Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?


Zespół Nasz Orange
  • 1043
  • 8387
  • 53

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

#1 Kupując internet większość osób zwraca uwagę na download, czyli prędkość z jaką mogą pobierać pliki z sieci. Mało kto zwraca uwagę na upload.
W dobie pandemii, gdy szkoły i zakłady pracy działają online, ten parametr ma kluczowe znaczenie dla komfortowej pracy, nauki, zabawy, czy też kontaktu online z rodziną. Pracując zdalnie widzę, że przydaje się wysoka prędkość wysyłania. Czy się z tym zgodzicie?

 

#2 Co to jest upload?

Jest to nic innego, jak prędkość wysyłania. Im ten parametr jest większy, tym szybciej prześlesz swój filmik, czy inny plik.

 

#3 Przeanalizowaliśmy dane sieciowe w okresie pandemii i zauważyliśmy, że w dni robocze, kiedy odbywa się nauka oraz praca zdalna (od poniedziałku do piątku), danych wysyłanych jest dużo więcej niż w pozostałe dni tygodnia. Wszystko to przez użytkowników, którzy wykorzystują znacznie więcej danych wysyłając pliki w celu realizacji zadań edukacyjnych oraz służbowych.

 

#4 Co wysyłacie? Wbrew pozorom nie tylko duże pliki lub zdjęcia. Znacząca zmiana nastąpiła w wykorzystaniu połączeń wideo (zdalne lekcje i spotkania online), które mocno wpływają na zwiększenie wysyłania danych, ponieważ każdy z komunikatorów (programów służących do komunikacji w intrenecie) do poprawnego działania potrzebuje odpowiednich zasobów, tzn. określonej przepustowości łącza, np.:

Teams 2 Mb/s / 1 osobę

Skype 8 Mb/s / 1 osobę

Zoom 3 Mb/s / 1 osobę

Google meet 3,2 Mb/s / 1 osobę

Webex 3 Mb/s / 1 osobę

 

#5 Dodatkowo, gdy w domu mamy kilku użytkowników, którzy korzystają z komunikatorów społecznościowych w tym samym czasie, wykorzystanie upload-u rośnie, co wpływa też na jakość połączeń. Wartość zapotrzebowania na upload jest bowiem proporcjonalna do liczby użytkowników (wymagana przepustowość, pomnożona przez liczbę korzystających równocześnie). A co za tym idzie, zapotrzebowanie przykładowego gospodarstwa domowego jest wyższe.

 

#6 Orange Światłowód oferuje bardzo dobry upload, który znacząco wyróżnia się na tle konkurencji. Sprawdź:

Bartłomiej_0-1613391586721.png

 

Patrząc na powyższe można przeanalizować, gdzie najkorzystniej będzie mogła korzystać z zasobów sieci przykładowa czteroosobowa rodzina, z której każdy w tym samym czasie wykorzystuje internet do pracy lub nauki.

 

#7 Orange bardzo dobrze wypada w rankingach prędkości. Przedstawiam poniżej dane za grudzień 2020:


Ranking ogólny:

Bartłomiej_1-1613391586756.png

 

Ranking na światłowodzie:

Bartłomiej_2-1613391586727.png

 

Źródło: https://www.speedtest.pl/ranking/swiatlowod/grudzien-2020/

 

 

Co myślicie o powyższym? Czy zwracacie uwagę na prędkość wysyłania? Czy pandemia coś zmieniła w tym temacie?

26 ODPOW. 26

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Prędkość Uploadu jest dla mnie kluczowa. Jest to główny czynnik, dla którego wybrałem Orange. Nikt inny nie jest w stanie dostarczyć mi 100 lub 300 Mb/s uploadu. 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

@Bartłomiej dla mnie upload ma takie same znaczenie jak download, zwracam uwagę na obydwa te parametry. Między innymi dlatego zdecydowałem się przejść ze 100 Mb od razu na 600 Mb.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Inea miażdży wszystkich 🤗 Wysoki upload przydaje się najbardziej ludziom którzy stawiają serwery, jutuberom, oraz przy wysyłaniu ogromnych plików. Same komunikatory i praca zdalna polegająca na przesyłaniu jakiś tabelek i małych plików nie potrzebuje super prędkości w górę. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1577
  • 5378
  • 56

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Zrezygnowałem ze stacjonarnego internetu na rzecz mobilnego ze względu m.in na mały upload przy Neostradzie 10Mbs.

 

PS. W razie problemów są 3 modemy LTE (B715 + 2xB593s-22) i karty SIM w nich siedzą, nawet róźnych operatorów.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Dysproporcja upload <-> download wynika z czynników finansowych (tzn ruch wychodzący od operatora kosztuje)? Bo internet symetryczny jest bardzo drogi jeśli porównać to do oferty powszechnej gdzie upload jest kilka razy niższy niż download. 

Jeśli chodzi o upload to wysoki transfer rzędu 100, 300, 500 Mbps nie zawsze może być obsługiwany przez wybrane serwery (podobnie w przypadku pobierania). O ile taki ruch myślę że spokojnie obsłuży np. YouTube, to w przypadku jakichś mniej popularnych usług może nie mieć różnicy czy mamy upload 100 czy 300 Mbps. 

W przypadku pobierania może pomóc akcelerator pobierania (np. open source'owy  JDownloader) który pobiera wiele części pliku na raz. 

Upload ma znaczenie i słyszałem głosy że kosztem mniejszego downloadu ludzie woleliby większy upload. 😉


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52434
  • 702

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Podpisując umowę na internet z moim obecnym dostawcą, bardziej zwracałem uwagę na upload, niż na download. Mam obecnie łącze 300/60, gdzie download nie jest na maksa wykorzystany, za to upload jest znacznie obciążony.

Kiedyś miałem Neostradę 10/1. Rewelacyjnie się sprawdzała, do momentu, kiedy córka zaczęła wysyłać filmiki na YT. Internet siadał całkowicie, ping wynosił 1000 do 3000 ms. Podłączenie pod światłowód całkowicie zmieniło jakość korzystania z internetu, a i córka na YT szybciej wysyła, niż przy Neostradzie, co często trwało nawet godzinę.

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Upload jest ważny, ale dla przeciętnego użytkownika w Polsce więcej niż 50 Mbps nie będzie odczuwalne.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Upload jest ważny w kwestii kiedy wysyca się łącze pobierając pliki, jak jest niski upload w stosunku do downloadu (np. ADSL), można łatwo zapchać łącze. Pobierając pliki, zawsze jakiś procent wysyłamy. Upload mocniej zapycha łącze, gdy coś szybciej wyślemy lub pobierzemy, tym krócej mamy obciążone łącze, a operator infrastrukturę, bo nikt nie pobiera ani nie wysyła w tym samym momencie (chodzi o klientów).

Puszczony speedtest, wykres w trakcie testu pobierania, jak widać, pomimo testu pobierania, jest też wysyłane z prędkością 15.9Mb/s (ta prędkość sobie lata).

 

@Bartłomiej też małe sprostowanie co do magentowych i tabelki. Upload i Download zależny jest tam z jakiej infrastruktury korzystają. Np. na kablach od INEA świadczą symetryka. Więc nie tylko na kablach Orange. To samo tyczy się UPC, też zaczynają świadczyć usługi na kogoś infrastrukturze, więc na kablach od INEA dają symetryka.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 23
  • 57
  • 2

Prędkość wysyłania, czyli upload - czy dla Was ma to znaczenie?

Ja może wypowiem się w ten sposób, że upload ma dla mnie kluczowe, a nawet przeważające znaczenie.

Na obecnym przykładzie moim, Neo10 mam upload około 1 mbits. W praktyce wymuszone jest zejście do 50% z tego (programowo), więc mam realnie jakieś 50 kbit/s uploadu (jakby było więcej sieć zapycha się w całym domu i nie sposób z niej korzystać.

 

Co więcej specyfika obecnej pracy (przesyłanie video, serwer NAS, przesyłanie chociażby zdjęć, rozmowy video) to katorga. Jakbym miał wybór, zmieniłbym 10/1 na chociażby 2/5, to by było coś pięknego. (W drugim miejscu mam zwykle prędkości typu 30/150 i o wiele bardziej mi taka konfiguracja by odpowiadała - przy tych wszystkich streamingowych serwisach, duże prędkości downloadu nie są już aż tak bardzo potrzebne).