Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Dzięki za odpowiedź i poradę. Nie mam niestety telefonu z androidem, potrzebowałabym apke na iOS lub OSX'a ewentualnie Windows.

 

Sprawdziłam natomiast BTSa i przeprowadziłam testy, teraz zatem w zasadzie w nocy.

 

Odnośnie nadajnika BTS na który ustawiona jest antena obsługuje LTE1800 UMTS900 (NetWorkS) i GSM900 UMTS2100 (Orange), jak ustaliłam z Orange wkrótce ma być także na nim LTE2600. Czy przy takim nadajniku można osiągnąć jakiś efekt z agregacji?

 

Testując oba routery sprawdziłam osiągi bez podpiętej anteny, z podpietą anteną (w obu konfiguracjach kabla od anteny) oraz z ciekawości z podpiętym tylko jedny kablem od anteny. Wszystko na kablu oraz wifi. Robiłam kilka testów i podaję najlepszy wynik w każdej konfiguracji.

 

Jeżeli chodzi o wpięcie kabla od anteny do innego wejścia to w B593 nie ma zauważalnych różnic przy ich zamianie. Natomiast przy MF286 była różnica w przypadku uploadu, podaję tu najlepszy wynik jaki udało się złapać. Myślę, że zamiana wejścia na kable nie ma większego znaczenia.

 

Bez anteny [na kablu]:

 

B593 [UMTS, nie łapie LTE]:

 

Ping: 29 ms

Down: 1,6 Mbps

Up: error

 

MF286 [UMTS, nie łapie LTE]

 

Ping: 31 ms

Down: 2,8 Mbps

Up: 0,8 Mbps

 

Wniosek: wynik porównywalny, nieco lepszy MF286.

 

Z podpiętą anteną zewnętrzną [na kablu]

 

B593

 

Ping: 26 ms

Down: 45 Mbps

Up: 28 Mbps

 

MF286

 

Ping: 29 ms

Down: 28 Mbps

Up: 29 Mbps

 

Wniosek: zdecydowanie lepiej radzi sobie B593 przy downloadzie, upload identyczny. Podobne różnice są przy wifi.

 

Ciekawa kwestia pojawiła się kiedy podpięłam antenę zewnętrzną tylko do 1 wejścia. W przypadku B593 router łączył się jedynie przy wpięciu anteny z prawej strony i osiągał:

Ping: 25 ms

Down: 17 Mbps

Up: 26 Mbps

 

Przy wpięciu anteny z lewej nie udawało połączyć się z siecią.

 

W MF286 natomiast przy wpięciu tylko 1 anteny z prawej strony udało się osiągnąć:

 

Ping: 29 ms

Down: 18 Mbps

Up: 28 Mbps

 

Czyli wynik niemal identyczny z B593 także z tylko 1 anteną z prawej. Natomiast tylko jedna antena z lewej dawała wyniki na poziomie rezultatów bez anteny w ogóle (a B593 w ogóle się wtedy nie łączył).

 

Reasumując bez anteny zewnętrznej oraz z podpiętą tylko jedną anteną z prawej strony wyniki są bardzo podobne. Natomiast z obiema antenami robi się duża różnica na korzyść B593 przy downloadzie, co też było powodem powstania tego tematu.

 

Teraz poproszę o Wasze wnioski na podstawie tych testów i informacji. Co jeszcze mogę zrobić, co trzeba sprawdzić?


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Działanie agregacji z LTE2600 silnie zależy od tego w jakiej odległości od Ciebie jest nadajnik z którym się łączysz. Z anteną na dachu i brakiem przeszkód nawet do 3km będzie jakiś pożytek z tego pasma.
Upload sugeruje, że zasięg masz bardzo dobry w obu przypadkach i download powinien być bardzo wysoki. Ale ciekawe, że w pierwszym poście wspominasz, że upload jest wyższy niż download, a tak na nieobciążonym całkowicie nadajniku nie powinno być. Wyniki oscylują w granicach 30Mb/s...
- sprawdź czy na ZTE nie masz APN ustawionego na IPv6. Jeśli tak - zmień na IPv4.
- z tego co pamiętam to w internecie firmowym chyba jest orange strefa. Na Mój Orange(?) chyba jest opcja ponownego wyznaczenia strefy, bo może system uznał, że jesteś poza strefą i korzysta z internetu spoza strefy.
- spróbuj na ZTE połączyć się z innej karty Orange lub T-mobile (obaj operatorzy korzystają z tego samego nadajnika) i puść speedtesta.

- ewnetualnie możesz przywrócić ustawienia fabryczne


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Do nadajnika mam ok 1700m wolnej przestrzeni, wyniki na B593-12 potwierdzają, że wszystko fajnie działa. Ustawione mam IPv4, APN: VPN, ale to nie ma znaczenia jak sądzę.

 

Strefa musi być wyznaczona poprawnie, bo internet "ciągnie" z pakietu 500gb a nie tych dodatkowych 60gb poza strefą.

Zmieniłam kartę na inną orange i wyniki to download 26, upload 28. Sprawdzę jeszcze wieczorem i bezpośrednio porównam obie karty. Dzieki za zaangażowanie!

PS
Czy można jakoś ustawić nasz orange, żeby nie wylogowywał/zapamiętał login/pass?


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Nie zapamięta danych logowania, ale ja mam taki sposób, że na drugiej karcie otwieram stronę orange.pl, która nie wylogowuje mnie nigdy i na Nasz Orange klikam zaloguj i z automatu loguje się danymi z orange.pl 🙂

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Dzięki za porade z logowaniem, działa.

 

Co do routerów sytuacja wygląda tak. Zrobiłam testy z kartą prepaid Orange na podpiętych antenach:

 

MF286:

 

ping: 22ms

down: 21 Mbps

up: 28 Mbps

RSRP (dBm) -97

 

B593:

 

ping: 30ms

down: 50 Mbps

up: 26 Mbps

RSRP (dBm) -94

 

Zatem to nie kwestia karty sim. Ping jest lepszy na MF286, upload jest identyczny, download mam gigantyczną różnicę. Do tego w obu routerach mam identyczną wartość w Cell ID, zakładam, że chodzi o nadajnik BTS z którym się łączę, aczkolwiek mogę być w błędzie. Nie wiem za bardzo co dalej robić. Support ZTE właściwie nie istnieje, nawet strone mają mało profesjonalną...

 

 

 


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Cell ID to tak jak mówisz - numer nadajnika wraz z numerem sektora(anteny) na nadajniku. Dzięki niemu można znaleźć dokładną lokalizację nadajnika. Tutaj instrukcja: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043

Mi to wszystko wygląda tak jakby w routerze ZTE nie załączało się MIMO 2x2. Chodzi tu o to, że są dwie anteny w różnej polaryzacji (jedna poziomo, druga pionowo) i pierwsza antena (pionowa) służy do pobierania i wysyłania danych, druga (pozioma) - tylko do wzmocnienia pobierania i dzięki niej zwykle dwukrotnie wzrasta prędkość downloadu. Zauważ, że wyniki z ZTE to około połowa wartości pobierania niż na Huawei natomiast jak użyłaś jednej anteny to już było po równo.
Pozostaje tylko oddać router do reklamacji lub zwrócić jeśli jeszcze możesz.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Tak, to wydaje się być bardzo prawdopoodbna diagnoza. Zgłoszę sprawę do orange i zobaczymy co z tego wyjdzie. Dzięki za opinię!


Zespół Nasz Orange
  • 1100
  • 7674
  • 79

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Cześć @NataliaXX, jeżeli któryś z wpisów okazał się pomocny, oznacz go proszę jako rozwiązanie, w celu jego łatwiejszego odnalezienia;)


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

@Rafał Oznaczyłam zgodnie z prośbą. Niestety wychodzi na to, że dostałam od Was niesprawny router 😕


Poziom 5, Obserwator Przestworzy
  • 1
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

MF286 jest beznadziejny przy założeniu korzystaniu z anten zewnętrznych. Jedno gniazdo obsługuje tylko pasmo 2600MHz - zero pożytku z MIMO. Jest możliwy zysk na antenach zewnętrznych przy założeniu, że wykorzystujesz LTE Advanced (agregacja pasm) i jedno z nich to 2600MHz. Proszę zobaczyć załącznik !


05.jpg