Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 14
  • 0

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

Witam,

 

około miesiąc temu zapytałem poprzez infolinię o dostępność Internetu światłowodowego na działce. Na początku odpowiedź miała być w ciągu tygodnia, później w ciągu dwóch tygodni, a następnie w ciągu miesiąca. Do tej pory nie dostałem żadnej odpowiedzi. Na infolinii nikt nie jest w stanie mi pomóc - nawet w zakresie tego, czy ktoś się tym zajmuje / zajmie.

 

Chciałem zapytać, czy na pewno nic się nie da zrobić w tym zakresie? Czy istnieją jakieś terminy na udzielenie takiej odpowiedzi? Czy można zweryfikować czy ktoś się tym zapytaniem w ogóle zajmuje? Czy mogę coś zrobić, żeby to przyspieszyć? Wiadomo, że Internet jest dostępny po drugiej stronie ulicy. Wydaje mi się, że określenie tego czy można go podciągnąć jakiej 30 metrów dalej nie powinno być zadaniem nie możliwym do wykonania.

 

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc w tym zakresie. 

 

Pozdrawiam

 

____________

* W temacie doprecyzowano tytuł i kategorię - Wiktor

11 ODPOW. 11

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13130
  • 53953
  • 634

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@kuba9876 Najszybciej sprawdzisz sam tu Mapa zasięgu Orange | Orange Polska

Warto też sięgnąć po mapę zasięgu UKE UKE - Wyszukiwarka gdzie widzisz wszystkich dostawców netu w okolicy. Podaj z grubsza adres, może coś podpowiemy więcej


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 14
  • 0

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@agat13 dziękuję za odpowiedź. Sprawdzałem to na mapie- niestety nie jest to jednoznaczne, ponieważ chodzi o działkę, a nie dom, który ma określony numer. Dom po przeciwnej stronie drogi jest w zasięgu Internetu (mapa poniżej), mi chodzi o działkę wskazaną czerwonym znacznikiem i tam chciałbym uzyskać potwierdzenie, czy Internet jest dostępny.

 

kuba9876_0-1661170857807.png

 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29463
  • 270

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@kuba9876  jak rozumiem jest do działka niezabudowana?, a skoro tak to ten fakt może stanowić problem ponieważ niby jak (do czego) mieliby technicy dociągnąć przyłącze światłowodowe 🤔


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13130
  • 53953
  • 634

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@kuba9876 Jeśli działka ma tylko numer, to nie została ujęta w bazie adresów w Systemie Identyfikacji Adresów i Ulic GUS i Państwowym Rejestrze Granic (Główny Geodeta Kraju), więc ogólnie nie kwalifikuje się do wpisania do bazy adresowej dostępu do internetu FTTH.

Z tego co wiem to w rejonie działa projekt Unijny POPC2 i jeśli obecnie nie ma adresu ujętego w zakresie operowania tego projektu, a masz widoki na budowę domu, to warto złożyć wniosek o dorejonizowanie działki. Gdzieś słyszałem, że w bazie adresowej można na sam numer działki coś dopisać. Jednak generalnie bez obiektu mieszkalnego na działce będzie problem, bo POPC jest skierowane do użytkowników indywidualnych, a jak nie ma domu, nie ma użytkowników 😉

Tu info o POPC w Twojej miejscowości WARSZAWSKI ZACHODNI Orange Światłowód w gminie Tarczyn (uniaswiatlowodowa.pl)

Ze zgłoszeniem zapotrzebowania na stronie operatorów czy UKE bez adresu również będzie problem,..

W przyszłości, gdy stanie dom z założeniem światłowodu nie będzie kłopotów, gdyż projekt POPC po jakimś czasie podlega rozbudowie już poprzez środki operatora, a tego typu sieci budowane są z zapasem na przyszłość. Nie masz się więc co martwić, a możesz przygotować działkę i dom to tej instalacji w trakcie trwania inwestycji przygotowując orurowanie czy instalację wewnętrzną


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 14
  • 0

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

 

Rozumiem oczywiście, że na ten moment nie ma możliwości fizycznego podpięcia Internetu bo na działce nie ma budynku. Jednakże jako, że w okolicy jest bardzo słaby zasięg Internetu bezprzewodowego, chciałem mieć pewność, że będzie możliwość podpięcia Internetu światłowodowego ponieważ chce pracować z domu, więc Internet jest dla mnie niezbędny - niechbym nawet musiał sam ponosić koszty tego podpięcia bylebym miał pewność że to jest możliwe. Boje się stwierdzenia, że np. z jakiegoś powodu dorejonizowanie nie jest możliwe i nie jesteśmy w stanie podpiąć światłowodu, pomimo że kabel przebiega powiedzmy 30 metrów od domu.    

 

Jak rozumiem otrzymanie od Oragne potwierdzenia, że jeżeli na tej działce stanie dom to za 2 lata będzie można przyłączyć światłowód, nie jest możliwe, czy mam racje?

 

Jeżeli tak, zastanawiam się dlaczego ktoś na infolinii odbierał ode mnie takie zgłoszenie - z wyraźnym wskazaniem, że dotyczy ono działki nie budynku z numerem? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13130
  • 53953
  • 634

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@kuba9876 Jak dobrze przygotujesz dom, jak otrzymasz adres i będziesz znał termin przeprowadzki, składaj wniosek-na 100% nie odmówią. Jeśli to potrwa, nawet nie będzie potrzebne dorejonizowanie, gdyż ten adres jak tylko pojawi się w bazie danych adresowych (trzeba koniecznie zgłosić ten fakt w Orange) to ze względu na bliskość projektu POPC będą możliwości. 30m to żaden dystans dla instalacji...

Tylko pamiętaj, rób to odpowiednio wcześniej, aby w razie czego (pytania o instalację wewnętrzną, czy nawet brak w bazie tego nowego adresu) był czas na formalności. Przez adres do korespondencji w Skierniewicach pisma idą troszkę dłużej i przedłuża sie więc czas reakcji operatora


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 14
  • 0

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

Dziękuję. W takim razie skoro:

1. Orange przyjmuje zapytania dotyczące działek (ponieważ na infolinii ktoś je ode mnie przyjął), 

2. Istnieje techniczna możliwość świadczenia usług na tej działce, 

 

Dla Orange nie powinno być problemem potwierdzenie, że działka znajduję się w zasięgu Światłowodu. Rozumiem, że póki nie ma tam domu Internetu nie można podłączyć, ale samo określenie znajdowania się w zasięgu wydaje mi się wykonalne. Stąd też moje pytanie dlaczego pomimo upływu około miesiąca wciąż nie dostałem takiego potwierdzenia? 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13130
  • 53953
  • 634

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange

@kuba9876 Twoje pismo znalazło adresata...tego jestem pewien. Jeśli trafiło do działu inwestycji z numerem i ulicą, na 100% jest odnotowane, że zgłaszasz akces na światłowód. Wiem, bo już kiedyś pytałem o powód braku odpowiedzi- "zanotowaliśmy i wpisaliśmy zapotrzebowanie".

Jakby z drugiej strony odpowiadali tylko na zapytania "na zaś", to sporo pracy byłoby robione przedwcześnie i wiedząc, że warunki na sieci to sprawa dynamicznie się rozwijająca, nierzetelnie za jakiś czas...Teraz może i nie ma, za miesiąc będą- teraz są, a za miesiąc nie będzie, bo wszystkie wyposażenia zostaną wykorzystane...Z tym też się trzeba liczyć. Nie chcą składać obietnic bez pokrycia. 

Według mnie trzeba sie przygotować i czekać chwili, gdy odpowiedź będzie na konkretne zlecenie instalacji, a nie zapytanie "czy da radę"...Po opisie sytuacyjnym stwierdzamy, że da radę 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2538
  • 9083
  • 45

Dostępność światłowodu na działce - brak odpowiedzi od Orange


@kuba9876napisał(-a)

Dziękuję. W takim razie skoro:

1. Orange przyjmuje zapytania dotyczące działek (ponieważ na infolinii ktoś je ode mnie przyjął), 

2. Istnieje techniczna możliwość świadczenia usług na tej działce, 


Nic bardziej mylnego. Nie ma domu z adresem to dla Orange sprawa nie istnieje. Ktoś odebrał bo to jego praca żeby klienta wysłuchać a sam nie posiadał wystarczającej wiedzy żeby udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi. I druga rzecz. Nawet jak wybudujesz dom i będzie miał adres to nie masz żadnej gwarancji że światłowód do Ciebie zostanie pociągnięty. To jest twoje ryzyko. Musisz mieć tego pełną świadomość.