Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dyski do dekodera 4K Premium


Zespół Nasz Orange
  • 1058
  • 8660
  • 53

Dyski do dekodera 4K Premium

Witajcie forumowicze 🙂

 

Wiele razy przekonaliśmy się, że mamy wśród Was prawdziwych ekspertów i pasjonatów w dziedzinie urządzeń. Chętnie sprawdzacie różne funkcje, dzielicie się swoimi opiniami i wymieniacie doświadczeniem.

Pomyśleliśmy sobie, że fajnie byłoby wspólnie znaleźć idealny dysk do naszego dekodera 4K Premium (Samsung ICU100).

Zwykle takie rzeczy ogarniamy sami - research, testy, umowa i urządzenie ląduje w ofercie 😉 ale tym razem chcielibyśmy posłuchać Waszego głosu - głosu klientów, którzy znają się na rzeczy i wiedzą czego potrzebują 🙂

 

89211_1.jpg


Większość naszych dekoderów posiada funkcję Multinagrywarki (tj. odtwarzania wybranych treści z chmury), ale mimo to otrzymujemy pytania o dyski do powyższego dekodera. Rozumiemy tę potrzebę i chcemy wyjść do Was z taką propozycją.

 

Od strony technicznej dla dysku jedynym wymaganiem jest pojemność od 128Gb do 1TB + obsługa standardu USB 3.0 (brak rekomendacji dysków SSD i powyżej 1 TB i pamięci Flash). Wiemy, że przy mnogości różnych producentów i różnej jakości samych dysków, zdarzają się przypadki niekompatybilności, nawet gdy wymagania są spełnione.

Dlatego też przychodzimy do Was z prośbą o wskazanie jakie konkretnie modele sprawdziły się u Was, a jakie nie. Stwórzmy listę dysków, które działają dobrze z dekoderem i takich, o których lepiej zapomnieć 😉


Podzielcie się z nami w tym wątku Waszymi doświadczeniami z poszczególnymi dyskami, ale także sposobem korzystania z nich, np. czy są podłączone na stałe, gdzie leżą, ile nagrywacie w ciągu miesiąca, jaki jest poziom zapełnienia tych dysków, oraz czy je formatujecie co jakiś czas.

Wszystkie Wasze spostrzeżenia w tym temacie są dla nas niezwykle cenne i pożądane 🙂

My ze swojej strony zbierzemy nasze doświadczenia i porady i podzielimy się nimi z Wami w forumowej bazie wiedzy.

 

Zapraszamy do dyskusji 🙂

 

14 ODPOW. 14

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2133
  • 7882
  • 32

Dyski do dekodera 4K Premium

tu trzeba raczej wskazać obudowy usb do dysków, a nie dyski. Ewentualnie chipsety w tych obudowach siedzące. W sprawdzonej obudowie każdy sata dysk  zadziała.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 29
  • 60
  • 0

Dyski do dekodera 4K Premium

Zamiast cudować z nowymi dekoderami z Multinagrywarką i proponować dyski do archaicznego ICU 100  zaproponujcie normalny dekoder z dyskiem. Nawet możecie pobierać 15 zeta za taki sprzęt.

Skoro nie chcecie dać aplikacji na  smartv TV to zrehabilitujcie się chociaż praktycznym i nowym sprzętem.

 

Dacie możliwość nagrywania i cofania wszystkiego to dysk nie będzie aż tak potrzebny. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54789
  • 647

Dyski do dekodera 4K Premium

@LukimannSiedzisz tyle w temacie i jeszcze się nie przekonałeś, że dostęp do nagrywania niektórych programów nie jest w gestii operatora, a dostawcy treści. To niektórzy producenci kanałów nie wydają zezwoleń na nagrywanie ich przez multinagrywarki, stąd prawdopodobnie ten temat o sprawdzonym dysku zewnętrznym.

@pirenejWydaje mi się, że to powinien być komplet, bo znów jeśli obudowa nie będzie kompatybilna z dyskiem (cokolwiek to znaczy) to będzie wożenie się i udowadnianie winy. Poza tym wygodniej kupić jeden element niż dwa osobne i kombinować z podłączeniem 🙂 takie jest moje zdanie...

@BartłomiejPomysł dobry...mam nadzieję, że się wypowiedzą użytkownicy ICU100


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 29
  • 60
  • 0

Dyski do dekodera 4K Premium

@agat13  to już nie będzie następcy ICU 100?

Doskonale znam realia licencji przez internet bo miałem do czynienia z Play i Canal+. Ale tam mają OTT.

A u nas Orange proponuje upośledzoną funkcję nagrywania mimo, że świadczy IPTV. To jest trochę słabe.. 

Rozmowa o dyskach to jak rozmowa o opatrunku bo wiekowy już ICU i nawet tam nie ma HDR.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2133
  • 7882
  • 32

Dyski do dekodera 4K Premium


@agat13napisał(-a)

@pirenejWydaje mi się, że to powinien być komplet, bo znów jeśli obudowa nie będzie kompatybilna z dyskiem (cokolwiek to znaczy) to będzie wożenie się i udowadnianie winy.


dysk sata to dysk sata, co ma być niekompatybilne? Ano właśnie chipset i sprzęg przez USB z dekoderem. Co do kompletu - to też może być zwodne. Najróżniejsi producenci mogą oferować niezmiennie tak samo nazwany i wyglądający sprzęt, jednakże bez żadnej deklaracji co do zawartego w nim chipsetu. I jednym będzie działać, innym nie. I też będzie wożenie się.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

Dyski do dekodera 4K Premium

Osobiście mam podłączony dysk SSD i nie narzekam, można rzec jest idealnie. Dysk nie jest jest monstrualnie duży ale też dużo nie nagrywam. Kupiłem go indywidualnie na znanym serwisie aukcyjnym, kierując się głównie ceną. Do niego dokupiłem obudowę USB 3.0 i śmiga już kilka lat.

Dekoder jest włączany na kilka godzin dziennie, i wtedy dysk pracuje cały czas, natomiast kiedy TV nie jest używany dłużej niż kilka godzin to wszystko (razem z dyskiem) jest wyłączone.

 

Jakiś czas temu poprzedni (identyczny) dysk się zepsuł (jeszcze na gwarancji) i wtedy trochę się bawiłem z podłączaniem do ICU100 różnych dziwnych rzeczy, łącznie ze starymi 3,5" dyskami HDD SATA ze stacjonarnego PC. Te wymagały zewnętrznego zasilacza, ale też działały. Natomiast kiedy całość spięta była "na pajączka" to sieć WiFi 2,4GHz w okolicy przestawała istnieć.

 

Jestem prawie pewien, że zrobienie katalogu "działających" i "niedziałających" dysków dla ICU100 nie jest możliwe, za dużo jest kombinacji. Natomiast zgadzam się w 100% z @pirenej: kluczowe jest użycie USB3.0 zgodnego ze specyfikacją. Krótko mówiąc: dysk nie jest bardzo istotny, byle był sprawny, natomiast nie warto oszczędzać na obudowie, lepiej żeby była lepszej jakości.

 

IMHO kupowanie gotowych "dysków zewnętrznych" nie ma większego sensu, kupuje się wtedy dwa koty w jednym worku.

 

Nie napiszę jakiej konkretnie firmy mam sprzęt, bo nie pamiętam, a nie chcę rozbierać tego teraz. 

 

Nagrywam okazjonalnie, trochę nagrań przechowuję "na stałe", zajętość jest na poziomie kilkudziesięciu procent. Nigdy nie formatuję ponownie raz podłączonego i sformatowanego dysku: jeśli dekoder go nie rozpoznaje i proponuje format, to znaczy że dysk się psuje i formatowanie pomoże najwyżej na chwilę.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1821
  • 8838
  • 70

Dyski do dekodera 4K Premium

@Bartłomiej Czy ICU100 wywołuje polecenie TRIM?


Zespół Nasz Orange
  • 1058
  • 8660
  • 53

Dyski do dekodera 4K Premium

@Samotnick nie - acz upewnię się jeszcze - wrócę z info Szczęśliwa kobieta


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5628
  • 22841
  • 190

Dyski do dekodera 4K Premium

W uzupełnieniu jednak zamieszczę ilustracje.

IMG_20240629_111321.jpg

IMG_20240629_111941.jpg

IMG_20240629_112138.jpg

Przy dzisiejszych cenach SSD, nawet jeśli to mi padnie albo zacznie się źle zachowywać, to po prostu kupię podobny dysk i wymienię. To groszowy wydatek. Nawet z nową obudową zmieściłbym się w 100PLN.

Ogromną zaletą jest brak jakichkolwiek dźwięków wydawanych przez ten dysk, no i oczywiście nie muszę się martwić o moc.

Bardzo wątpię żeby TRIM dało się tu sensownie zaimplementować, bo choć ICU100 ma zapewne w środku coś linuxo-podobnego, to system plików jest zaszyfrowany a i USB po drodze nie pomaga. Mimo to dysk działa dobrze, a przecież fakt, że nie nagrywam dużo ma się do zagadnienia TRIM nijak, ponieważ dysk po podłączeniu do dekodera jest cały czas intensywnie używany, i nie ma możliwości żeby nie musiał regularnie kasować danych. Pewnie jest możliwe, że przy inicjacji dysku ICU100 albo firmware obudowy sobie z tym radzi, nie wiem. Dla wrażliwych zawsze pozostaje opcja podpinania dysku pod dekoder tylko wtedy, kiedy mają zamiar coś na nim nagrać.

 

Generalnie zgadzam się z tezą, że dekoder z nagrywarką powinien mieć dysk zintegrowany a nie podłączany dysk zewnętrzny. Konieczność przepuszczania komunikacji z pamięcią masową przez USB jest... problematyczna. Gdyby tak nie było, to pewnie ten wątek by nie powstał. Także fakt, że ICU100 wykorzystuje wykryty dysk do własnych celów, nie tylko do nagrywania i odtwarzania zleconego przez użytkownika, uważam za skandal. ICU100 powinien mieć tyle RAM, żeby nie musieć się posiłkować dyskiem, zwłaszcza opcjonalnym i nie będącym własnością Operatora, do zapewnienia funkcjonalności którą się Operator chwali (np. time shift). W ostateczności opcje te powinny być eksponowane, dostępne dla użytkownika (tak żeby można było ograniczyć użycie podłączonego dysku tylko do nagrań). W tej konfiguracji ICU100, jak jest obecnie, kiedy podłączony dysk zaczyna szwankować, to na TV pojawiają się zakłócenia do złudzenia przypominające te, które wynikają z błędów transmisji. Sprawdziłem to w praktyce i byłem tym mocno zaskoczony; naprawdę całe spektrum zacięć, pikselizacji, i lagów można zaobserwować psując tylko dysk. Ograniczając dostępny dla dekodera transfer z sieci uzyskuje się dokładnie takie same, albo bardzo podobne objawy.

Nie byłoby tego, gdyby ICU100 zostawił podłączony dysk w spokoju i używał go tylko do realizacji zleconych nagrań, nawet za cenę dodatkowych "funkcjonalności" (piszę w cudzysłowie bo te funkcje i tak działają zawodnie i generalnie nie są specjalnie użyteczne).