Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Swiatłowód, małe prędkości


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 24
  • 0

Swiatłowód, małe prędkości

Witam, dosłownie kilka godzin temu podłączyli mi światłowód wraz z routerem Funbox 3.0 Na telefonie osiągam prędkość pobierania 150Mb/s, a wysyłania 50 Mb/s. Problem jest z komputerem stacjonarnym z kartą sieciową usb tp link wn-727n do 150Mb/s, który jest dosłownie 3 metry wyżej od routera, prędkość pobierania to średnio 25 Mb/s a wysyłania o dziwo jest większa i wynosi 50 Mb/s. W czym jest problem? Dodatkowo mam pytanie jak zwiększyć zasięg wifi routera?

33 ODPOW. 33

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Swiatłowód, małe prędkości

@Romuald_Hess najprawdopodobniej jakiś problem z ustawieniami karty sieciowej w komputerze, dlatego nie możesz osiągnąć właściwej prędkości. Przeinstaluj sterowniku, sprawdź, czy nie ma dostępnych nowych wersji. Najlepiej, żeby to byłą możliwie najnowsza karta sieciowa, czasami starsze mogą mieć problemy.

Warto rozdzielić pasma WiFi w routerze FunBox na osobne nazwy dla WiFi 2,4 GHz jak i 5 GHz. Filmik poniżej dokładniej wyjaśnia:

 

Dobrze jest też sprawdzić czy kanał WiFi nie jest obciążony innymi sieciami WiFi będącymi w okolicy. Najlepiej zrobić to przez aplikację Mój FunBox:

 

Zasięg WiFi można powiększyć własnie po przez zmianę kanału, który możne być obciążony, jak  po przez zastosowanie wzmacniaczy WiFi.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Swiatłowód, małe prędkości

Cześć,

 

Zacznij od czynności najprostszych.Trzeba sprawdzić do jakiej sieci jesteś podłączony. Słowem kluczowym jest "3m wyżej" Może spróbuj w programie "wifi analyzer" sprawdzić zaieg sieci w tym miejscu (to da pogląd na siłę sygnału nadajnika) . Warto na testy rozdzielic sieci, połączyc sie do jednej (2,4GHz), zrobić speedtest i przełączyć do drugiej (5GHz) wykonujac ponownie speedtest. Warto te czynnosci wykonywac na różnym sprzecie odbiorczym biorąc pod uwage jednak fakt, że każdy odbiornik może byc inny i miec inne właściwosci transmisyjne. Wybierając najlepszy będziesz wiedział czego sie spodziewać porównując test "z góry" z drugim wykonanym około 1m od modemu. Mając obraz działania sieci będziesz mógł wybrac rozwiązanie służące do poprawienia zasięgu/transferu (chociażby SWB, który z FB3 działa naprawdę dobrze-oczywiście prawidłowo skonfigurowany i ustawiony w odpowiednim miejscu)

Polecam również aplikację "mój funbox", któr ułatwi wiele analiz. Miłej zabawy


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 522
  • 1877
  • 13

Swiatłowód, małe prędkości

Ogólnie 3m to nie przeszkoda dla wi-fi, jednak to zależy od konstrukcji ścian. Są wzmacniacze wi-fi tzw. repeater.

Na początek jak kolega radzi, warto sprawdzić tłok w sieci i w razie potrzeby zmienić kanał.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Swiatłowód, małe prędkości

Podejrzewam, że problemem jest wymieniona przez Ciebie karta usb, która pracuje w standardzie n i z częstotliwością 2,4 GHz. Zainwestuj w kartę w standardzie ac i obsługującą 5 GHz.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 24
  • 0

Swiatłowód, małe prędkości

Faktycznie, pracuje na 2,4 ale czy byłaby aż tak znaczna różnica? Po dniu użytkowania zauważyłem też czasami gubienie sieci przez urządzenia. Jaki najlepszy byłby reapeter do FB 3.0, czy to to samo co powerline?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 522
  • 1877
  • 13

Swiatłowód, małe prędkości

Jeżeli nie chcesz kabla ciągnąć a mieć pewność dobrego działania to np. Urządzenie PLC Tenda PW201A , pamiętaj że w takim przypadku oba pomieszczenia muszą być podpięte pod ten sam bezpiecznik (tak wyczytałem). Zamówienie zdalne (przez internet/telefon) możesz w ciągu 14 dni oddać.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 612

Swiatłowód, małe prędkości

Jak na 2,4 to faktycznie może tak "ciąć" biorąc pod uwagę przeszkody po drodze. Jeśli nie boisz się wiercenia proponuje kabel-100% pewności, że całe pasmo dostarczysz do odbiornika. Jeśli zaś wolisz "łagodne" rozwiązania do FB3 polecam Smart Wifiboxa. Nie dość, że świetnie współpracuje z modemem (ten sam nadajnik i 4 anteny) to prostota instalacji wręcz powalająca. Dwa sposoby: po kablu przy modemie i  transport do miejsca docelowego, lub w miejscu docelowym przez przez WPS-a. Pomocna jest tez aplikacja Mój Funbox, która pozwoli określić idealne miejsce usytuowania SWB. Dodatkową zaletą jest dwuportowy gigabitowy switch. Pracowałem na tym urządzeniu i nie narzekałem...Po podłączeniu eth SWB do kompa stacjonarnego osiągnąłem transfer rzędu 650Mb/sek. Dla mnie wystarczyło..:)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 18
  • 24
  • 0

Swiatłowód, małe prędkości

Wszystko jasne, jeszcze pomyślę jakie rozwiązanie wybrać. Obecnie dużo większym problemem jest notoryczne zanikanie sieci wifi które staje się już irytujące, czasami urządzenia nie mogą się połączyć przez 5 minut..


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52630
  • 706

Swiatłowód, małe prędkości

@Romuald_Hess jak masz z umiejscowieniem routera? Najlepiej żeby stał w miarę możliwości jak najdalej od telewizora i/lub innych urządzeń elektrycznych. Wysokość umiejscowienia routera około 1-1,5 m nad poziomem podłogi.

Oczywiście jak już wcześniej wspomniałem wybór najmniej zajętego kanału przez inne sieci WiFi.

 

Tu mały poradnik dotyczący umiejscowienia routera:

https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/router-jak-dziala-gdzie-ustawic-jak-skonfigurowac/