Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 26, Specjalista

Autokorekta ortografii na forum

Jakiś czas temu był (zrealizowany) pomysł rezygnacji z cenzury słowa "patologia" na forum. Dla czytelników którzy nie wiedzą o co chodzi wyjaśniam, że na NO istnieje cenzura prewencyjna, w pełni zautomatyzowana. Użycie słów powszechnie uznawanych za niecenzuralnie jest po prostu niemożliwe, ponieważ silnik forum automatycznie zamienia je na gwiazdki. Tak też było z nieszczęsną patologią, którą Zespół NO po namyśle zdecydował się usunąć ze słownika wyrazów niedozwolonych.

Z drugiej strony nie wszyscy publikujący na forum używają dostępnych mechanizmów autokorekty (z różnych, zapewne uzasadnionych względów), co skutkuje regularnym pojawianiem się błędów ortograficznych. Wiadomo, każdemu może się to zdarzyć, kto coś pisze to i błędy popełnia. Ale czy nie powinniśmy się jednak starać o ograniczenie tego zjawiska do absolutnego minimum?

I tu jest właśnie pomysł/pytanie: czy systemu autocenzury nie dałoby się wykorzystać do automatycznej korekty przynajmniej tych najbardziej pospolitych wykroczeń przeciwko językowi polskiemu?

2 tygodni(e) temu w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 36, Guru *

Autokorekta lub przypomnienie sobie podstaw ortografii ze szkoły podstawowej 🤔

2 tygodni(e) temu

Poziom 36, Guru *

Jestem za, bo sam się mylę

tydzień temu

Poziom 20, Pasjonat

Autokorekta może płatać psikusa, jak T9. Więc, jestem na nie. Teoretycznie w wersji na kompa można włączyć sprawdzanie pisowni w przeglądarce i wtedy podkreśla błędy. Z komórką już gorzej... To też sama nie raz coś z błędem napiszę zapewne. Tu już tylko, jak napisał @slav72 ratuje "przypomnienie sobie podstaw ortografii ze szkoły podstawowej" 😃😃.

 

tydzień temu

Poziom 26, Specjalista

@bezaikropka 

No właśnie to są przyczyny dla których przeglądarkowa autokorekta niewiele poprawia w temacie. To co proponuję (gdyby było możliwe) działałoby w znacznie bardziej ograniczonym zakresie za to niezależnie od interfejsu. Nie sądzę żeby ewentualne psikusy które mogłoby to płatać były gorsze w skutkach niż rażące błędy ortograficzne regularnie pojawiające się na forum. Przypomnienie sobie podstaw ortografii niestety nie na wszystkich działa. Niektórzy po prostu tak mają i nic na to poradzić nie mogą. Kiedyś też w to nie wierzyłem, dokąd nie przekonałem się z pierwszej ręki że jednak coś takiego jak dysleksja istnieje.

tydzień temu

Poziom 40, Guru *****

Jeśli będzie autocenzura - to wątki stano się nieczytelne. Będą same gwiazdki z niewiadomych powodów. Pomysł do kosza.

tydzień temu

Poziom 26, Specjalista

@Piotrekk85 

Po pierwsze autocenzura jest. Spróbuj napisać coś niecenzuralnego.

Po drugie nie proponuję zamainy błędów ortograficznych na gwiazdki tylko na słowa poprawne.

Nie wiem czy to jest możliwe, ale Twój komentarz ma się nijak do pomysłu bo niczego takiego ne proponowałem.

tydzień temu

Poziom 40, Guru *****

Nie wiem jak sobie wyobrażasz zmianę błędów ortograficznych na słowa poprawne. Nie ma takich narzędzi na język polski. Skorzystanie z serwisów typu grammarly raczej nie wchodzi w grę, poza tym one powoduje jeszcze więcej błędów. Idea może i dobra, ale nie jest do zrealizowania technicznie.

piątek