Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 40, Guru *****

mObywatel zamiast dowodu w salonach

Mam propozycję, aby umożliwić obsługę klientów w salonach na podstawie aplikacji mObywatel zamiast dowodu osobistego/paszportu. Pracownicy salonów mają możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji mWeryfikator, dzięki której można zweryfikować poprawność i autentyczność danych. 

26-08-2019 w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 31, Ekspert

mDokumenty nie mogą być stosowane tam, gdzie prawo wymaga dokumentu tożsamości - tymi nadal są tylko dowód osobisty i paszport.

Obawiam się, że wywołałoby to zbyt wiele nieścisłości i bałaganu - część operacji nadal wymaga dokumentami tożsamości, a to spowodowało by burdel - bo czy dana operacja wymaga dokumentu czy tylko potwierdzenia tożsamości? Nadto zawsze byłyby bardziej ryzykowne operacje, które nie mogłyby być i tak tak potwierdzane jak np. wymiana karty SIM

 

Z mDokumentami możesz obecnie iść sobie odebrać przesyłkę poleconą, pocztową, kupić sobie papierosy, alkohol czy materiały pirotechniczne. Uslugi u operatorów to jednak trochę inna para kaloszy. Nie sądzę aby był to dobry pomysł.

26-08-2019

Poziom 40, Guru *****

@Jarek : mówię o samej części mObywatel. Większość pracowników salonów ma telefony służbowe komórkowe więc koszty pobrania aplikacji mWeryfikator są niewielkie. Mi nie chodzi o to by weryfikować tożsamość tylko wzrokowo - są odpowiednie i bezpłatne aplikacje. I to jest na dziś większe bezpieczeństwo niż ktoś kto może sobie kupić dowód kolekcjonerski (które nie zniknęły z handlu).

 

Poza tym do jakiej czynności w salonie prawo wymaga dokumentu tożsamości? Rejestracja prepaidów odbywa się obecnie za pomocą banku, a konto w tym banku można założyć bez sprawdzenia dowodu (a na przelew z innego banku i weryfikację adresu). Do wymiany sim? Samo Orange umożliwia wymianę sim smsem. Zawarcie umowy? To samo jak przy rejestracji prepaidów. W przypadku konsumentów nie widzę sytuacji kiedy prawo wymaga dokumentu tożsamości. 

26-08-2019

Poziom 20, Pasjonat

Orange juz od pewnego czasu stosuje system eID gdzie wszystko odbywa sie bez koniecznosci odwiedzenia salonu czy kuriera.

27-08-2019

Zespół Nasz Orange

@Piotrekk85 na ten moment stanowisko naszych prawników jest takie, że umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych w salonie może być zawarta po udokumentowaniu przez daną osobę tożsamości. W Polsce mamy dwa rodzaje dokumentów tożsamości: dowód osobisty i paszport. Aplikacja nie jest dokumentem tożsamości i nie może być podstawą do zawarcia umowy.

Takie stanowisko wynika też z zapisów na oficjalnej stronie  Ministerstwa Cyfryzacji: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/mdokumenty-potwierdzaj-tozsamosc-smartfone

Mieszanie sposobów weryfikacji w zależności od rodzaju sprawy skomplikowałoby tylko proces.

 

Pomysł zostawiam jednak otwarty, bo jest szansa, że w przyszłości coś zmieni się w tym zakresie.

02-10-2020

Poziom 3, Obserwator

@Aśka_M  wszystko jasne jeżeli chodzi o podpisywanie umowy ale dlaczego wymagany jest dowód osobisty przy odbiorze przesyłki? Nie podpisujemy umowy, gdyż zawarta została e-umowa, nie płacimy rat gdyż opłaciliśmy towar online, klient przychodzi debrać swoją już prawnie nabytą rzecz a orange mu jej nie wyda bo nie ma DO - no parodia jakaś.

październik