Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 18
  • 0

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

Mam pytanie. Czy któryś z najnowszych Funboksów może udostępniać w sieci lokalnej podłączone przez USB napędy optyczne, DVD, Blue Ray? Mam na myśli dane, tj. pliki nagrane na płytach, nie filmy. Szukam urządzenia, które to potrafi. Może też jakiś nowy router? 

20 ODPOW. 20

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8355
  • 64

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23 Nie widzę przeciwwskazań dla żadnego typu napędu podłączonego przez USB.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13043
  • 53540
  • 622

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23  teoretycznie nie powinno być problemów. Kwestia może obciążenia portu USB. Zbyt duże może powodować zawieszanie się FB


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23 

NAS dla ubogich realizowane w ten sposób niesie kilka ryzyk, które tylko w praktyce można zweryfikować. Teoretycznie powinno jako-tako działać. W praktyce nie postawiłbym na to funta kłaków.

Znacznie prościej, jeśli chodzi o okazjonalną wymianę plików, podpiąć ustrojstwo do PC. A jako stałe NAS to, jak dla mnie, zbyt duże ryzyko: porty USB tych ruterów nie są raczej projektowane z myślą o stałej pracy. Jest też kwestia wydajności prądowej: jeśli ten napęd ma swoje zasilanie to OK, ale jeśli bierze prąd z USB to bym nie zaryzykował.

PS. Dodatkowo, piszesz że nie chcesz udostępniać filmów tylko pliki. Tu możesz się zdziwić, ponieważ FB ma w tym zakresie własne przekonania i na 100% udostępni filmy z takiego napędu (jeśli tylko go w ogóle odczyta) w sieci lokalnej, protokołem DLNA. <sarkazm on> Nie jest istotne czy sobie tego życzysz czy nie, on wie lepiej od Ciebie co robić z filmami. Jesteś dla niego tylko durnym userem który tylko krzywdę by sobie zrobił, gdyby miał dostęp do konfiguracji tak zaawansowanych i wyszukanych opcji. Nie jest Ci potrzebna nawet instrukcja obsługi, bo przecież i tak z niej nie potrafisz korzystać.<sarkazm off>


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 18
  • 0

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

Pytam, bo mój Funbox 2.0 nie widzi w ogóle napędu (tzn w sieci nic nie ma). Dyski HDD i SSD bez problemu, a napędy nie. Nie sprawdzałem nowszych FB, dlatego zadałem to pytanie. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8355
  • 64

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23 Pytanie jak najbardziej zasadne i ciekawe. W FB siedzi Linux więc takie napędy powinien łykać jak młody pelikan. Może być ewentualnie kwestia nieobsługiwania systemu plików na płycie. Postaram się jutro wygrzebać w blaszaka napęd DVD i podłączyć do FB3.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 18
  • 0

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

I jaki wynik? 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8355
  • 64

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23 Nie chciało mi się grzebać w blaszaku więc zamówiłem przejściówkę slimline do napędu z notebooka. Czeka już w paczkomacie więc testy będą jutro.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8355
  • 64

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

@arekg23Jest tak: FB3 po podłączeniu przejściówki SATA-USB widzi ją jako pamięć masową, przy czym urządzenie SATA może nie być podłączone.

Zrzut ekranu 2024-04-11 091131.jpg

Niestety napęd DVD, a w zasadzie system plików na nim, nie jest rozpoznawany. Próbowałem z CDFS i UDF. Wydaje mi się, że jedyną konfiguracją mającą szansę zadziałać jest połączenie mostka z napędem DVD-RAM i systemem plików FAT32.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 23
  • 18
  • 0

Udostępnianie napędów optycznych (dane) przez Funbox

Dzięki za sprawdzenie. U mnie to samo, czyli nic się nie zmieniło od FB2 do FB3. Ciekawe jak to jest w kolejnych modelach...