Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nadajnik


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Nadajnik

@Nirmiq nadajnik Orange ID: 5872 obsługuje obecnie częstotliwości LTE: 800, 1800, 2100 oraz UMTS 900 i 2100. Obecnie brak planów rozbudowy nadajnika.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 74
  • 0

Nadajnik

Jestem klientem T-Mobile, zeszłym roku jak doszły nowe pasma (dopytałem, czy pasma 1800, 2100 są na stałe bo pewnego dnia raz były raz nie, jak je uruchamiali pierwszy raz) to w BOA odpisali mi, że od maja nadajnik obsługuje 1800Mhz i 2100Mhz + do tego jeszcze w ostatnim kwartale roku 2019 ma zostać dodane do tego 2600Mhz. Jak już rok się kończył dopytałem ponownie (bo pasma oczywiście nie było), odpisano mi, że rozbudowa została przeniesiona na 6 marca tego roku no to pozostało mi czekać. No i teraz jak dopytuję rozkładają ręce - nie mają żadnych informacji o robudowie. Czyli finalnie dowiaduję się, że zostaję z Internetem około 0,5Mbit/s w niektóre dni? Niestety, ale takie się zdarzają. Internet leci po około 10-20Mbit/s i nagle spada do wartości od 0 do 1Mbit/s trzymając się bardziej tego niskiego pułapu bo nawet filmy na YouTube'ie ledwo w 144p się buforowały.

 

Jest też nadajnik ID:54200 od T-M. Na początku miał tylko 1800Mhz (N!), lecz po czasie dodali do niego 800 i 2100. BTS stoi na terenach wiejskich i radził sobie o wiele lepiej niż ten mój obecny, lecz i tak dodano do niego 2600Mhz. Jakoś miesiąc temu i byłem dosyć zaskoczony i teraz Internet jest stabilny jak drut 20Mbit/s i ani razu nie chrupnęło, no ale niestety, normalnie nie mam zasięgu do niego.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Nadajnik

@Nirmiq T-Mobile i Orange mimo, że są na tym samym maszcie nie koniecznie muszą mieć uruchomione te same pasma LTE. Z Twojego opisu wnioskuję, że masz na tym nadajniku spore przeciążenie. Z tego co widać po mapie, ten nadajnik obsługuje sporą okolicę, a w pobliżu nie ma nie ma innego, który by wspomógł.

 

Co do zasięgu i pasm to zasada jest taka:

Im niższa częstotliwość, tym większy zasięg, ale mniejsza prędkość internetu.

Im wyższa częstotliwość, tym mniejszy zasięg, ale większa prędkość internetu.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 74
  • 0

Nadajnik

No własnie doszedłem do tego samego wniosku. Jeśli chodzi o pasma u obu operatorów to co dokładniej miałeś na myśli? Ten nadajnik to BTS Orange'a, czyli w jego kwestii są wszelkie prace na nadajniku jeśli się nie mylę a skoro Orange'a nie ma na nim 2600Mhz to tym bardziej T-M i na odwrót. Przynajmniej tak mi się wydaje. Dodatkowo powiększyli też przepustowość samej radiolinii z 2x183Mbit/s w ilości 2 na 2x380Mbit/s w ilości 2, więc dlaczego nie ma żadnych informacji o modernizacji? Nie rozumiem.

 

Wiem jak działają te częstotliwości - im niższa tym większe pokrycie,  a im dalej sięga tym więcej klientów może się podpiąć - co za tym idzie większe obciążenie sektora.

 

Pisałem jeszcze o nadajniku T-M - stoi na terenach wiejskich przez co Internet działa bez problemów, 2600 działa idealnie, te niższe może niekoniecznie bo nie są stabilne, ale jest to 2600Mhz, które robi róznicę. Ten mój stoi przy S1, każdy kto przejeżdża obok loguje się do sektora generując ruch przez co też pewnie rośnie obciążenie.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32319
  • 36186
  • 1366

Nadajnik

Orange i TM już dawno nie współdzielą pasma na LTE.

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 74
  • 0

Nadajnik

W obecnej chwili Internet działa tak: https://www.speedtest.pl/test/250509207

Powiem szczerze, że speedtest i tak wyolbrzymił wynik, zwykle utrzymuje się przy 0,3Mbit.

W dodatku wszystkie 3 pasma tak działają.

 

Nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale widać, że jest stosowane mocne kolejkowanie. Ci co płacą więcej mają wyższy priorytet dostępu, bo nie oszukujmy się - na pewno nie podpięło się tylu użytkowników, by wysycić wszystkie pasma do totalnego 0. Jest pewnie osoba, która coś pobiera z prędkością 150Mbit i płaci najwięcej.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32319
  • 36186
  • 1366

Nadajnik

Tak to nie działa. Sprawdź kategorię LTE urządzenia - ale nie na chińskich forach. Osoba, która zwykle płaci więcej za Internet ma zwykle droższy router lub telefon. A im droższe urządzenie tym wyższa kategoria LTE, lepsza antena i inne bajery.

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 74
  • 0

Nadajnik

Na pewno? Jakoś na wiosnę w tym roku jak znajomemu się kończyła umowa na Internet w T-M wzięliśmy jego router do mnie, razem z kartą oczywiście. Ja miałem Internet domowy do 20Mbit/s bez limitu 49zł, on 100GB nolimit prędkości za 69zł bodajże, nie pamiętam dokładnie, ale wiem, że płacił więcej. Routery mieliśmy identyczne bo akurat też wziął to do 20Mbit, tylko, że przełożył starą kartę do tego nowego routera. Wymusiliśmy na obu to samo pasmo (1800Mhz, robiliśmy to około 6 rano). Ja speedtest zacząłem pierwszy (20Mbit, nolimit danych), on drugi (nolimit prędkość) jakoś 2 sekundy później, bym mógł zobaczyć, czy uda mi się osiągnąć na początku 20Mbit. Było 20Mbit do czasu rozpoczęcia się jego testu. Gdy test u niego się zaczął mi prędkość spadła do 2Mbit, mu poleciało na 65Mbit, czyli praktycznie cały sektor pojedynczego pasma. Jak to wytłumaczysz?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32319
  • 36186
  • 1366

Nadajnik

Porównywałeś kartę Orange z TM czy dwie karty z Orange?

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 28
  • 74
  • 0

Nadajnik

Dwie karty T-Mobile.