Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36242
  • 1366

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)

A jakiej firmy masz urządzenia IoT?

Czy one mają jakieś otwarte API? Jeśli tak, to można ugryźć to z innej strony. Mi się wydaje, że po stronie telekomunikacyjnej wiele się nie zrobi. Najlepiej jak się znasz postawić jakiś api na Raspberry Pi czy czymś innym podłączonym po LAN do routera. Wtedy kontrolować urządzenia trochę lepiej.

Dużo zabawy, może kosztownej i trzeba się znać, ale może takie rozwiązanie https://www.home-assistant.io/ czy podobne będzie rozwiązaniem?

Przy 40 urządzeniach zwykle rzeczy działać nie będą.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22148
  • 181

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)


@pawcio79napisał(-a)

...

posiadam masę urządzeń z czego większość jest elementami inteligentnego domu

...


Ale gdzie jest inteligencja tego domu zlokalizowana? Masz tylko urządzenia i każde z nich jest częścią zewnętrznego "domu" (jakiego? Google, Xiaomi, jakieś inne?)? Jednego czy wielu domów?

Jeśli każde z urządzeń indywidualnie jest skonfigurowane ze swoim "domem" to w efekcie w Twoim domu nie ma "inteligencji" tylko jest ogólny bałagan. Ale może to tylko takie wrażenie, bo po prostu napisałeś za mało. Przy mobilnym internecie zarządzanie z zewnątrz musi być najinteligentniejszym z elementów bo pasma na pewno nie wystarczy na bezustanne podglądanie wszystkiego.

 

IMHO lokowanie inteligencji "inteligentnych" domów w "chmurze" to najbardziej poroniony pomysł producentów tych zabawek. Po kiego grzyba moja żarówka musi się połączyć z internetem żebym mógł ją wyłączyć, skoro siedzę o metr od niej?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)

Zmiana routera na wi-fi 6 niczego nie zmieni, urządzenia smart i tak łączą się po 2,4GHz. Piszesz że w szczycie masz nawet 40 urządzeń i to jest problem dla routera. Dobry router obsłuży nawet 128 urządzeń ale w tym samym czasie jest to zdecydowanie mniej. Z tego co czytałem to max 40 ale to byś musiał już zapytać... specjalistów lub producenta danego routera. Dobrze jest założyć kilka bramek i dopiero te bramki łączą się z routerem. Niestety nie jestem w tym biegły, liznąłem tylko wiedzy gdyż mam gniazdko smart (potrzebowałem monitorować zużycie prądu i wł/wył).

"Inteligencja" może polegać np. masz podpięte lampkę + czujnik zmierzchu, czujnik wykryje że robi się jasno i przekazuje to go gniazdka. Wiem że można takie coś kupić w żarówce ale takim sposobem ze zwykłych rzeczy może w jakimś stopniu zrobi to automatycznie.

Dokładnie, głupota to dawać wszystko do chmury, można co prawda kupić sprzęty smart po wi-fi i BT ale to rzadkość i droga impreza.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 12
  • 0

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)

Mając na myśli większość urządzeń(Netatmo, Eve, Nanoleaf) , chodziło mi dokładnie o urządzenia pod homekit. Wszystko sterowane i zautomatyzowane przez Apple TV(bramka i konieczność przy automatyzacjach oraz do zdalnego dostępu). Sam dostęp jak i sterowanie urządzeniami jest nienaganny, Automatyzacje z czujnikami ruchu, obecności, zmierzchu, podlewanie ogrodu, oświetlenie itp działa bez zarzutu, nawet czasami z lekkim poślizgiem to tak nie boli jak kulawa transmisja z kamer monitoringu..


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22148
  • 181

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)

@pawcio79 

OK, uchyliłeś trochę rąbka tajemnicy. Wygląda na to że masz w zasadzie temat ogarnięty. Może z tymi kamerami warto też się zastanowić nad jakąś integracją (chyba że już takową masz) - jakiś rejestrator może? I wtedy sterowanie/podgląd za jego pośrednictwem?

Na Twoim miejscu próbowałbym zdiagnozować problem w sensie znalezienia wąskiego gardła. Wcale nie jest takie oczywiste co je w Twojej konfiguracji stanowi. Jeśli podejrzewasz LAN (WiFi), to posprawdzaj zasięgi WiFiAnalyserem, sprawdź czy przełączenie na kabel poprawi sytuację. Jeśli podejrzewasz łącze zewnętrzne to spróbuj je poobserwować bardziej regularnie, zobacz jak zachowuje się przy sztucznym "dociążeniu", rozważ możliwość poprawy jego parametrów (anteny zewnętrzne?) lub dostawcy. Parametry dostępne u dostawców mobilnych lokalnie możesz podejrzeć NetMonsterem.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)

Taa, tylko że kolega pewnie już coś ma kupione i nie wiadomo na ile jest to spójny ekosystem... może być to luźna zbieranina wszystkiego. Zrobienie z takie chaosu czegoś spójnego jest wręcz niemożliwe i na etapie prac trzeba było to przemyśleć i poczytać co z czym. Obecnie wymiana nawet połowy (20 szt) to spory koszt.

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1671
  • 8243
  • 64

Zmiana dynamicznego ip na statyczny (na potrzeby inteligentnego domu)


@pawcio79napisał(-a)

Mając na myśli większość urządzeń(Netatmo, Eve, Nanoleaf) , chodziło mi dokładnie o urządzenia pod homekit. Wszystko sterowane i zautomatyzowane przez Apple TV(bramka i konieczność przy automatyzacjach oraz do zdalnego dostępu). Sam dostęp jak i sterowanie urządzeniami jest nienaganny, Automatyzacje z czujnikami ruchu, obecności, zmierzchu, podlewanie ogrodu, oświetlenie itp działa bez zarzutu, nawet czasami z lekkim poślizgiem to tak nie boli jak kulawa transmisja z kamer monitoringu..


Czy Twoje kamery zapisują materiał w chmurze Apple? Czy masz wykupimy ICloud+?