Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 39, Guru ****

mObywatel zamiast dowodu w salonach

Mam propozycję, aby umożliwić obsługę klientów w salonach na podstawie aplikacji mObywatel zamiast dowodu osobistego/paszportu. Pracownicy salonów mają możliwość pobrania bezpłatnej aplikacji mWeryfikator, dzięki której można zweryfikować poprawność i autentyczność danych. 

4 tygodni(e) temu w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Pracuję w Orange

mDokumenty nie mogą być stosowane tam, gdzie prawo wymaga dokumentu tożsamości - tymi nadal są tylko dowód osobisty i paszport.

Obawiam się, że wywołałoby to zbyt wiele nieścisłości i bałaganu - część operacji nadal wymaga dokumentami tożsamości, a to spowodowało by burdel - bo czy dana operacja wymaga dokumentu czy tylko potwierdzenia tożsamości? Nadto zawsze byłyby bardziej ryzykowne operacje, które nie mogłyby być i tak tak potwierdzane jak np. wymiana karty SIM

 

Z mDokumentami możesz obecnie iść sobie odebrać przesyłkę poleconą, pocztową, kupić sobie papierosy, alkohol czy materiały pirotechniczne. Uslugi u operatorów to jednak trochę inna para kaloszy. Nie sądzę aby był to dobry pomysł.

4 tygodni(e) temu

Poziom 39, Guru ****

@Jarek : mówię o samej części mObywatel. Większość pracowników salonów ma telefony służbowe komórkowe więc koszty pobrania aplikacji mWeryfikator są niewielkie. Mi nie chodzi o to by weryfikować tożsamość tylko wzrokowo - są odpowiednie i bezpłatne aplikacje. I to jest na dziś większe bezpieczeństwo niż ktoś kto może sobie kupić dowód kolekcjonerski (które nie zniknęły z handlu).

 

Poza tym do jakiej czynności w salonie prawo wymaga dokumentu tożsamości? Rejestracja prepaidów odbywa się obecnie za pomocą banku, a konto w tym banku można założyć bez sprawdzenia dowodu (a na przelew z innego banku i weryfikację adresu). Do wymiany sim? Samo Orange umożliwia wymianę sim smsem. Zawarcie umowy? To samo jak przy rejestracji prepaidów. W przypadku konsumentów nie widzę sytuacji kiedy prawo wymaga dokumentu tożsamości. 

4 tygodni(e) temu

Poziom 20, Pasjonat

Orange juz od pewnego czasu stosuje system eID gdzie wszystko odbywa sie bez koniecznosci odwiedzenia salonu czy kuriera.

4 tygodni(e) temu