Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Koszt przyłączenia sieci do domu


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 22
  • 0

Koszt przyłączenia sieci do domu

Witam. Mieszkam w nowo wybudowanym domku jednorodzinnym. Linia telefoniczna jest poprowadzona gdzieś do starych sąsiednich domów, ale u mnie niestety nic nie ma. Internet chciałbym po kablu bo każda sieć komórkowa ma u mnie beznadziejny zasięg więc bezprzewodowy odpada. Dzisiaj zaczerpnąłem informacji w najbliższym salonie i dowiedziałem się, że będzie trzeba zrobić przyłącze do mojego domu (koszt w przedziale 800-2500zł). Czy naprawdę pociągnięcie przyłącza z głównej magistrali do mojego budynku tyle może kosztować i jest to koszt przerzucony na użytkownika, a nie operatora? 😁

61 ODPOW. 61

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Koszt przyłączenia sieci do domu

Internet nie jest usługą powszechną, więc operatorzy nie mają obowiązku podłączenia wszystkich. Jeśli chodzi o podłączenie tylko jednej osoby, przedstawione koszty są mocno zaniżone.

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2040
  • 7461
  • 28

Koszt przyłączenia sieci do domu

... że się wtrącę offtopem:

z jednej strony internet nie jest usługą powszechną, a z drugiej już nawet jednoosobowy płatnik ZUS (niekoniecznie DG) musi mieć PUE. Czyli rosnące oczekiwania władz względem obywateli czynią wymóg korzystania z internetu coraz bardziej powszechnym.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12697
  • 52255
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@poprostumateo  mówiąc szczerze nie słyszałem aby Orange  wystawiał faktury za budowę przyłącza. Skąd takie info pochodzi? Ten koszt, to może być jednostkowy wydatek peratora na budowę sieci, ale z tego co wiem, to w takim przypadku jeśli nie ma dotychczas instalacji/ przyłącza to operator daje negatywne warunki techniczne, a nie proponuje  finansowanie przez klienta. 

Poza tym koszt opłacalności takiego przyłącza  to DO 800zl,  a nie 2500.

Uwarunkowane jest to ceną robocizny i np doziemne wymagające projektu i ZUD nie mieszczą  się w tych ramach, więc są odrzucane.

Wykonuje  się przeważnie podwieszki i to krótkie.  

Ja przyłącza robiłem we własnym zakresie, ale to osobny temat..


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Koszt przyłączenia sieci do domu

To już pytanie rządu by wyznaczył operatora do świadczenia usługi powszechnej. Przepisy są. Wystarczy rozporządzenie odpowiedniego ministra.

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2040
  • 7461
  • 28

Koszt przyłączenia sieci do domu

to co, petycja?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 22
  • 0

Koszt przyłączenia sieci do domu

Jeżeli to są koszty zaniżone to ja wolę w domu ciułać na tym marnym internecie z telefonu 😁


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Koszt przyłączenia sieci do domu

Najpierw sprawdź czy Twój adres jest w portalu Geoportal krajowy. Jeśli jest, to trzeba skontaktować z CPPC i sprawdzić białą plamę. Jeśli adresu nie ma, to do samorządu.

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 22
  • 0

Koszt przyłączenia sieci do domu

Dostałem nr do gościa, który zajmuje się przyłączami. Mówił, że zobaczy mapki jak to wygląda i jutro podskoczy i spróbuję znaleźć najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Z tego co się orientuję to słupek z Orange stoi około 20m od granicy mojej działki, ale jeżeli przyłącze ma kosztować grube pieniądze to chyba będę musiał sobie odpuścić.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12697
  • 52255
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@poprostumateo  dość tajemniczo to brzmi i nieco abstrakcyjnie jak na standardy operatora. W Orange nikt nie podaje telefonów do monterów, a tym bardziej "do goscia"...

Jeśli to 20m w pasie drogowym, to zakopanie tam kabla to samowolka. Uważaj, bo tego może nikt nie zainwentaryzować i w przypadku uszkodzenia będą  problemy 

Poza tym sieć mied,Iana będzie wyłączana i inwestowanie w zakopany kabel bez przyszłości dla FTTH,  to wyrzucanie kasy. Kolejnym aspektem jest  prędkość na wybudowanym kablu. Jeśli centrala jest daleko...znów bez sensu..bo nie poszalejesz