Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Nabyłam ZTE MF286 w ofercie Internet LTE Biurowy. Na dachu mam antenę zewnętrzną  Sorensen Dual MIMO SR-17P/1800 LTE. Do tej pory używałam routera Huawei B593-12. Zakładałam, że nowy router, z agregacją w najgorszym wypadku będzie miał takie same osiągi jak stary wysłużony B593. Niestety wypada dużo gorzej. Komputer podpięty kablem do routera ZTE daje wynik ok:

Ping: 30ms

Down: 27 Mbps
Up: 28 Mbps

Tymczasem po przepięciu na starego B593 mam:

Ping: 24ms

Down: 45 Mbps
Up: 27 Mbps


Z czego to może wynikać? Coś w konfiguracji? Może jest jakieś nowsze oprogramowanie do routera ZTE, lub jakieś nieoficjalne oprogramowanie? Generalnie ten router ma bardzo małe możliwości konfiguracyjne, nie widziałam chociażby zakładki w panelu gdzie można ustawić antenę (zewnętrzna/wewnętrzna). W pierwszych firmware B593 też był z tym problem, może więc istnieje lepsze oprogramowanie niż to oferowane w routerach orange? Może to antena powinna być inna do routera z agregacją? Chociaż antena jest ustawiona na BTS'a 1800 i na obu routerach powinien być minimum ten sam wynik. Co robić?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Cell ID to tak jak mówisz - numer nadajnika wraz z numerem sektora(anteny) na nadajniku. Dzięki niemu można znaleźć dokładną lokalizację nadajnika. Tutaj instrukcja: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043

Mi to wszystko wygląda tak jakby w routerze ZTE nie załączało się MIMO 2x2. Chodzi tu o to, że są dwie anteny w różnej polaryzacji (jedna poziomo, druga pionowo) i pierwsza antena (pionowa) służy do pobierania i wysyłania danych, druga (pozioma) - tylko do wzmocnienia pobierania i dzięki niej zwykle dwukrotnie wzrasta prędkość downloadu. Zauważ, że wyniki z ZTE to około połowa wartości pobierania niż na Huawei natomiast jak użyłaś jednej anteny to już było po równo.
Pozostaje tylko oddać router do reklamacji lub zwrócić jeśli jeszcze możesz.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

A czy stacja z którą się łączysz ma agregację? Sprawdź okoliczne nadajniki: http://beta.btsearch.pl/ Musiałabyś mieć przynajmniej dwa z tych: LTE800/LTE1800/LTE2600.  Różnica w prędkościach może wynikać z innego współczynnika SAR w obu urządzeniach. Sprawdź czy nie podłączyłaś odwrotnie złącz antenowych, bo to ma spore znaczenie. Przełącz i sprawdź prędkość. Prędkość najlepiej mierzyć gdy nie ma dużego ruchu w sieci np. późno w nocy lub z samego rana. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

A jaką masz antenę? jeśli antena jest ustawiona na 1800MHz to z agregacji nic nie skorzystasz.

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Przecież napisała to w drugim zdaniu... Z anteną na jedno pasmo można uzyskać agregację z innymi częstotliwościami, ale mniej efektywnie. Ja osobiście korzystałem parę miesięcy z LTE800 przy użyciu anteny na pasmo 1800MHz i wyciągałem nawet 40Mb/s.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

To technicznie nie możliwe. Ew. antena jest bez porządnej specyfikacji.

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

@NataliaXX: a próbowałaś nie korzystać z anteny? masz w panelu opcję na wymuszenie konkretnej częstotliwości?

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Bez anteny jest słabiutko (down ok 1), wykonam jednak test na obu routerach bez anteny i podam wyniki. Podobnie sprawdzę "odwrotne" podpięcie anten, zdawało mi się, że to nie ma znaczenia. Zerkne też na dostępne na BTSie częstotliwości i podam Wam wyniki. Dzięki za pomoc, zobaczymy co wyjdzie w testach. Co do firmware do tego routera, to nic innego lub nieoficjalnego nie ma?

Anonim

Nie dotyczy

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Potrzebujesz lepszej, mocniejszej anteny.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Byłoby miło gdybyś zaproponował konkretną "mocniejszą" antenę. Rozumiem, że moja antena jest wystarczająco mocna dla B593, natomiast dla MF286 jest już za słaba?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32279
  • 35956
  • 1364

Słaby D/U na ZTE MF286 vs Huawei B593-12

Aby coś doradzić, najpierw musiałabyś sprawdzić jakie realnie częstotliwości LTE docierają do Ciebie. Do nowy router sprzętowy wspiera agregację na LTE 800MHz, więc "teoretycznie" powinno być lepiej. Z drugiej strony (z uwagi na większy zasięg) ta częstotliwość bywa przeciążona. Routery ZTE mają problemy z handoverem (przerzuca się tam gdzie sygnał jest mocniejszy, a nie koniecznie prędkość szybsza), więc najlepiej potestować czymś (na komórkie z androidem jest np. wiele apek, do routerów nieco mniej) odbierane częstotliwości.
Co do firmware, poszukał bym na bardziej technicznych forach jak elektroda lub zagranicznych.