Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Możliwość szybszego montażu światłowodu


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 14
  • 0

Możliwość szybszego montażu światłowodu

Cześć,

 

zrobiłem taką orientacyjną mapkę, gdzie dwie białe kropki to słupki telekomunikacyjne Orange a czerwona to moje mieszkanie. Podałem też w przybliżeniu odległość słupków od mieszkania. 

 

Problem polega na tym, że mieszkanie pod cyfrą 1, w którym nikt nie mieszka od kilkunastu lat (nie podchodzi to pod pustostan?) ma dostęp do światłowodu, a moje mieszkanie pod cyfrą 3 nie ma tego dostępu. Niestety data realizacji światłowodu według gov przypada dopiero na ostatni dzień roku 2025 i w dodatku ta data była często przekładana. Przedsiębiorca jest zakryty, ale pamiętam że wcześniej był to Światłowód Inwestycje.

 

Jest możliwość może zrobienia coś w tej sytuacji? Czy też może te słupki są daleko mieszkania, lub też coś innego ma większe znaczenie.

 

światłowód 2.pngświatłowód.png

 

3 ODPOW. 3

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 14022
  • 57713
  • 696

Możliwość szybszego montażu światłowodu

@lerozynum Pierwsze o czym powinieneś wiedzieć to to, że inwestycja doziemna kieruje się troszkę innymi kryteriami. Wymaga projektów, uzgodnień ZUD i innych pozwoleń, gdyż dotyczy kopania w ziemi. 

Po słupach istniejącej infrastruktury jest łatwiej i lżej, no i koszty są nieporównywalnie niższe...

Tu mamy kopanie. Druga sprawa to operator/beneficjent dofinansowania inwestycji. Jeśli twój adres jest niewidoczny w bazie danych beneficjenta, to szans nie ma, aby go dopisać w trakcie trwania projektu, a dopiero po jego zakończeniu, na zasadzie dorejonizowania. Tu warto, abyś skontaktował się z Światłowód Inwestycje i w piśmie zapytał o plany, oraz Twoje uczestnictwo w projekcie. Warto od razu napisać i gotowości do współfinansowania przyłącza, czy o wyrażeniu wszystkich zgód na prace instalacyjne. To czasem pomaga.

Instalacja/przyłącze będzie realizowane ze słupka po prawej stronie (w drodze) i jego dystans nie będzie tak jak oceniłeś w linii prostej 45m...Drugi (jeśli nie masz nawiązania w pasie drogowym do lewego słupka) raczej niemożliwy, bo przyłącza nie są realizowane w linii prostej przez posesje sąsiada, tylko w obszarze ogólnie dostępnym, czyli drogi.

Do beneficjenta możesz wnioskować w tym piśmie o przyspieszenie prac, ale to raczej mało prawdopodobne...

Zgłoś popyt na stronie Orange i UKE, to nie zaszkodzi

P.S. Doradzę jeszcze jedno: w piśmie zaznacz, że mieszkanie nr 1 jest pustostanem i poproś o zamianę w bazie danych na Twoje. Co to oznacza? Może w bazie budynek ujęty jest jako jednolokalowy i wtedy pierwsze mieszkanie ma tylko dostęp. Reszta jakby nie istnieje (spotkałem się z pominięciem jednego mieszkania na klatce mapie zasięgu) i takiego oznaczania budynków jak napisałem...1 lokator ma tylko dociągnięty światłowód 🙂 Wyjaśnij temat, może warto zaznaczyć, że lokali w budynku jest więcej i niech zmienią zapisy w bazach

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2733
  • 10019
  • 52

Możliwość szybszego montażu światłowodu

@lerozynum szybciej żeby było to raczej ciężka sprawa. Muszą do Ciebie kopać z tego slupka przy budynku nr 1 o ile to jest słupek światłowodowy a nie z sieci miedzianej. Do kopania w pasie drogi trzeba mieć zezwolenia i oczywiście wszystko zaprojektować. Dowiedź się czy aby napewno jesteś w ich planie. Jeśli tak to pozostaje cierpliwie czekać. 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 3
  • 0

Możliwość szybszego montażu światłowodu

Cześć

 

U nas w mieście niestety też było podobnie z przekładaniem daty prze ŚI. Mieliśmy datę w internet.gov na 31.12.2024. W lutym tego roku doszedłem sam przeszukując strony różnych operatorów, że będzie to robić ŚI (znalazłem to w ich planach długoterminowych). Zapisałem się do ich powiadomień o statusie inwestycji i dostałem około kwietnia e-mail ,że trwają prace budowlane, a po sprawdzenie statusu na ich stronie zmieniło się że jest w realizacji. Jednak jak się łatwo domyśleć na "placu budowy" nikogo do dziś nie ma i nie było. Za to na koniec czerwca w serwisie internet.gov zaczął być widoczny operator który będzie wykonywał tą inwestycję (zgodnie z ich regulaminem jest to na 6 miesięcy przed  oddaniem inwestycji) tylko po to, aby w sierpniu zmieniło się to na 31.12.2025 i już nie wiadomo czy się śmiać czy płakać - operator oczywiście został ponownie zakryty.

Sytuacja u nas wygląda tak, że jest to małe miasto około 13 tys. mieszkańców i Internetu nie ma całe centrum. Ma go tylko obrzeża i wioski dookoła. Oczywiście nie mówię, że im się to nie należy tylko jest to dziwne jak się wchodzi na internet.gov i patrzę na tą mapę i jest np. dom w wiosce oddalony około 500 m od głównej drogi na której  biegnie światłowód i jest zaznaczone że szacowany koszt przyłączenia to 40.000 zł i to robią  - realizuje to akurat ASTA NET. A u nas są gotowe studzienki i przez tyle lat kabla nie można włożyć.

Widzę też  jak dużo doprowadzane jest światłowodu do pustostanów, a tam gdzie potrzebują go ludzie to będą czekać 10 lat jeszcze na niego. Bo Ci przełożą w przyszłym roku datę na 31.12.2026. 

Na wszelkie informacje wysyłane do ŚI mam wrażenie, że odpowiada bot.

Także moim zdaniem nic nie zrobisz musisz czekać tak jak my może rok może więcej.. Z robią jak będą mieli ochotę.

Tak dla ciekawostki nasz Internet wygląda tak obecnie: (jak czytam jakieś tematy o Internecie symetrycznym 10GB czy 8 G,b, a mi by 300mb na nowo życie ułożyło 🙂  :

 

 


internet.jpg