Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 19
  • 0

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

Witam wszystkich,

 

Ostatnio zakupiłem router FRITZ!Box 3490, który zamieniłem z FunBox 2.0.

Obecnie posiadam Neostradę do 80 Mb, prędkość pobierania to 15 Mb/s i wysyłanie 1 Mb/s. Ustawiony mam router na IPv4, na FunBoxie miałem IPv6. Mam pytanie do specjalistów:

  • na poprzednim routerze prędkość wysyłania miałem na poziomie 1,5 Mb/s, czym to może być spowodowane?
  • widzę, że router codziennie się rozłącza kilka minut po godzinie 3 w nocy, czy to jest normalne?
  • czy warto zmienić ustawienia w routerze na IPv6?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

27 ODPOW. 27

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

@BlackAdder_2020 Widzę niespójność w opcji usługi i prędkości pobierania. Koniecznie pokaż statystyki synchronizacji modemu. Tylko to pozwoli nam coś powiedzieć. Jak mierzyleś ten transfer? Po kablu czy po wifi?

Te 1,5 Mb/ sek to mogło być uszkodzenie modemu. Rozłączenia to zanik sesji czy gubi synchronizację. IPv4 w zależności do czego używasz


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

  • Prędkość pobierania ma wiele czynników. Przede wszystkim, zmierz prędkość po kablu z minimalnym obciążeniem sieci, tj. - wyłączone wifi, wyłączone programy zużywające sieć, do routera podłączony jedynie komputer, którym robisz test
  • Jak najbardziej jest to normalne. Niektóre routery mają ustawiony autorestart raz na 24h. Jeżeli nie pasuje Ci restart kilka minut po 3 w nocy, wystarczy, że sam go wyłączysz i włączysz, przykładowo o 12:00, wtedy router będzie się restartował codziennie, o 12:00.
  • Możesz dla testu zmienić ustawienie z IPV4 na IPV6, i to czy warto, ocenisz już sam robiąc testy

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 19
  • 0

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

Mam nadzieję, że dobre okienko wstawiłem (statystyki synchronizacji modemu):

94270D6F-5E3D-47F5-B1B6-6C471356F60B.jpeg

Po wyłączeniu wi-fi (tylko komputer na kablu) wyszły mi takie wyniki:

Ping 16, Pobieranie 15,01 Mb/s Wysyłanie 0,78 Mb/s


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

@BlackAdder_2020  Masz usługę ADSL do 20Mb/ sek zapięta na 17 Mb/ sek w dół i 1Mb/ sek w górę sieci . SNR minimalny dla tego typu usługi. 

Wniosek: transfer jest jak najbardziej prawidłowy, bo więcej się fizycznie nie da

Ustał z BOK na 109% jaką masz usługę, bo VDSL na tym łączu nie będzie działał


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 19
  • 0

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

Dzisiaj dzwoniłem do BOK i potwierdzili usługę Internet domowy 80Mb, może lepiej skontaktować się z pomocą techniczną?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

VDSL nie zapina się na mniej niż 21Mb/ sek z powodów wymogów technologii. 

To, że masz transfer przy tym mały wynikać może z wielu przyczyn. W menu modemu jednak w zakładce DSL pokazana synchronizacja jest obowiazujaca. Jeśli pokazuje mniej niż 20 to jest zapięty w technologii ADSL. Innej możliwości nie ma. Modemy FB są uniwersalne do obu technologii i tylko ustawienia portu na centrali to stanowią


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

Według mnie przy dobrych wiatrach, VDSL powinien zapiąć się na około 30Mb/s, ważniejsze tutaj jest, że będzie większy upload niż w ADSLu, tylko niech Ci kartę na centrali zmienią na VDSL.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

@BlackAdder_2020  na czym stanęło w kwestii prędkości i karty na centrali? Ciekawią mnie takie sytuacje, gdzie klient może mieć więcej, a dzięki DLM czy ustawieniach portu ma mniej.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 19
  • 0

Zamiana routera FunBox 2.0 na nowy

Niestety, dostałem odpowiedz, że nie ma możliwości zwiększenia prędkości internetu. Jest ustawiony na 18 Mb/s i tak musi zostać. Czyli nie mam szans na szybszy internet, dziwne bo umowa jest na Internet do 80 Mb/s, a gwarantują minimalną prędkość do komputera 20 Mb/s?