Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 44
  • 2

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

W uzupełnieniu wpisu "Konfiguracja własnego routera do telewizji IPTV i VoD"
dzielę się rozwiązaniem problemu, na który napotkałem chcąc umieścić zarządzalny switch (u mnie: Cisco 2960) pomiędzy ONT a moim routerem.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 44
  • 2

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

W uzupełnieniu wpisu "Konfiguracja własnego routera do telewizji IPTV i VoD"
dzielę się rozwiązaniem problemu, na który napotkałem chcąc umieścić zarządzalny switch (u mnie: Cisco 2960) pomiędzy ONT a moim routerem.

 

Co chciałem uzyskać?
 
W konfiguracji standardowo dostarczanej przez Orange, światłowód podłączany jest bezpośrednio do FunBoxa.
Zastąpiłem "fabrycznego" FunBoxa własnym routerem - opisałem to w przytoczonym wpisie. Aby móc to zrobić, światłowód został zakończony w zewnętrznym ONT, i do mojego routera połączenie WAN (internet i telewizja) dochodzi połączeniem Ethernet.
Idąc dalej, postanowiłem umieścić dodatkowy switch pomiędzy routerem a ONT. Zaawansowane switche umożliwiają monitorowanie ("podsłuchiwanie") ruchu który przezeń przechodzi. Chciałem mieć możliwość monitorowania całego ruchu, który z mojej sieci wychodzi na zewnątrz.
 
[ONT]---[switch]---[router]
 
Koncepcja rozwiązania:
 
Wstawiłem switch Cisco Catalyst 2960.
Ruch z ONT przychodzi na 3 VLAN-ach: 35 (internet) oraz 838 i 839 (TV).
Konfiguracja portu, umożliwiająca przepuszczanie wielu VLAN-ów, w terminologii Cisco nazywa się "trunk". Skonfigurowałem dwa porty w trybie trunk, wskazując, że przepuszczane mają być te 3 VLAN-y.
 
Problem:
 
Internet działa prawidłowo. Niestety dla VLAN-ów "telewizyjnych" ruch nie przechodził, a na konsoli switcha pojawiły się komunikaty
 
%SPANTREE-2-BLOCK_PVID_PEER: Blocking GigabitEthernet0/24 on VLAN0838. Inconsistent peer vlan.
%SPANTREE-2-BLOCK_PVID_LOCAL: Blocking GigabitEthernet0/24 on VLAN0839. Inconsistent local vlan.
 
wyrażnie wskazujące na problem z protokołem Spanning Tree. STP dotyczy akurat tych VLAN-ów dlatego, że w moim routerze interfejsy obsługujące te VLAN-y są połączone w bridge.
Switch Cisco używa własnego protokołu PVST. Router pfSense używa jednego ze standardowych protokołów STP, RSTP.
 
Rozwiązanie:
 
Prawidłowym rozwiązaniem byłoby takie skonfigurowanie STP, by obie strony połączenia (switch i bridge w routerze) prawidłowo uzgodniły topologię połączenia. Niestety nie udało mi się tego zrobić w rozsądnym czasie, dlatego zdecydowałem się obejść problem poprzez wyłączenie STP dla problematycznych VLAN-ów. 
W konfiguracji switcha Cisco należy umieścić wpis
 
no spanning-tree vlan 838-839
 
...i telewizja działa.
Wszystkiego dobrego w nadchodzącym 2024 roku!

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 44
  • 2

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

W uzupełnieniu wpisu "Konfiguracja własnego routera do telewizji IPTV i VoD"
dzielę się rozwiązaniem problemu, na który napotkałem chcąc umieścić zarządzalny switch (u mnie: Cisco 2960) pomiędzy ONT a moim routerem.

 

Co chciałem uzyskać?
 
W konfiguracji standardowo dostarczanej przez Orange, światłowód podłączany jest bezpośrednio do FunBoxa.
Zastąpiłem "fabrycznego" FunBoxa własnym routerem - opisałem to w przytoczonym wpisie. Aby móc to zrobić, światłowód został zakończony w zewnętrznym ONT, i do mojego routera połączenie WAN (internet i telewizja) dochodzi połączeniem Ethernet.
Idąc dalej, postanowiłem umieścić dodatkowy switch pomiędzy routerem a ONT. Zaawansowane switche umożliwiają monitorowanie ("podsłuchiwanie") ruchu który przezeń przechodzi. Chciałem mieć możliwość monitorowania całego ruchu, który z mojej sieci wychodzi na zewnątrz.
 
[ONT]---[switch]---[router]
 
Koncepcja rozwiązania:
 
Wstawiłem switch Cisco Catalyst 2960.
Ruch z ONT przychodzi na 3 VLAN-ach: 35 (internet) oraz 838 i 839 (TV).
Konfiguracja portu, umożliwiająca przepuszczanie wielu VLAN-ów, w terminologii Cisco nazywa się "trunk". Skonfigurowałem dwa porty w trybie trunk, wskazując, że przepuszczane mają być te 3 VLAN-y.
 
Problem:
 
Internet działa prawidłowo. Niestety dla VLAN-ów "telewizyjnych" ruch nie przechodził, a na konsoli switcha pojawiły się komunikaty
 
%SPANTREE-2-BLOCK_PVID_PEER: Blocking GigabitEthernet0/24 on VLAN0838. Inconsistent peer vlan.
%SPANTREE-2-BLOCK_PVID_LOCAL: Blocking GigabitEthernet0/24 on VLAN0839. Inconsistent local vlan.
 
wyrażnie wskazujące na problem z protokołem Spanning Tree. STP dotyczy akurat tych VLAN-ów dlatego, że w moim routerze interfejsy obsługujące te VLAN-y są połączone w bridge.
Switch Cisco używa własnego protokołu PVST. Router pfSense używa jednego ze standardowych protokołów STP, RSTP.
 
Rozwiązanie:
 
Prawidłowym rozwiązaniem byłoby takie skonfigurowanie STP, by obie strony połączenia (switch i bridge w routerze) prawidłowo uzgodniły topologię połączenia. Niestety nie udało mi się tego zrobić w rozsądnym czasie, dlatego zdecydowałem się obejść problem poprzez wyłączenie STP dla problematycznych VLAN-ów. 
W konfiguracji switcha Cisco należy umieścić wpis
 
no spanning-tree vlan 838-839
 
...i telewizja działa.
Wszystkiego dobrego w nadchodzącym 2024 roku!

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

TV masz przez switch czy przez router ? 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 44
  • 2

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

Nie rozumiem pytania. Port LAN routera mam podłączony przewodem do switcha, a urządzenia, w tym dekoder TV, mam podłączone do switcha.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

Myślałem że wpinając ONT-SWITCH-DEKODER da się pominąć kwestie routera i jego ustawień do IPTV


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem


@ahcosnapisał(-a)

TV masz przez switch czy przez router ? 


Najpierw musi być router, by usługi ustawić, potem to jak kto uważa, pytanie zaskakuje... Bo to podstawa internetu i sieci 🤔😎


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

Nie musi być routera. Robiąc trunk na wejściu do switcha to w kolejnym porcie można wpiąć TV.  Podając vlan 839 na port - tv działa. Problem jest z tym że tv wymaga jeszcze Internetu i działa tylko do momentu potrzeby odświeżania uprawnień czy restartu dekodera. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem


@ahcosnapisał(-a)

Nie musi być routera. Robiąc trunk na wejściu do switcha to w kolejnym porcie można wpiąć TV.  Podając vlan 839 na port - tv działa. Problem jest z tym że tv wymaga jeszcze Internetu i działa tylko do momentu potrzeby odświeżania uprawnień czy restartu dekodera. 


Czyli  nie działa. No i switch musi być odpowiednio skonfigurowany. To mocno egzotyczna konfiguracja i choć rozumiem jak i dlaczego to ma prawo tak działać/nie-działać, to na potrzeby typowych problemów konfiguracyjnych lepiej założyć, że jednak najpierw do ONT powinno być wpięte urządzenie które potrafi nawiązać sesję PPPoE. Oczywiście jeśli ktoś potrafi ogarnąć bardziej skomplikowaną topologię, to pewnie nie potrzebuje niczyjej pomocy.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1705
  • 8355
  • 64

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

@ahcos Switch L3 powinien poradzić sobie z przeniesieniem ruchu z VLANu telewizyjnego do VLANu, który ma wyjście do Internetu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 44
  • 2

Zarządzany switch pomiędzy ONT a własnym routerem

Switch L3 to nie router (w kontekście warstw modelu sieci)?