Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

Witam,

Ostatnio próbowałem połączyć laptopa firmowego z internetem przy użyciu hotspota w telefonie. Połączenie nawiązane, dostęp do internetu jest, jednak strony firmowe wymagające połączenia dodatkowo z VPN nie ładują się.

 

Dla pewności sprawdziłem również czy u innych operatorów problem wystąpi. Używam dwóch kart SIM w telefonie, więc po prostu przełączyłem źródło transmisji danych na drugą kartę, jednak nie udało mi się błędu powtórzyć. Problem nie występuje w sieci plus i Play, pozostałych nie sprawdzałem.

Skontaktowałem się z moim firmowym helpdeskiem i dostałem odpowiedź, że po stronie firmy nie ma blokad operatorów, więc nie mogą nic poradzić na ten problem.

 

Przychodzę więc na forum Orange z nadzieją na rozwiązanie problemu 🙂

 

Podsumowując:

strony firmowe nie działają przy połączeniu laptopa z hotspotem na telefonie z internetem Orange na kartę.

Przy użyciu tych samych ustawień telefonu i tych samych ustawień laptopa, jednak ze zmianą dostawcy internetu na telefonie problem znika.

 

Zależałoby mi na rozwiązaniu problemu, ponieważ w moim otoczeniu Orange posiada najlepszy zasięg 🙂

 

Edit: problem nie dotyczy tylko firmy, w której pracuję. Przy próbie udostępniania internetu znajomym, którzy w firmie używają VPN problem powtarza się.

 

Z góry dziękuję!

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5890
  • 23965
  • 202

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy: może chodzić o rodzaj używanego APN. Inni operatorzy mają zwykle APN obsługujący protokół IPv4, Orange domyślnie instaluje APN obsługujący tylko IPv6. To też może przeszkadzać.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5890
  • 23965
  • 202

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 

IMHO żeby to działało trzeba wykupić dodatkową usługę "Orange VPN".


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19236
  • 55619
  • 755

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 blokada może być z powodu CyberTarczy. Trzeba sprawdzić, jakie porty potrzebne są i poprosić na infolinii o odblokowanie. Jeśli dalej nie będzie działało, to zostaje wykupienie Orange VPN.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5890
  • 23965
  • 202

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 

Może mała egzegeza w uzupełnieniu.

Większość operatorów przydziela dla "danych mobilnych" adresy IP które są jakoś tam osiągalne z internetu. Orange nie. Orange stosuje zaawansowaną ochronę swoich klientów (i nie chodzi mi tu o Cybertarczę CERT), która uniemożliwia jakikolwiek dostęp do przydzielonego IP "z internetu". To efektywnie blokuje wszelkie połączenia VPN, nie jest znane żadne obejście tego ograniczenia. Natomiast na życzenie klienta Orange może przydzielić publiczny adres IP. Ale za to trzeba zapłacić i (nie wiedzieć czemu) ta usługa nazywa się "Orange VPN", chociaż oczywiście to nie jest żaden "VPN". Jeśli ma się wykupioną tą usługę to możliwe jest użycie stosownych APN w ustawieniach telefonu, z "VPN" w nazwie i automagicznie przydzielony adres umożliwi zestawienie prawdziwych połączeń VPN. W zależności od typu VPN może wystarczyć taki zwykły adres albo, żeby działało stabilnie, może być potrzebny stały adres. To też można wykupić, ale kosztuje ekstra.

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

Z tego co zrozumiałem, skoro nie mam włączonej cyber tarczy to jedyne rozwiązanie to Orange VPN?

 

Czy istnieje możliwość zrezygnowania z dodatkowego bezpieczeństwa aby móc w pełni korzystać z wykupionego pakietu? Powinienem się skierować na infolinię z tą sprawą czy nie będzie takiej możliwości?

 

Dziękuję! 😁

 

Screenshot_20220910_190412_pl.orange.mojeorange.jpg

______________

* Wstawiono grafikę dodaną jako załącznik oraz zakryto nr prywatny - moderator Kinga


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5890
  • 23965
  • 202

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 

Cybertarcza to dwie różne sprawy. Ta płatna, której nie masz, to usługa na telefon. Ta druga, którą masz ale nie da się jej wyłączyć, to osłona użytkowników Orange manipulująca DNS i ścieżkami pakietów, zgodnie z polityką bezpieczeństwa. Jej działanie możesz sprawdzić na stronie CERT:

https://cert.orange.pl/cybertarcza

Zasadniczo aspekt DNS można obejść (choć na telefonie trochę to problematyczne), reszty nie. Co do zasady ten mechanizm mógłby blokować połączenia VPN, ale IMHO nie miał on okazji zadziałać, bo najpierw w ogóle trzeba mieć osiągalny z internetu IP, a tego Orange za darmo nie daje, trzeba zapłacić za "Orange VPN".


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5890
  • 23965
  • 202

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

@Dominik23 

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy: może chodzić o rodzaj używanego APN. Inni operatorzy mają zwykle APN obsługujący protokół IPv4, Orange domyślnie instaluje APN obsługujący tylko IPv6. To też może przeszkadzać.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 13
  • 0

Brak dostępu do niektórych stron w firmie przy użyciu hotspot

Bardzo dziękuję za pomoc.

Zmiana ustawień APN na IPv4 rozwiązała problem😁