Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

ROZWIĄZANE

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1442
  • 6250
  • 42

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Huawei e3372s-153 ma LTE Cat 4 czyli 150/50 Mbps (download/upload) bez agregacji.

Jaka jest możliwa prędkość w Orange do osiągnięcia? Jest to pasmo 10 MHz w częstotliwości 1800 MHz?

Modem z LTE Cat 4 to dość leciwy sprzęt, czy nie ma do negatywnego wpływu (nie spowalnia sieci bo sieć musi się dostosować) dla innych użytkowników z lepszym sprzętem?  

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Osiągi na modemie USB to często także kwestia wydajności prądowej portu USB. 

 

Jak sieć nie jest mocno obciążona, albo jest pasmo pojemnościowe jak LTE 2600 to nawet bez agregacji można kręcić niezłe prędkości.

 

Dla przykładu u mnie na Huawei B525 bez agregacji, z anteną zewnętrzną Cybertech 10 dBi, do stacji mam 1,7 km.

 

LTE 2600

 

LTE 2100

 

LTE 1800

 

LTE 800

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18398
  • 52615
  • 705

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

@tolek nie powinno spowolnić innych użytkowników użytkując wspomniany router. Raczej Ty będziesz mocno uzależniony od obciążenia nadajnika na danym paśmie.

Moim zdaniem raczej spodziewaj się prędkości w okolicach 10 Mbit/s lub niższej w zależności od obciążenia. To tylko teoretyczne rozwiażanie.

Obecnie bez agregacji na Huawei B315 osiągać prędkość 6 Mbit/s. Przy mobilnym internecie trudno określić prędkość gwarantowaną.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32308
  • 36153
  • 1366

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Max 24 Mbps o ile nadajnik nie jest przeciążony.

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53068
  • 610

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

@tolek  podałeś osiągi max. Reszta zależy od kilku składowych. Port USB, system operacyjny, wydajność kompa, przeglądarka... 

Odległość od nadajnika  polaryzacja anteny, umiejscowienie w domu, obciążenie BTS... 

Sam modem leciwy. USB niezbyt szczęśliwy port komunikacyjny, do tego mała antena wewnętrzna i brak możliwości dołączenia zewnętrznej.. 

Nie polecam, ale kilka, kilkanaście Mb/ sek możesz wyciągnąć przy pomyślnych wiatrach... 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1442
  • 6250
  • 42

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Teraz zastanawiam się czy ten modem może ma jednak agregację. Na stronie komputerswiat znalazłem info:

  • LTE Cat 4: 150/50 Mbps / nie / nie (pobieranie/wysyłanie/agregacja pasm pobieranie/agregacja pasm wysyłanie) 

To mi zasugerowało że ten modem nie ma agregacji. Ale wyniki są dobre (co prawda nie stabilne przez cały czas):

11708683410.png11708512721.png

 

Wpięta jest do modemu antena kierunkowa (20 dBi chociaż rzeczywiście pewnie mniej) i modem ma dwa wejścia pod anteny. Sam modem jest wpięty do routera i dalej leci po WiFi 2,4GHz (czyli to już jest wąskie pasmo). Ogólnie w perspektywie dostępu do światłowodu nie opłaca się inwestować w lepszy sprzęt do LTE. Testem w smartfonie w tym samym miejscu przekraczam 100Mbps (LTE+). 

 

Parametry z modemu: RSSI: -63dBm, RSRP: -91dBm


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18398
  • 52615
  • 705

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

@tolek widocznie nadajnik nie jest obciążony, więc temu masz dobre parametry. U siebie na wsi ledwo z agregacją pasma takie parametry uzyskuję, a często są gorsze. Nadajnik jednak obsługuje spory teren, do najbliższego jest ponad 5 km.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53068
  • 610

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

@tolek znaczy internety kłamią, że nie ma wyjścia na anteny zewnętrzne... Na jakiejś stronie z opisem technicznym było napisane, że " " . Masz rację, na innych piszą, że do 2 anten można podłączyć.. 

Do BTS musisz mieć blisko, skoro takie masz parametry i wyniki... W sumie jak na dongiel, nieźle. Ciekawe jak to wygląda bez anten? 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 149
  • 659
  • 4

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Osiągi na modemie USB to często także kwestia wydajności prądowej portu USB. 

 

Jak sieć nie jest mocno obciążona, albo jest pasmo pojemnościowe jak LTE 2600 to nawet bez agregacji można kręcić niezłe prędkości.

 

Dla przykładu u mnie na Huawei B525 bez agregacji, z anteną zewnętrzną Cybertech 10 dBi, do stacji mam 1,7 km.

 

LTE 2600

 

LTE 2100

 

LTE 1800

 

LTE 800

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1442
  • 6250
  • 42

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

Ogólnie tutaj jest teren wiejski i do nadajnika w linii prostej jest 4,5 - 5 km. W zasadzie są dwa i dwa w powiedzmy w tym samym kierunku - tak jakby litera V gdzie u góry tej litery V są właśnie dwa nadajniki Orange. Wg mojej wiedzy agregacja to agregacja pasm z jednego nadajnika a nie z dwóch. Na mapie sprawdziłem że są na tych nadajnikach wszystkie pasma LTE FDD 900, 1800, 2100, 2600 (i wszystkie te pasma jak sprawdziłem obsługuje modem Huawei e3372s-153). Zastanawiam się jeszcze czy modem ten potrafi zrobić agregację ze wszystkich pasm czy np. tylko z dwóch (bo skoro dwie anteny mogę podpiąć to po to aby wzmocnić sygnał w dwóch/więcej częstotliwościach)? 

Bez anteny (która obecnie jest umieszczona pod dachem) takie prędkości były nieosiągalne, jak kojarzę było do max 20 Mbps ale i modem był trochę w innej miejscu - niżej ulokowany na parterze. W każdym razie widzę przy odłączeniu anteny czy przy zmianie kierunku anteny jak od razu reagują wartości w RSSI i w RSRP. 

 

Jeszcze kolejny wynik:

11714796086.png

 Jest bardzo dobrze. 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12909
  • 53068
  • 610

Huawei e3372s-153 i możliwa prędkość w sieci Orange oraz wpływ urządzenia na innych userów w sieci

@tolekSpróbuj wyżej wynieść antenę (na testy) na tyle na ile pozwolą kable...