Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 40, Guru *****

mObywatel zamiast dowodu w salonach

Mam propozycję, aby umożliwić obsługę klientów w salonach na podstawie aplikacji mObywatel zamiast dowodu osobistego/paszportu. Pracownicy salonów mają możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji mWeryfikator, dzięki której można zweryfikować poprawność i autentyczność danych. 

sierpień w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Pracuję w Orange

mDokumenty nie mogą być stosowane tam, gdzie prawo wymaga dokumentu tożsamości - tymi nadal są tylko dowód osobisty i paszport.

Obawiam się, że wywołałoby to zbyt wiele nieścisłości i bałaganu - część operacji nadal wymaga dokumentami tożsamości, a to spowodowało by burdel - bo czy dana operacja wymaga dokumentu czy tylko potwierdzenia tożsamości? Nadto zawsze byłyby bardziej ryzykowne operacje, które nie mogłyby być i tak tak potwierdzane jak np. wymiana karty SIM

 

Z mDokumentami możesz obecnie iść sobie odebrać przesyłkę poleconą, pocztową, kupić sobie papierosy, alkohol czy materiały pirotechniczne. Uslugi u operatorów to jednak trochę inna para kaloszy. Nie sądzę aby był to dobry pomysł.

sierpień

Poziom 40, Guru *****

@Jarek : mówię o samej części mObywatel. Większość pracowników salonów ma telefony służbowe komórkowe więc koszty pobrania aplikacji mWeryfikator są niewielkie. Mi nie chodzi o to by weryfikować tożsamość tylko wzrokowo - są odpowiednie i bezpłatne aplikacje. I to jest na dziś większe bezpieczeństwo niż ktoś kto może sobie kupić dowód kolekcjonerski (które nie zniknęły z handlu).

 

Poza tym do jakiej czynności w salonie prawo wymaga dokumentu tożsamości? Rejestracja prepaidów odbywa się obecnie za pomocą banku, a konto w tym banku można założyć bez sprawdzenia dowodu (a na przelew z innego banku i weryfikację adresu). Do wymiany sim? Samo Orange umożliwia wymianę sim smsem. Zawarcie umowy? To samo jak przy rejestracji prepaidów. W przypadku konsumentów nie widzę sytuacji kiedy prawo wymaga dokumentu tożsamości. 

sierpień

Poziom 20, Pasjonat

Orange juz od pewnego czasu stosuje system eID gdzie wszystko odbywa sie bez koniecznosci odwiedzenia salonu czy kuriera.

sierpień