Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Cześć,

Kilka dni temu zainstalowali mi światłowód 1gb. Pingi wypadają bardzo dobrze, prędkość jest max. Modem FUNBOX 6.

https://www.speedtest.net/result/12596923575.png 

Zastanawiam się czy zastosowanie osobnego ONT plus własny router pogorszy te wyniki?

 

 

______________

*Post wydzielony z tematu "Funbox 6 vs. Funbox 2 z zewnętrznym ONT pod kątem ping" - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Jak zastosujesz dość dobry router, który obsłuży połączenie PPPoE i nie będzie miał przy tym zadyszki, to pingi i prędkość będzie bez zmian. 

Dam ci przykład, ja np. mam router Huawei AX3 Quad Core (nie jest nie wiadomo jak dobry) i bez problemu radzi sobie z prędkościami 1Gb/s przy zewnętrznym ONT. Jedyne ograniczenie jakie ma zewnętrzne ONT to port w nim, który ma tylko 1Gb/s, więc nie ma podstaw do tego, by ci prędkość miała zmaleć do 600Mb/s, jak Orange samo takiego ograniczenia nie wprowadzi.

Pingi już zależą od tego, co pisałem wyżej, jak router będzie zarządzał pakietami, jakie udziwnienia w nim włączysz, czy procesor będzie wyrabiał z prędkością 1Gb/s przy połączeniu PPPoE. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

23 ODPOW. 23

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Funbox 6 vs. Funbox 2 z zewnętrznym ONT pod kątem ping

@strawy1900 

A masz tego osobnego ONTa? Jak masz to sprawdź. Jak nie masz to łatwo go nie dostaniesz, więc Twoje pytanie pozostanie raczej akademickie.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Funbox 6 vs. Funbox 2 z zewnętrznym ONT pod kątem ping

Mogłem mieć podczas instalacji, technik miał przy sobie i pytał co sobie życzę...

Zastrzegał jednocześnie, że download nie będzie większy niż 600 mbit.

Teraz się zastanawiam, czy nie zmienić ... bo jak wchodzę w konfigurację funboxa to mnie krew zalewa... z drugiej strony nie chcę pogarszać tych parametrów które mam teraz...


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Funbox 6 vs. Funbox 2 z zewnętrznym ONT pod kątem ping

Nie będziesz miał max 600Mb/s tylko tyle co na FB6. Tylko router musisz mieć w miarę porządny by pociągnął tą prędkość i by obsługiwał PPPoE.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Funbox 6 vs. Funbox 2 z zewnętrznym ONT pod kątem ping

Tak też myślałem, pytanie o PING - czy pozostanie na tym samym poziomie? - w sumie na tym najbardziej mi zależy...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

@strawy1900 

Ale nadal nie do końca rozumiem o co pytasz.

Jeśli chcesz zamówić ONT to zamów, przecież nikt Cię nie zmusza żebyś z niego korzystał jeśli Ci nie będzie pasował. Za darmo pewnie Ci go nie dadzą, ale to trudno wyrokować.

Kabelek ONT-ruter musi są zapiąć na 1Gbps i wtedy parametry połączenia w sensie szerokości pasma na pewno się nie zmienią (w stosunku do połączenia samego FB przez wbudowany ONT).

Monter pewnie miał na myśli sytuację, kiedy w umowie masz brak FB, jest gdzieś na NO temat (dość długi) gdzie OP właśnie coś takiego wymuszał, faktycznie skończyo się to wymuszeniem zmiany umowy z 1Gbps na 600Mbps. Ale to egzotyka, technicznie nie ma powodu żeby parametry się zmieniły.

Tak z ciekawości zapytam: o co Ci chodzi z tym pingiem?? Ping to tylko narzędzie diagnostyczne, jako takie do niczego (poza diagnostyką) nie jest potrzebne. Co próbujesz zdiagnozować?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Yyyy... Ping to kluczowy parametr!!! Wolę mieć 100mbit że stabilnym pingiem poniżej 10ms niż 1000mbit z pingiem 50ms.

Stad moje pytanie czy Ping zmieni się przy konfiguracji ONT plus własny router. Może ktoś korzysta z takiej konfiguracji? 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

To już zależy od twojego routera jak będzie zarządzał pakietami.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5473
  • 22042
  • 179

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

@strawy1900 

Parametr kluczowy do czego?

Nie ma takich cudów żeby w prawidłowej konfiguracji LAN ping mógł wynieść 50ms, niezależnie jak byś tego nie połączył. Co więcej, po kablach to będzie zawsze poniżej 1ms, IMHO. W obrębie LAN jedynie połączenia po WiFi mogą mieć minimalnie wyższą latencję, ale też bez przesady, wszystko powinno się mieścić w 10-20ms, zależnie od jakości otoczenia.

Ponawiam więc pytanie co kolega próbuje zdiagnozować lub osiągnąć? Na razie widzę tylko próbę wyważania otwartych drzwi.

Acha, na opóźnienia w połączeniach z WAN topologia LAN nie ma praktycznie żadnego wpływu, jedynie zarządzanie pasmem (zapewniające odpowiednią QoS) na ruterze może zmienić sytuację, tak jak napisał @-brtk- .


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Pytanie jest w moim pierwszym poście.

 

PS. Poniekąd odpowiedziałem sobie na pytanie podłączając mój stary ruter do funbox. Wszystkie urządzenia które były podłączone do mojego starego rutera mają dostęp do internetu a parametry nie zmieniły się a nawet w niektórych przypadkach są lepsze niż po podłączeniu do funbox6.

Jedyny problem który zostaje jest taki że nie jestem w stanie z zewnątrz połączyć się do urządzeń podpiętych pod stary ruter i że urządzenia podpięte pod funbox nie widzą się z urządzeniami podpiętymi pod mój stary ruter. Ale to temat na inny post i chyba nie do obejścia. Badam sprawę.