Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 13
  • 0

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Cześć,

 

mieszkam w 3 tys. miejscowości. Około 15 lat temu sąsiad podłączał internet (wtedy Neostrada) do swojego nowego domu. Chciałem wykorzystać okoliczności i podłączyć się razem z nim (wspólne kopanie rowu itd. :)) Otrzymaliśmy od monterów Neostrady informacje, że do przewodu telefonicznego (linia napowietrzna) może podłączyć się tylko jeden użytkownik z racji braku wolnych miejsc w centrali i musiałem obejść się smakiem. Przewód telefoniczny jednak został do mojego domu położony, tak aby mieć możliwość podłączenia się do sieci w przyszłości. Od tego momentu korzystałem z sieci radiowej.

 

I nadszedł rok 2019. Postanowiłem w końcu zrealizować plan podłączenia internetu kablowego od Orange. W salonie powiedziano mi, że jest taka możliwość i wszystko powinno śmigać (zawrotne 10mbits/s, jest to końcówka linii telefonicznej, ale dobre i to). Zadowolony wróciłem do domi i oczekiwałem na monterów. I co? Monterzy przyjechali i powiedzieli to samo co około 15 lat temu - brak miejsca w centrali. 15 lat bez jakiegokolwiek postępu, no może z wyjątkiem podwyższenia prędkości do maks 10mbits dla tych, który byli podłączeni w moim rejonie.

 

Chciałbym w końcu jakoś to zmienić (wiem, że to będzie właściwie prawie niemożliwe, ale warto spróbować) i pytanie do Was, gdzie się najlepiej zwrócić? Czy pismo, czy porozmawiać w salonie, może tutaj ktoś będzie mógł coś zdziałać. W międzyczasie podwoiła się ilość domów wokół linii telefonicznej i myślę, że to może być dobrym argumentem do dyskusji.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Oczywiście mam internet radiowy, ale nie jestem zadowolony - ciągłe lagi i spowalnianie prędkości mimo anten kierunkowych.

 

Pozdrawiam

32 ODPOW. 32

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@tarrou6 podejżewam, że teraz będzie jeszcze trudniej, ponieważ Orange przestał inwestować w miedź. To już jest stara technologia. Proponuję podpytać, poszukać konkurencji. Nawet niech to będzie na miedzi, to być może uda się podłączyć w firmie konkurencyjnej. Jeszcze lepiej będzie, jak zorientujesz Cię, czy jakaś lokalna firma nie planuje budowy światłowodu w Twojej okolicy.

Dostępność usług sprawdzisz na stronie UKE:

https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

Skoro Orange stawia problemy, poszukaj konkurencji. Możesz na tym lepiej wyjść.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@tarrou6 Cześć,

Proponuję podejście do sprawy dwutorowo. Pismo do Skierniewic opisujące zaistniała sytuację ze szczegółami to jedno, a działanie "wywiadowcze", to drugie. Skoro sąsiad ma Neostradę można poprosić go o pomoc. Można w menu modemu sprawdzić tak naprawdę możliwości jego linii (parametry dynamiczne) i prędkość z jaką się łączy z Centralą. To da pojęcie na co możesz liczyć. Następnie obejrzałbym przebieg łącza. Z domu sąsiada i od najbliższego słupa trzeba sprawdzić długość przyłącza do puszki kabla rozdzielczego (skrzynki z opisem na drzwiczkach) i podpytać lub samemu znaleźć szafę kablowa (duża szara szafa metalowa bądź z włókna z opisem w części zgadzającym się na puszcze na słupie),oraz miejsce gdzie znajduje się Centrala w mieście (tam może się mieścić poczta lub Biuro Obsługi Klienta Orange). Zawsze możesz poszukać kontaktu z monterami lokalnymi, co ułatwi uzyskanie niezbędnych informacji (w zarysie ogólnym, bo im nie wolno ujawniać szczegółów technicznych sieci)

Wiem, nakłaniam do działania i czynności "śledczych", ale jeśli to rozeznasz w terenie będziesz miał pogląd na możliwości sieciowe. Chętnie podpowiem co robić dalej.

P.S. Z mojego wieloletniego doświadczenia wiem, że bardzo rzadko zdarzają się sytuacje w których naprawdę nic nie można zrobić, aby założyć usługę (są to sprawy prawne, organizacyjne, techniczne -takie, których koszty i możliwości wykonania przekraczają bardzo opłacalność inwestycji)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

z doświadczenia wiem, że z pismami jest zabawa i 90% moich pism zostało bez odpowiedzi i trafiły prawdopodobnie nigdzie... lepiej się staraj o włókno, bo orange się wycofuje z miedzi już, ale to też karkołomne zadanie...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@pablus Może starać się o włókno, ale nie wiadomo w jakim terminie zostanie zrealizowane. Może natomiast zbadać sprawę tych zasobów, które ma i na które może otrzymać usługę przy minimalnym nakładzie sił i środków. Skoro "radiówka" nie spełnia oczekiwań, a neo nawet 10Mb/sek coś zmieni, warto się zatroszczyć o pozytywne zamknięcie sprawy. Zawsze można przejść łagodnie z miedzi na FTTH


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@agat13  tak, ale skoro Orange wycofuje się z miedzi może nie być tak łatwo.

Z drugiej strony jeśli było to prawdą a nie "kiełbasą wyborczą" to obecny prezydent obiecał bodajże do 2022 włókno dla każdego. Ewentualnie można spróbować u zewnętrznego ISP 🙂

albo w ostateczności LTE, ale to w sytuacji naprawdę awaryjnej.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

Ktoś pisał tutaj na NO, że starał się o podłączenie Neostrady po miedzi, ale Orange odmówiło z powodu niby bałykując portów. Po kontakcie z Netią okazało się, że można podłączyć i obecnie cieszy się internetem, a,e od Netii, a nie od Orange. Proponuję więc zorientować się co konkurencja daje, bo można osiągnąć dobrą ciekawą ofertę, skoro Orange nie chce już nowych klientów.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@pablus Ja wolę działać niż czekać na cud. Lepszy wróbel w garści niż … U wielu moich przyjaciół mimo negatywnego wywiadu technicznego na miedź neo już działa. Jako tako, ale działa...

pomysł z LTE niezły, ale skoro net ma służyć w jakimś stopniu do gier....


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

ja już 8 lat działam i na razie nic nie ugrałem 😛

swoją drogą to granie na neo 10 to trochę zadanie karkołomne, bo prędkość jest jak dla mnie za słaba. Ja nie gram online - jestem typem, który woli stare tytuły i nie lubię rozgrywek online, ale za jedno muszę pochwalić moje neo10 - ma ping 1ms 😄 i to zawsze i o każdej porze, bo stale to monitoruję 😄

powiem Ci szczerze, że znam graczy, którzy korzystają z LTE no ale wiadomo, że co kabel to kabel 😄 

na radiu są gorsze straty niż na LTE (pod warunkiem, że dobrze skalibrujesz i ustawisz antenę pod odpowiedniego BTS-a). 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

15 lat braku postepu i możliwości podłaczenia do sieci

@pablus Zgodzę się z większością tez postawionych wyżej. Ja działam od dwóch miesięcy i mam już 3 niezależne od siebie formy załatwienia mojej sprawy i to z terminami nie z kosmosu..:)