Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 10
  • 0

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

Wpis wyodrębniony jako nowy temat - moderator Bartłomiej

 

Dzień dobry,

w niedalekiej przyszłości mam mieć światłowód i im więcej wątków na tym forum czytam, tym mniejszy mój entuzjazm Emotikon: zakłopotany Skoro na tryb bridge w Funboxie nie ma co liczyć (z wpisów na forum widzę, że na dniach będzie trzecia rocznica tego czekania na Godota), Orange daje teraz tylko i wyłącznie FB 3.0 z wbudowanym ONT, chyba że ktoś złoży reklamację i rezygnację, a ja nie wiem, czy chcę zaczynać od wypowiedzenia umowy Emotikon: Mrugający, to przynajmniej chciałbym wpiąć dodatkowy ONT w trybie bridge przed routerem.

Dodatkowo konsultant mnie rozłożył na łopatki, bo podobno po instalacji FB 3.0 (chodzi o pierwszą synchronizację?) nie da się go zastąpić innym routerem (prawda to? - tu się najwyraźniej udało).

1. O czym muszę przekonać techników, żeby chcieli przywieźć ten drugi ONT? Chodzi mi o wypowiedź @BORAX: "gdy konieczne jest przerobienie instalacji" Emotikon: Szczęśliwy

2. Czy faktycznie nie da się podłączyć innego ONT - poza "firmowym"?

Najchętniej wziąłbym takiego Ubiquiti i podłączył do mojego dotychczasowego, może nie najnowszego, ale dobrze się sprawującego TP-Linka, a FB schował do szafy, żeby był na wszelki wypadek jako sprzęt awaryjny. Chcę mieć stabilne i bezpieczne połączenie sieci domowej z Internetem, telewizji nie potrzebuję, telefon po migracji z PSTN mogę mieć tylko w apce po Wi-Fi (mój TP-Link nie ma gniazda na RJ-11)  - nie przeszkadza mi to. Umowa jest "na firmę", parę zł dodatkowych kosztów to nie problem, ale z drugiej strony entuzjazm na myśl o BiznesPacku - w porywach umiarkowany.

W najgorszym razie będę musiał wyłączyć na FB, co się da, podłączyć do niego po kablu mój router i dopiero z TP-Linka puścić sieć w domu. Trochę to bez sensu, ale skoro Orange ma wyłącznie najnowszy i niby fantastyczny sprzęt, z którym "nie da się nic zrobić" Emotikon: Mrugający, to będę musiał w ten sposób "zdegradować" FB do roli quasi-modemu...

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 448
  • 831
  • 3

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_licht  proszę o oznaczenie jako rozwiązanie

ćwiczyłem temat ostatnio i opisałem swoją przygodę tutaj:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/W%C5%82asny-router-zamiast-Funbox-a-3-0-Orange/m-p/192606...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20
Anonim

Nie dotyczy

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_licht  jeśli nie masz specjalnych wymagań to FunBox 3.0 wystarczy, jak masz szczególne wymagania to trzeba przed instalacją je zgłosić i wtedy jest szansa na ONT, bez telewizji można własny router wykorzystać, kwestia tylko parametrów, by spełniał wymogi szybkości łącza, tak bo kablu lan jak i po wi-fi.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 10
  • 0

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@Anonimmoje specjalne wymagania to "niedostępność" mojej sieci domowej z zewnątrz, czyli spokojny sen Emotikon: Mrugający Teraz mam DSL z TP-Linkiem z DD-WRT plus modem w trybie bridge przed nim i efekt jest taki, że od kilku lat w logach routera jest czyściutko i przestałem się martwić, że jakiś robal czy inne paskudztwo się prześliźnie. Jeśli bez telewizji da się wykorzystać własny router, to fajnie, ale i tak będę potrzebował jakiegoś ONT, a skoro FB 3.0 ma zintegrowany ONT (którego przecież nie wydłubię i nie zainstaluję osobno), a trybu bridge w FB nie włączę, to co przejmie rolę mojego dotychczasowego modemu? Stąd pytanie: jakie wymagania powinienem mieć Emotikon: Szczęśliwy podczas instalacji, żeby uzasadnić moje chciejstwo?

I żeby nie było: nie oczekuję worka prezentów Emotikon: Mrugający ze sprzętem od Orange, dodatkowy ONT mogę spokojnie kupić, o ile coś z wolnego rynku da się podłączyć i zadziała. Albo zapłacić Orange za drugie urządzenie - też nie widzę problemu.

Anonim

Nie dotyczy

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

Własny ONT nic ci nie da, autoryzacji od Orange nie dostanie, trzeba walczyć o ich ONT, jak to umotywować, to już w twojej gestii, bez TV od Orange, wystarczy ci router ~ 200zł, spełni twoje oczekiwani.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_licht Po instalacji można FB3.0 zastąpić ONT. Nie ma ograniczeń technicznych, a jedynie proceduralne tzn. czy ktoś ten ONT da.

Technicy generalnie nie mają nic do gadania. Muszą dostarczyć to, co mają w zleceniu. Myślę, że nie powinieneś zezwolić na instalację bez otrzymania ONT. Technicy najprawdopodobniej skontaktują się ze swoją infolinią i może uda się załatwić urządzenie.

Nie da się podłączyć ONT innego poza firmowym, ale bez obaw. Firmowe ONT jest bardzo OK.

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 10
  • 0

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@BORAX, no właśnie chyba te, za przeproszeniem, [grrr] procedury najbardziej tu przeszkadzają. Mówię konsultantom, że za ten dodatkowy ONT chętnie zapłacę, a oni za każdym razem "nie" (bo nie ma takiej możliwości i już). I tak, niestety wszyscy potwierdzają, że niefirmowe ONT nie zadziałają (również ludzie spoza Orange potwierdzili mi, że akurat to może być faktyczny problem).

Tymczasem w Netii (zadzwoniłem do ich pomocy technicznej): też mają routery ze zintegrowanymi ONT i użytkownik sam ich w tryb bridge nie przełączy. Ale dowiedziałem się, że wystarczy zadzwonić i poprosić, to administratorzy zrobią to zdalnie i hulaj dusza. Można? Można.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_licht  Moim zdaniem najlepszą argumentacją jest to, że twoja sieć domowa wymaga zastosowania ONT.

Anonim

Nie dotyczy

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_licht  masz net na firmę, to chyba już łatwiej wywalczyć ONT, FunBox 3.0 ma sporo ograniczeń i zaawansowany użytkownik będzie ograniczony, tym bardziej że FunBox jest zarządzany zdalnie przez Orange, nie wszystko więc da się pod siebie ustawić, bo te opcje są zarezerwowane dla Operatora.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

W pewnym sensie posiadanie zewnętrznego ONT jest możliwe. Chodzi o przypadek kiedy masz Orange Światłowód BSA czyli ONT masz np od operatora lokalnego i jest to jego własność (chociaż na papierze masz info że jest to własność Orange). Ale mało który ISP zgadza się na podłączenie własnego ONT. 


Pracuję w Orange
  • 111
  • 156
  • 3

Własny terminal ONT + router zamiast funbox 3.0

@mehr_lichtjeżeli temat jeszcze aktualny to poproszę o kontakt na priv. Jest możliwość żeby klient zamówił zew. ONT + FB3.0 w ofercie Orange Światłowód.