze sieci nie będzie budowanej to spokojnie, biurwunia w CPPC maa czas na planowanie, nagród jubileuszowych odbieranie.

 

Oficjalnie wiec gdzieś w styczniu 2026 po świętach (!!!) sic !!! i zasłużonych urlopach biurwa w CPPC jesli jeszcze bedzie istnial - dowie sie o tym ze te szampany, i nagrody celowe za uratowanie KPO i FERC po pierwszej odmowie duzych operatorow to...no wicie rozumicie towarzysze, wyszlo jak zwykle. No ale przeciez wiadomo, kroliczka nalezy gonic a nie zlapac go... a w 2026 to pewnie bedzie nowwy dyrektor, nowi ludze, paanie, to nie my , to poprzednicy byli.

 

No wiec teraz na nowy rok 2026 potrojny koniaczek, stac nas przeciez, nie..i on oparty jest o 3 instytucje.

 

A sieci jak nie ma tak nie bedzie, ale konkursik moze oglosimy, nowe etaty sie przydadza kolegom, prawda?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13865
  • 57022
  • 684

Problem z Dorejonizowaniem

@impetiginisatio  życie...jak w "Misiu"