Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Sieć LAN w domu jednorodzinnym


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1723
  • 8422
  • 64

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@Leptuss Jaka będzie prędkość usługi FTTH? Bo tak jak planowałeś podłączyć to można myśleć i o 2 Gb/s.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22216
  • 182

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

@Leptuss 

Przy tak ambitnych planach serio zastanawiałbym się nad eliminacją FB i zastąpieniem go własnym sprzętem o adekwatnych możliwościach.

Z tego co piszesz wynika, że właściwie jedyna opcja akceptowalna na dziś to osobny, dodatkowy ruter dla każdej kondygnacji. To oczywiście zadziała dla internetu jako takiego i separacja sieci też jaka taka będzie, choćby dlatego że FB odmawia przyjęcia do wiadomości że w jego LAN mogą być podsieci (brak też wsparcia dla tras statycznych...). Wobec tego jeśli rutery będą sobie same definiować adresacje, to nikt nie wejdzie na zasoby sąsiada, a przynajmniej nie zrobi tego przypadkowo.

ALE.

1). Będzie problem z rutingiem multikastów - to się oczywiście da zrobić (mam tak zrobione, więc jest to informacja pewna), ale może wymagać dość specyficznie konfigurowalnego rutera. "Z pudełka" żaden nie zadziała na pewno. Prostym obejściem tego problemu byłoby zdublowanie okablowania specjalnie dla IP TV. Cała IP TV mogłaby być np. na jednym porcie FB, rozdzielana dalej switchem.

2). Będzie podwójny NAT. Normalnie to nie przeszkadza, ale piszesz o konsolach więc zakładam że będzie grane. Przy podwójnym NAT będzie to dość utrudnione, jeśli nie niemożliwe (przynajmniej w niektórych grach). IMHO nic się na to nie poradzi, jeśli FB ma pozostać.

 

A  może inaczej podejść do zagadnienia, i zamiast trzech osobnych ruterów zainstalować jeden mesh podpięty na wszystkich piętrach? Bez separacji na kablach, ale z trzema separowanymi sieciami WiFi? To oczywiście rozwiązanie niespełniające założeń, ale za to nie generujące wymienionych problemów. Zaglądanie sobie do komputerów powinno i tak być limitowane na poziomie udostępnianych zasobów, każde inne rozwiązanie jest proszeniem się o kłopoty.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32358
  • 36370
  • 1368

Sieć LAN w domu jednorodzinnym

Naprawdę jeśli koszta nie grają roli, to nowe przyłącze, albo i dwa. Każdy ma własną usługę. Konfiguracja minimalna.