Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@j131 Jak wspominałem, potwórzyłem to samo z internetem z NJU w routerze, którego numeru sam nie znałem. Przetestuję jeszcze ze świeżo kupionym SIMem, jak będę miał sklep po drodze. Nie ma opcji, żeby to było cokolwiek z systemu - to już na 100 % wykluczyłem. 

saddamus_1-1672686534808.png

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24536
  • 209

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@saddamus 

Podaj konfigurację testową. Powiedzmy przegladarka bezpośrednio z telefonu LTE. Jaka przegladarka, inne ustawienia?

Albo może przez hotspot, WiFi do komputera, system, przegladarka? Coś co dałoby się odtworzyć łatwo i dostać ten sam efekt.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 15
  • 56
  • 0

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@j131  W moim przypadku to był prepaid orange GO z przeglądarką chrome, system Android 12. 

W drugim teście przełożyłem kartę SIM z telefonu do chinskiego routera LTE i połączyłem Iphone X WIFI, w Iphone jest SIM z innym numerem z T-mobile, SMS przyszedł na router.

W trzecim teście użyłem internetu NJU w routerze i przeglądatki firefox incognito na laptopie - ten numer NJU nigdy nie był nigdzie używany - nie miałem go nigdzie w pamięci jakiegokolwiek urządzenia - SMS przyszedł na router.

O ile w mój orange miałem tą zgodę na udostępnianie danych udzieloną, to w NJU miałem zastrzeżone, a SMS mimo to przyszedł, więc numer został udostępniony wbrew mojej woli.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1735
  • 7498
  • 60

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

No dobra, zapytałem ChatGTP 🙂

 

Nie jest możliwe, aby strona internetowa mogła poznać numer telefonu użytkownika automatycznie, gdy użytkownik wchodzi na stronę za pomocą Internetu mobilnego LTE. Możliwe jest jedynie, aby użytkownik samodzielnie wprowadził swój numer telefonu do formularza na stronie internetowej lub udostępnił go poprzez udostępnienie swojej lokalizacji geograficznej. Jeśli chcesz uniknąć udostępniania swojego numeru telefonu lub innych danych osobowych w Internecie, zalecamy uważne czytanie polityk prywatności i warunków korzystania z witryn, które odwiedzasz, i bycie ostrożnym przy udostępnianiu swoich danych osobowych online.

Nie jest możliwe, aby strona internetowa mogła automatycznie ustalić numer telefonu użytkownika na podstawie numeru IP, z którego użytkownik korzysta z Internetu. Numer IP to unikalny identyfikator przypisany do urządzenia, które łączy się z Internetem, a nie do konkretnego użytkownika lub numeru telefonu. Niektóre witryny mogą używać danych o lokalizacji geograficznej, które są dostępne dla nich poprzez numer IP, aby zapewnić użytkownikom lepsze dopasowanie treści lub reklam, ale nie są one w stanie ustalić numeru telefonu użytkownika na podstawie numeru IP. Jeśli chcesz uniknąć udostępniania swoich danych osobowych w Internecie, zalecamy uważne czytanie polityk prywatności i warunków korzystania z witryn, które odwiedzasz, i bycie ostrożnym przy udostępnianiu swoich danych osobowych online.

Operator sieci komórkowej może mieć możliwość powiązania numeru IP z numerem telefonu użytkownika podczas korzystania z Internetu mobilnego, ale wymaga to pewnych danych i procesów.

Operator sieci komórkowej może mieć możliwość śledzenia połączeń internetowych użytkownika przy użyciu numeru IP i identyfikatora sesji, który jest przypisany do urządzenia użytkownika podczas nawiązywania połączenia z Internetem. Dzięki temu operator sieci komórkowej może zidentyfikować adres IP, z którego użytkownik korzysta podczas korzystania z Internetu mobilnego, oraz przypisać go do danego urządzenia. Jeśli operator sieci komórkowej posiada informacje o numerze telefonu przypisanym do danego urządzenia, może być w stanie powiązać numer IP z numerem telefonu użytkownika.

Należy jednak pamiętać, że operator sieci komórkowej może mieć dostęp do takich informacji tylko wtedy, gdy użytkownik korzysta z Internetu mobilnego za pośrednictwem sieci operatora. Jeśli użytkownik korzysta z Internetu za pośrednictwem innej sieci, takiej jak sieć WiFi lub sieć internetowa innego operatora, operator sieci komórkowej nie będzie miał możliwości śledzenia połączeń internetowych użytkownika ani powiązania numeru IP z numerem telefonu.



Czyli w sumie to co już ustaliliśmy. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1619
  • 13087
  • 2

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@saddamus  , sprawi Ci problem sprawdzenia, czy masz aktywną subskrypcję na swoim numerze poprzez wysłanie smsa o treści LISTA pod numer 6000 (koszt smsa zgodny z cennikiem), albo zleć zawieszenie subskrypcji i wyślij smsa o treści ZAWIES pod numer: 6000 (zawieszenie wszystkich serwisów)? Albo wyślij smsa pod numer przypisany do danego serwisu - wyłączenie usługi (jest to numer, z którego przychodzi zamówiony sms). A może na koncie webowym jest usługa premium do odhaczenia? Ja bym próbował do skutku.
Blokada dostępu do serwisów Premium działa na serwisy o podwyższonej opłacie oferowane przez Orange i partnerów, dostępne za pomocą transmisji danych w sieci Orange. Można ją aktywować lub dezaktywować:
W Mój Orange: Umowy, urządzenia i usługi dodatkowe > Pakiety i usługi dodatkowe > Blokady lub w aplikacji mobilnej Mój Orange (zakładka Usługi).
Dzwoniąc pod numer:
Klienci indywidualni: *100 (z telefonów komórkowych) / 510100100 (z telefonów stacjonarnych).
Klienci biznesowi: *600 (z telefonów komórkowych) / 510600600 (z telefonów stacjonarnych).
Blokada otrzymywania SMS-ów Specjalnych blokuje możliwość otrzymywania SMS-ów Specjalnych o podwyższonej opłacie, którą też można aktywować lub dezaktywować:
W Mój Orange: Umowy, urządzenia i usługi dodatkowe > Pakiety i usługi dodatkowe > Blokady lub w aplikacji mobilnej Mój Orange (zakładka Usługi).
Dzwoniąc też pod numer:
Klienci indywidualni: *100 (z telefonów komórkowych) / 510100100 (z telefonów stacjonarnych).
Klienci biznesowi: *600 (z telefonów komórkowych) / 510600600 (z telefonów stacjonarnych).
Jeszcze jedna uwaga: jak masz w telefonie aplikację Apps Orange, to wyłącz lub wymuś jej zatrzymanie, a powiadomienia w niej zablokuj.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24536
  • 209

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim

@saddamus 

Przedziwny problem zgłosiłeś. Niestety, w żaden sposób nie udało mi się go potwierdzić - ode mnie ta strona nie była w stanie automatycznie uzyskać numeru telefonu. Niektórzy ISP w przeszłości stosowali numer telefonu w FQDN przypisywanego IP, gdyby tak było w tym przypadku uzyskanie tego numeru byłoby trywialne. Ale tak nie jest. Dziś w Polsce prześledzenie asocjacji IP - numer telefonu jest dalekie od trywialnego (co doskonale wiesz) i w sumie umyślna implementacja jakiegoś automatycznego mechanizmu umożliwiającego uzyskanie tej informacji przez arbitralny kod na serwerze www wymagałaby sporo zachodu. Co z kolei wydaje się mało prawdopodobne.

Nie mam powodu przypuszczać, że umyślnie wprowadzasz nas w błąd, ale sprawa wygląda mocno podejrzanie. Próbowałeś zgłaszać to do CERT? Tak czy owak, rzeczona strona jest IMHO próbą oszustwa więc nie powinna być odwiedzana - choćby z tego powodu CERT powinien się tym zainteresować.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 263
  • 610
  • 2

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem

Wszedłem na stronę i momentalnie SMS z pinem, masakra jakaś .

Nie życzę sobie żeby oszukańcze strony dostawały mój numer telefonu.

 

th-46833404811-376x814.png


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24536
  • 209

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem

@xeth 

No to jest potwierdzenie problemu. IMHO CERT powinien się tym zająć. Albo, jeśli to jest działanie zamierzone, to UOKiK.

Zachęcam do zgłaszania.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29500
  • 271

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem

Dziwna jest też sprawa że jedni dostają PIN od razu, a inni tylko prośbę o podanie nr telefonu 🤔


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24536
  • 209

Udostępnianie numeru przez Orange stronom trzecim - wejdę na stronę i otrzymuję SMS z PINem

@slav72 

Ano dziwna sprawa. Ale wygląda na to, że prawdziwa. Nie mam wystarczających kompetencji ani czasu żeby analizować co się na tej stronie właściwie dzieje, dlatego sugeruję aby zajęli się tym profesjonaliści. Bo chyba co do pryncypiów możemy się zgodzić z @saddamus i @xeth: tak się nie powinno dziać. Ciekawe co miałby na ten temat do powiedzenia @Rosiu?