Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 46
  • 0

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

Dzień dobry, 

Czy jest to możliwe, że orange proponuje Nam w kamienicy (8 mieszkań + 4 lokale użytkowe) Internet oparty " na miedzi". Dodam, że kamienica jest zlokalizowana w Katowicach na ulicy, gdzie sąsiadująca z nami kamienica ścianą posiada Internet od Orange. Słup na którym zawieszony jest światłowód doprowadzony do sąsiadującej kamienicy jest zlokalizowany przed Naszą kamienicą, i jest w granicy Naszej działki. Kamienica jest zlokalizowana przy ul. Jankego 186, natomiast sąsiadująca, która posiada światłowód Orange to Jankego 188. Czy jestem w stanie coś zrobić, żeby jednak światłowód był dostępny ?

 

 

 

_____________________

*Temat przeniosłem z działu "Internet domowy" i doprecyzowałem nazwę - moderator Wojciech.

25 ODPOW. 25

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

@WitoldO  pytanie ile lokali w budynku obok obsługuje ten punkt dystrybucyjny na słupie naprzeciw. Z tego co ja wiem, to budynki wielorodzinne nie są obsługiwane za pomocą instalacji napowietrznej, a instalowane są takie skrzynki na klatce schodowej i stamtąd jest później realizowana jest  dystrybucja instalacji do poszczególnych lokali. Może w tym tkwi problem, że te instalacje że słupa są przeznaczone dla budynków jednorodzinnych?

Zawsze możesz napisać do Skierniewic na adres do korespondencji pismo o dorejonizowanie budynku i ujęcie go w bazie obiektów w zasięgu pod warunkiem możliwości wykonania instalacji drogą napowietrzną.

Adres:

Orange Polska SA.

Ul. Jagiellońska 34

96-100 Skierniewice

Z dopiskiem "dorejonizowanie FTTH"

Opisz dokładnie sytuację, załącz mapę terenu z ujętym słupem i instalacjami z niego do sąsiednich posesji, oraz Twój dom. Im dokładniej to zrobisz, tym lepiej


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 46
  • 0

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

To jest taki sam budynek jak Nasz, około 8 mieszkań i do tego u Nas jest jeszcze 4 lokale użytkowe. Tylko Nasz budynek był ruiną przez długi czas i nic tam się nie działo, teraz niestety mamy problem do okoła widzę, że wszystkie budynki mają światłowód a w okolicy, praktycznie nie ma domów jednorodzinnych 😞  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

@WitoldO Ciekawy teren 🙂

Widziałem na google. Twój budynek został wyremontowany i o ile do starych (186) akurat nie jest problemem dostarczyć net ze słupa który stoi praktycznie na wjeździe do posesji 186, o tyle jak sobie wyobrażasz podwieszki ze słupa do okien świeżo wyremontowanego budynku (instalacja po elewacji) i zejścia do lokali użytkowych?

Tu trzeba zastosować inną technikę (o cym pisałem wcześniej). Założyć punkt dystrybucyjny i wykonać instalacje wewnątrz budynku. Trzeba o to zawnioskować na stronie Orange i UKE (zgłosić akces) i wysłać stosowne pismo do Inwestycji Orange 

Poza tym przy Twoim budynku nie ma bezpośrednio słupa, więc trudno sobie wyobrazić kilka kabli rozwieszonych od istniejącego do okien wszystkich lokatorów budynku 188.

Jeśli jest klatka schodowa, to instalacja powinna być rozprowadzona pionami i ewentualnie rurkami do lokali


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 46
  • 0

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

akurat mamy przygotowany przepust i peszel, który doprowadza kabel do skrzynki na klatce schodowej i pozniej do każdego mieszkania jest peszel, wystarczy włożyć kable w peszel i od tego słupa więcej kabli niż elektroniczny i jeden ze światłowodem nie musi iść. 

 

Przechwytdsaywanie.JPG

 

Niebieska rurka zaznaczona w kółku to przepust do skrzynki na klatce schodowej. Wszystko mamy przygotowane, tylko jak zgłaszałem do Orange prośbę o do rejonizowanie to odpowiadają, że się nie da. choć nikt nawet nie przyjechał zerknąć. UPC pow, że się da ale potrzebują czasu. Ja mam obecnie w firmie orange i chciałbym przenieść umowę.

 

Choć temat w Orange ciągnę już kilka miesięcy. Na samym początku podobno Wasz przedstawiciel miał zająć się tamatem i tak od 6 miesięcy nic i przestał odbierać telefon. W sumie przez przedstawiciela temat od 6 miesięcy stoi w tym samym punkcie - a podobno to przydzielony indywidualny opiekun firmowy ... 

 

 

____________________

*Scaliłem wpisy - moderator Wojciech.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

@WitoldO Ten słup jest energetyczny, więc dodatkowa zgoda ZE na podwieszenie i wykorzystanie być musi. Po drugie-jeden przepust Arotem to za mało dla energetyki i telekomunikacji. Według sztuki każde media powinny mieć osobne przepusty. Tak wypada i tyle. Myślę, że nawet jak nikt nie był na miejscu (choć to prawdopodobne), to mapy mówią wiele. Nie ma zaznaczonego na geodezji specjalnego podejścia dla kabli telekomunikacyjnych i powiązania z istniejącą kanalizacją czy chociażby tym słupem. 

Znam realia i mniej więcej się orientuję w sposobie rozumowania operatora w zakresie inwestycji.

Znów zaproponuję aktualizację tych danych i propozycje rozwiązania sytuacji w piśmie z dokładnym opisem sprawy (Arot, piony i poziomy w budynku, przelot między słupami).

W imieniu wszystkich lokatorów (najlepiej pisać pismo zbiorowe z zapewnieniem współpracy Administracji budynku) wyraź chęć ewentualnego partycypowania w kosztach budowy przyłączy...

Zerknij też i ustal jak biegną do budynku kable miedziane, bo to może być podpowiedź dla trasy światłowodu.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 46
  • 0

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

Przepust jest pusty tylko dla internetu. Elektryka jest oddzielnym puszczona. Zgoda pewnie jest do załatwienia. Jeżeli na tym słupie już lecą kable od światłowodu. To jest podobnie jak teraz @agat13 piszesz, że media powinny lecieć osobno (a tak jest), że jak wyobrażam sobie, że będzie lecieć 10 kabli do każdego lokalu - choć tak jak napisałem wszystko jest przygotowane tak jak powinno. Dlatego wymyślanie argumentów, że się nie da jest bezsensu. Bardziej potrzebna jest infomacja co się stało, że po przygotowaniu wszystkiego tak jak należy dostawca i tak ma problem. Nawet pracownik Orange tak jak już wspominałem miał się tym zająć pseudo opiekun klienta firmowego ... jak trzeba prostą umowę przedłużyć, czy zamówić telefon to pierwszy ... ale tutaj obiecał pomóc a później nawet nie dał znaku, że nic nie załatwił. 

 

Jak tu mieć dobre zdanie o firmie, która przydziela opiekuna a później trzeba się o wszystko na kolanach prosić. 

Nie ma żadnych kabli miedzianych w budynku od internetu, dlatego dla mnie jest dziwny fakt, że można na miedzi a światłowodu już nie można choć droga do budynku tam sama.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

@WitoldO Nie się nie da, bo się da. Tylko kwestia kosztów, zainteresowania i inwestycji. Pisałem, że niektóre budynki mają dziwny status i patrząc na plany są przeznaczone do konkretnego typu wykonania przyłącza i instalacji..i w tym cała tajemnica. Żeby się dało normalną podwieszką, to by się dało już podłączyć. Tu jak widzisz z infrastruktury napowietrznej jest konieczność zejścia do ziemi nie samą instalacją, a kablem przyłączeniowym, i nie dla jednego klienta, a dla kilku...Procedury, bazy danych i szablon. Mam coś jeszcze dopisać? Dla mnie sprawa jasna-ja bym (jak większość znających się na temacie wykonywania instalacji) ogarnął...Ale budynek nie jest w bazie danych ujęty jako "w zasięgu" i choćby dało radę i 10 podłączyć, nie wprowadzisz zamówienia. Co więcej, konieczna jest inwestycja i dobudowa OPP w budynku. To już konkretne środki i plany, uzgodnienia, dokumentacja.

Lekarstwo-pisz i wyjaśniaj. Ja osobiście trzymam kciuki, że się uda


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 46
  • 0

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

Rozumiem :(. Oczywiście to nie będzie dla jednej osoby bo mamy zamiar tylko wpuścić jednego dostawcę na budynek, dlatego tak walczę, żeby to akurat było Orange. 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2372
  • 9833
  • 84

Światłowód Katowice, obecnie jest tylko miedź. Co mogę zrobić, aby pojawił się światłowód?

Cześć @WitoldO 

Musisz  zgłosić zapotrzebowanie na usługę  światłowodową na  następujących stronach  https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/  i w prawym rogu nacisnąć zgłoś popyt na światłowód i czego podać miejscowość i jaką chcesz prędkość internetu a także na stronie Orange kiedyś był formularz deklaracja w sprawie przyłączenia światłowodu (ale nie wiem czy on jeszcze jest) albo możesz napisać taką prośbę o założenie światłowodu z  podpisami sąsiadów i wysłać do Orange taką prośbę na adres   

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34,

96-100 Skierniewice

Z dopiskiem Dorejonizowanie FTTH

z prośbą o odpowiedź.

Opisz dokładnie sytuację, załącz mapę terenu z ujętym słupem i instalacjami z niego do sąsiednich posesji, oraz Twój dom.

Tutaj jest link do strony https://www.orange.pl/view/mapazasiegu?footerlink=true&_ga=2.91124186.137881156.1555393363-119588773... Gdzie można wpisać adres zamieszkania i jeśli nie będzie dostępny w bazie to z boku będzie informacja wyślij zgłoszenie. Trzeba wejść i wypełnić zgłoszenie.

Nawet możesz nie wysyłać tylko online wypełnić wniosek i  wyślij link sąsiadom aby online przesłali do Orange podsyłam linka https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

Możesz zamiast tej deklaracji  napisać petycje był kiedyś taki temat na forum Nasz Orange znalazłem już go to ci prześle linka albo wzór jeden członków forum Nasz Orange ta przykładowa petycję napisał. To możesz napisać taką petycje. Podajesz:
1. W prawym górnym rogu miejsce i datę przygotowywania pisma;
2. Adresata petycji, czyli Orange Polska S.A. + adres
3. Formułujesz prośbę np.
"My, niżej podpisani, mieszkańcy Katowic, osiedla/ulic XYZ zwracamy się z uprzejmą prośbą o przyłączenie naszych gospodarstw domowych do światłowodu i umożliwienia korzystania z usług świadczonych z wykorzystaniem wyżej wymienionej technologii przez Orange Polska S. A.
4. Umotywowanie prośby, argumenty dlaczego chcecie podłączenia światłowodu;
np. Bardzo niskie prędkości internetu świadczonego na łączach miedzianych w technologii ADSL i/lub VDSL uniemożliwiają nam swobodne i na satysfakcjonującym poziomie korzystanie z usług internetowych. Umożliwienie codziennego korzystania ze światłowodu znacznie poprawi nam jakość usług sieciowych oraz pozwoli na świadczenie mieszkańcom wysokiej jakości telewizji oraz telefonii w technologi VOiP. Ponadto gospodarstwa domowe zyskają możliwość korzystania z całego wachlarza usług konwergentnych na najwyższym poziomie oferowanych przez Orange Polska S. A. dla klientów indywidualnych.
5. Sformułowanie nadziei na pozytywne rozpatrzenie petycji przez Orange;
np. Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.
6. Podpis prośby przygotowującej pismo;
np. Z poważaniem/w imieniu mieszkańców osiedla,
XYZ
7. Podpisy osób popierających petycję.

Podsyłam linka https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Petycja-Pismo-oraz-mo%C5%BCliwo%C5%9Bci-pod%C5%82%C4%85cze...

Możesz to zmodyfikować ale mi się wydaje że jest to bardzo dobrze napisane i umotywowane.

Zdobądź podpisy mieszkańców kamienicy ( możesz także zawrzeć obok podpisów mieszkańców numery ich mieszkań ) i wyślij listem poleconym na adres korespondencyjny Orange czyli do Skierniewic

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34, 96-100 Skierniewice

z dopiskiem Dorejnizowanie FTTH

Pozdrawiam 🙂