Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

TP-Link Archer AX1500 + ONT nie mogę nawiązać połączenia

ROZWIĄZANE

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18477
  • 52893
  • 716

Własny router cz. 2

Uzupełniając post @mat20061, dla IPTV VLAN ID trzeba wpisać 838 i 839, jak ktoś będzie potrzebował sprawdzić podobną konfigurację. Dekodery polecam podłączyć kabelkiem do routera.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router cz. 2

Jeszcze tylko dodam, że od razu widać różnicę podczas gry - nie ma jakichś dziwnych zwiech i lagów, gameplay jest stabilny, czasem zdarzy się drobny stutter, ale to normalne. Innymi słowy, to nie internet Orange jest winny tylko Funbox, tak to na razie wygląda 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22191
  • 182

Własny router cz. 2

@mat20061 

Wybacz że drążę, ale ciekawi mnie to szczególnie. Rozumiem że VoIP nie masz ("numer stacjonarny")? Normalnie VLAN na którym idzie VoIP (jeśli się go chce używać przez bramkę w LAN na FB) to ten sam VLAN po którym idzie internet. Czy da się tak wpisać w ten sprzęt? Bo piszesz że VLAN ID nie mogą się powtarzać...


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22191
  • 182

Własny router cz. 2


@ketrasaArturnapisał(-a)

Uzupełniając post @mat20061, dla IPTV VLAN ID trzeba wpisać 838 i 839, jak ktoś będzie potrzebował sprawdzić podobną konfigurację. Dekodery polecam podłączyć kabelkiem do routera.


To niewiele da, jeśli nie da się ustawić kilku VLAN na jednym porcie (dolna część okna konfiguracyjnego). Teoretyzując powinno być dla TV "na żywo" "enable multicast VLAN" i ten powinien mieć ID 838, dla VOD musiałby być VLAN ID 839, dla VoIP 35 (ten sam co dla internetu).

Ale: do portu na któym miałby być dekoder musiałyby trafić wszystkie trzy VLAN.

To są jednak wszystko spekulacje, natomiast działanie pojedynczego VLAN na tym sprzęcie nie dziwi i jest jak widać trywialne w konfiguracji.

 

@mat20061 

Widzę że pierwsze wrażenia pozytywne, to cieszy. Czy mógłbyś nieco rozwinąć swoją opinię? Chodzi o grę? Na jakich serwerach? Przez WiFi czy po kablelku?

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router cz. 2

Wszystko na ethernecie, mam jeszcze pytanie: czy da się włączyć DMZ tylko dla poszczególnych aplikacji?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22191
  • 182

Własny router cz. 2

@mat20061 

DMZ to "strefa zdemilitaryzowana", czyli pytanie o aplikacje nie za bardzo jest zrozumiałe. Nie wiem też, czy chodzi Ci o opcje w tym nowym ruterze? Jeśli tak, to trudno bez dostępu do sprzętu coś powiedzieć na 100%, bo pod nazwą DMZ nieco różne rzeczy bywają implementowane.

Ale zakładając, że chodzi Ci o nowy ruter i możliwość przekierowywania portów "na życzenie" przez poszczególne aplikacje, to do tego służy UPnP IGD (a nie DMZ), sprawdź czy ma gdzieś taką opcję.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router cz. 2

Mam UPnP, wygląda to tak:

mat20061_0-1642273889269.png

Ma to tak wyglądać czy trzeba pododawać reguły?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22191
  • 182

Własny router cz. 2

@mat20061 

To są identyczne opcje jak w FB. Co prawda wygląda to jak tabelka z przekierowywaniem portów, ale to trochę co innego. Owszem w tej tabelce pojawią się przekierowania, jeśli jakas aplikacja w LAN sobie tego zażyczy. Taki to plug-and-play. Aplikacja musi mieć taką umiejętność i wtedy ruter będzie dziurawiony na jej życzenie.

Zapewne jest też gdzieś strona do ręcznego przekierowywania portów "na sztywno".

Radziłbym przy tym nie grzebać, chyba że jakiś konkretny serwis poinstruuje co i dlaczego otworzyć.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 79
  • 212
  • 0

Własny router cz. 2

Takie mam opcje:

mat20061_0-1642274655896.png

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22191
  • 182

Własny router cz. 2

@mat20061 

No opcje masz, ale czy potrzebujesz z nich korzystać?