Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Samoczynny restart Funbox 6

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 61
  • 302
  • 0

Samoczynny restart Funbox 6

Dziś 30.12.2023 tak o 11:45 nagle na komputerze brak połączenia sieciowego po kablu, a na routerze wszystkie diody na biało. Przez chwilę migała mi na biało dioda od Internetu. Po chwili zapaliła się na pomarańczowo jako pierwsza dioda od wifi, a dioda od Internetu migała chwilę na biało(w komputerze było połączenie sieciowe). Po chwili dioda od Internetu zapaliła się na pomarańczowo, chwilę migała. Obecnie  obie diody świecą na pomarańczowo, a w komputerze mam połączenie sieciowe po kablu.

Co mogło spowodować samoczynny restart Funbox 6,chyba nie aktualizacja :Wersja firmware: SGF6-pl-03.03.11.17_20.04.21 według routera?

Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5683
  • 23054
  • 197

Samoczynny restart Funbox 6


@lukcio40napisał(-a)

Na razie działa. Jeśli będzie coś nie tak i znów urządzenie samoczynnie się zrestartuje to zgłoszę Orange by sprawdzili usługę.


Zgłosić możesz, ale jeśli akurat w czasie sprawdzania FB będzie działał, to na 100% wynik "sprawdzania" będzie pozytywny. W tym przypadku prośba o sprawdzenie działania usługi nie a żadnego sensu, szkoda na to czasu. Jeśli FB będzie się resetował częściej niż co 10 dni, to zgłoś usterkę FB, ale nie proś o sprawdzenie usługi tylko objaśnij co się dzieje. Jeśli będzie się resetował dokładnie co 10 dni, to też zgłoś że Ci to przeszkadza - może zmienią godzinę. Ale w każdym przypadku musisz rozmawiać z człowiekiem, automat tego nie obsłuży (a "sprawdzenie usługi" wykonuje automat).

IMHO to jednak akademicka dyskusja i wszystko będzie w porządku, a ten restart był kompletnie przypadkowy i nie będzie się powtarzał. Tego wypada Ci życzyć w Nowym Roku.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29466
  • 270

Samoczynny restart Funbox 6

@lukcio40  być może było to odnowienie sesji (choć to dzieje się zazwyczaj w nocy), możesz to sprawdzić tu:

slav72_0-1703934965589.png

jeśli było odnowienie sesji to w miejscu zaznaczonym data i godzina będzie dzisiejsza, a czas trwania będzie leciał od tej daty/godziny.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 61
  • 302
  • 0

Samoczynny restart Funbox 6

Zapewne u mnie było odnowienie sesji: Ostatnie połączenie 30 Grudzień 2023, 11 h 46 m

Dziwi mnie czemu było odnowienie sesji, router samoczynnie się zrestartował i co to takiego to odnowienie sesji?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29466
  • 270

Samoczynny restart Funbox 6

@lukcio40  router wykonuje to automatycznie, w FB 6 jest wykonywane co około dziesięć dni, krótko i zwięźle mówiąc jest to automatyczna zmiana adresu IP w routerze.

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5683
  • 23054
  • 197

Samoczynny restart Funbox 6

@lukcio40 

Niestety można tylko zgadywać co się stało. Operator ma bowiem pełną kontrolę nad FB i może go zrestartować w każdej chwili, nie da się nic na to poradzić. Tej władzy zwykle jednak nie nadużywa: wymuszone restarty zachodzą regularnie co dziesięć dni około trzeciej w nocy (więc to raczej nie to), wtedy dochodzi do zmiany zewnętrznego adresu IP. Oczywiście żeby zmienić adres nie trzeba resetować modemu, ale operator uznał że tak będzie lepiej, więc tak jest. Restarty zachodzą też przy aktualizacji oprogramowania - to, że wersja się nie zmieniła(?) niekoniecznie gwarantuje, że coś nie było w sofcie grzebane, operator nie chwali się tymi aktualizacjami zupełnie. Ani co do ich zakresu ani zasad instalowania.

Istnieje także możliwość, całkiem spora IMHO, że nastąpiła jakaś chwilowa niedyspozycja FB która wymusiła restart, niezależny od operatora. To mogłaby być króciutka przerwa w zasilaniu, jakieś wahnięcie napięcia w sieci, albo objaw niedomagania zasilacza. Jeśli możesz to zmierz napięcie w gniazdku, upewnij się że jest bliskie nominalnemu (230V). Jeśli nie jest (np. zdarzyło mi się kiedyś, że przez kilka miesięcy, na jednej fazie miałem ledwie 180V; elektronika wariowała), to reklamuj u dostawcy energii i zainwestuj w UPS ze stabilizacją napięcia. Jeśli napięcie jest OK, to obserwuj FB czy problem nie będzie się powtarzał, jeśli tak to prawdopodobnie przynajmniej jego zasilacz trzeba będzie wymienić. We wszystkich tych układach zasilania są kondensatory elektrolityczne które starzeją się nieco szybciej niż reszta elektroniki. Niestety Orange niekoniecznie wymienia je prewencyjnie przy "odnawianiu" sprzętu wynajmowanego kolejnym klientom. W praktyce od premiery FB6 minęło już tyle czasu, że takie awarie są całkiem prawdopodobne.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55140
  • 655

Samoczynny restart Funbox 6

@lukcio40  odnowienie sesji to jedno, a restart routera, drugie. Prawdopodobnie podczas odświeżenia sesji nastąpił upgrade softu modemu. Dziwne tylko, że nie w godzinach nocnych...ale to już pozostanie tajemnicą co to było...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 61
  • 302
  • 0

Samoczynny restart Funbox 6

Trochę mnie zmartwił ten samoczynny restart,bo myślałem,że coś stało się z routerem. Jak na razie obie diody świecą się na pomarańczowo,a router działa.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55140
  • 655

Samoczynny restart Funbox 6

@lukcio40  ok będzie działał ..to było chwilowe i jakby się pojawiało częściej, zarzadź diagnozę usługi 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 61
  • 302
  • 0

Samoczynny restart Funbox 6

Na razie działa. Jeśli będzie coś nie tak i znów urządzenie samoczynnie się zrestartuje to zgłoszę Orange by sprawdzili usługę.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5683
  • 23054
  • 197

Samoczynny restart Funbox 6

Akurat FB ignorują rozróżnienie między restartem sesji a restartem rutera i zawsze kiedy jest termin odnowienia IP to się restartują prawie tak samo jakby ktoś odciął im zasilanie. Wszystkie diody gasną, FB znika z sieci, przeprowadza regularny boot od zera.