Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się że brakuje wolnych par w kablu rozdzielczym który leci albo po słupach albo jeszcze dalej w kanalizacji. Sąsiad pewnie załapał się na ostatnią wolną parę i na tym temat się zakończył. Co prawda są urządzenia zwielokrotniające ale nie wiem jak wtedy z prędkością Neo. Pewnie przepustowość żenująco niska. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@marder Urządzenia zwielokrotniające nie mają zastosowania przy technologii ADSL. Tu musi być "czysta" linia


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Tak właśnie myślałem.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 13
  • 0

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@agat13telefon do monterów mam, ale na razie nie mogę się dodzwonić 🙂 Będę próbował. Na razie walczę u sąsiada z hasłem do Funboxa. Dzisiaj już  raczej szafy kablowej nie zdążę poszukać. Zapostuję wieczorem/ w nocy co dzisiaj udało się zrobić. Dzięki też za przybliżenie jak wygląda struktura sieci.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@tarrou6 Hasłem do funboxa jest admin/admin (starsza wersja) lub admin/pierwsze 8 literocyfr z klucza WEP z naklejki. gdyby jednak nie pasowało, trzeba niestety przywrócić ustawienia fabryczne i wtedy będzie działać 🙂 . Login i hasło Neo modem pobierze sam. Trzeba jedynie cierpliwie poczekać.Jedynie trzeba zapisać ustawienia wifi (SSID i przypomnieć sobie hasło, żeby później wpisać od nowa). Adres modemu 192.168.1.1 

 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 13
  • 0

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Ok, z hasłem się udało. Sprzęt to jednak Livebox 2.0, więc mało informacji można z niego wyciągnąć. Podłączyłem na szybko swojego starego tp-linka W8950ND i skonfigurowałem pod Neo (na szczęście sąsiad miał wszystkie dane). Screeny poniżej i zdjęcie przewodu, który dochodzi do domu, dane z godziny 19:30. Jutro postaram się poszukać tej szafy. Od znajomego, który jest znajomym montera :), monter tez nie odbiera/oddzwania, więc może urlop - będę próbował dalej, ewentualnie załatwię to przez salon jakąś okrężną drogą.

 

Czy ta prędkość synchronizacji wskazuje na max prędkość internetu? Umowa jest do 10mbit, a tutaj jest 6mbit.

paradsl2.jpgparadsl3.jpgparemetryadsl.jpgkabel.jpg


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

słowo klucz - "do" 🙂

chociaż niezupełnie, bo np u mnie na 10mb zestawia się pasmo 12,4 😄 

ale już na drugiej lokalizacji 7,8 bodajże (a było też 12,4) 😉


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@tarrou6 Kabel Ok. Tzw żelowana "dwójka" w igielicie 👍


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12921
  • 53103
  • 611

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@tarrou6 cześć,

Pomiar wskazuje na 6Mb/sek down i 1,2 na up. Za to dziwny wynik osiągalnej prędkości 20,5Mb/sek.

Tłumienie na poziomie 26/14 dB nie jest złe i wedle tego modem powinien się zapiąć na pełne 10Mb/sek (a zaryzykowałbym twierdzenie, że i na więcej). Jedyne, co może powodować taki wynik na Neo sąsiada to SNR (na poziomie 5 dB to mało). Port na Centrali może być ustawiony na taki profil po stabilizacji usługi, więc wedle tego szablonu więcej nie osiągniesz nawet podstawiając inny modem.

Kabel jest idealny. 2 pary żelowane. To po lewej (biało niebieska-skręcone żyły) to jedna, a biało czerwona -druga. Tu ważne, aby dopilnować prawidłowego rozszycia i skręcenia żył.

Badaj dalej, a my będziemy interpretować


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 13
  • 0

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Ok, najpierw wywiad środowiskowy:) Nie udało mi się znaleźć dużej szafy kablowej wzdłuż ułożenia przewodów do centrali w odległości przynajmniej 1,5km ode mnie. Nie szukałem dalej, skupiłem się na słupkach telekomunikacyjnych i studzienkach. Zaznaczyłem na mapce co i jak.Oczywiście za główną drogą jest więcej tras tele, których nie rysowałem. Pod drogą jest tak jak mam namalowane 🙂

 

Udało mi się znaleźć 3 słupki do głównej drogi (dwa czarne, jeden biały), za główną drogą są studzienki i coraz więcej słupków w kierunku centrali. Rozmawiałem też z sąsiadem, który mieszka przy początku linii napowietrznej (żółta linia) i dowiedziałem się, że linia napowietrzna jest podłączona do słupka koło jego domu (oznaczenie TP na słupku, na mapce też zaznaczyłem TP, na geo jest zaznaczony "st"). Nie byłem pewny tego połączenia, które zaznaczyłem na pierwszej mapce (w poprzednich postach), tym bardziej, że na geoportalu nie jest zaznaczone połączenie podziemne do pierwszego słupa linii napowietrznej, teraz się wyjaśniło. Pojawił się tez słupek Orange, którego zdjęcie niżej (na mapce oznaczenie O). Co też ciekawe nie ma go na geoportalu, ale widać że jest to słupek świeżo wstawiony, obok jest jeszcze wykopana dziura. Trzeci słupek jest biały bez oznaczeń, jest na geoportalu, oznaczenie "t", na mapce zaznaczyłem X. Od niego jest przyłączony jeden dom.

 

Co ciekawe - linia napowietrzna została założona z 20 lat temu na prośbę jednego z sąsiadów, który koniecznie chciał mieć internet. Prawdopodobnie nikt nie chciał się zgodzić na przekopanie swoich działek od ulicy i dlatego powstała ta linia. Tylko właśnie sąsiad, z którym dzisiaj rozmawiałem się zgodził i przez jego posesję przekopali. Z tego co naliczyłem, do linii napowietrznej jest podłączonych 4 odbiorców, ja chciałem być piątym:)

 

Dodzwoniłem się też do montera. Powiedział to co przewidzieliście wcześniej, nie ma wolnych par żył w przewodzie napowietrznym. Dodał, że są urządzenia zwielokrotniające, ale tylko do telefonów, do internetu się nie nadają. Pytałem się też o przebudowie/modernizację sieci, ale nie miał żadnego info na ten temat, jak już zaczną coś robić to tylko w światłowodzie.

 

Także chyba konkluzja się już wyklarowała, nici z podłączenia 🙂 Napiszę pisemko i wniosek o światłowód i chyba na razie tyle można zrobić. Skupię się na umocnieniu LTE na ten czas.

Bez tytułu.jpgIMG_20200731_173650_1.jpg