Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

sim-swap albo coś gorszego?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 2038
  • 6319
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

Dziś w ciągu dnia na mój numer w ofnk dzwoniło (a raczej "oddzwaniało") kilka osób z informacją, że dzwoniono do nich z tego numeru z informacją o problemie z przesyłką olx (czyli typowe naciąganie). Wyraźnie zaznaczę, że do nikogo nie dzwoniłem. W historii połączeń nic nie ma. Co z tym fantem zrobić? Zawracać głowę operatorowi czy pisać w innej miejsce - jakie?

16 ODPOW. 16

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54786
  • 647

sim-swap albo coś gorszego?

@spiro Przy wykorzystaniu z odpowiedniej apki czy bramki można nadpisać przypadkowy numer, który się będzie identyfikował odbiorcy połączenia. Do zdecydowanie naciąganie i wyłudzenia.

Niestety tylko przez zgłoszenie na policję współdziałająca z operatorem  możesz próbować namierzyć "dowcipnisia". Zgaduję jednak, że służby odpowiedzą Ci, że to "niska szkodliwość społeczna czynu", skoro nie straciłeś milionów...i nie jesteś VIP-em 🙂

Myślę, że nie warto ścigać, ale warto zgłosić, abyś był "czysty" jak ktoś się złapie i poda Twój numer jako dzwoniący...

Do tego warto zanotować z jakich numerów do Ciebie oddzwaniano, tak dla porządku


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1821
  • 8834
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

@spiro Może to był CLI Spoofing. Miejmy nadzieję, że będzie bezpieczniej https://niebezpiecznik.pl/post/rusza-dno-czyli-ustawa-anty-spoofingowa/


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 2038
  • 6319
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

Okazuje się, że mój numer jest dość podobny do numeru infolinii inpostu. Oszust dzwoni do sprzedającego  i namawia żeby opłacić zamówienie z kurierem wysyłając jednocześnie linki.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2113
  • 11883
  • 54

sim-swap albo coś gorszego?

@spiro  zgłoś to do Orange i to wystarczy 😎


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 2038
  • 6319
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?


@spironapisał(-a)

Okazuje się, że mój numer jest dość podobny do numeru infolinii inpostu. Oszust dzwoni do sprzedającego  i namawia żeby opłacić zamówienie z kurierem wysyłając jednocześnie linki.


dzwoni używając mojego numeru, czyli spoofing 😞


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 2038
  • 6319
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

@IreneuszCD orange wie o takich sytuacjach, ale ze względu na techniczne uwarunkowania (połączenia z zagranicy) nic z tym na razie nie może zrobić. Można próbować zgłosić to do cert w orange. Próbować - ponieważ system przyjmujący zgłoszenia akceptuje tylko załączniki bez możliwości wpisania tekstu.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13361
  • 54786
  • 647

sim-swap albo coś gorszego?

@spiro  ważne, aby zgłosić z powodu następstw prawnych, skoro j tak nic nie możesz zrobić 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1821
  • 8834
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

@spiro Ciekawe czy używa Twojego numeru przez pomyłkę czy też specjalnie wybrał podobny do infolinii, nieszczęśliwie Twój, by ludzie nie oddzwaniali do przewoźnika i sprawa wyszła na jaw trochę później.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 2038
  • 6319
  • 70

sim-swap albo coś gorszego?

Był podawany również jako kontakt do dpd.