Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router zamiast FB6


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 25
  • 0

Router zamiast FB6

Witam , mam gniazdko ONT zalozone przez Tauron i roter FB6 , chcialem sie go pozbyc i zlozyc siec mesh oparta na Asusie , na pierwszy ogien poszedl GT-AXE16000 do ktorego chcialem dokupic 2
ASUS ZenWiFi Pro ET12 aby pokryc tym zestawem caly dom . Jednak sam GT-AXE16000 mnie strasznie zawiodl jakoscia sygnalu (pustak z protherm stanowi dla niego bariere nie do przebicia ) i zrezygnowalem z dalszej rozbudowy . Chcialbym sie dowiedziec od was na czym najlepiej oprzec taki konfig. W starym domu mialem zwykly router i 3 mesh deco M9 i to wystarczalo , teraz nie wiem czy wlasnie nie isc w strone Archer AX95 i 2-3 onemesh lub od razu wpiac w ONT DECO x95 ( wydaje mi sie ze ma to wszystko co powinno byc do poprawnej konfiguracji polaczenia) . Na tym sprzecie beda musialy byc wpiete dwa komputery na windowsie i jeden qnap , z ktorymi musze laczyc sie poprzez VPN . Jesli ktos ma jakies inne pomysly co do setupu to prosze o jakas podpowiedz . Mam tez jeszcze pytanie o zmiane zmiennego ip na stale (posiadam firme ) czy zmiana to na konto firmowe zeby uzyskac staly ip to znowu jakas przeprawa z Orange czy raczej zwykla formalnowc????

27 ODPOW. 27

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5761
  • 23379
  • 197

Router zamiast FB6


@maax990napisał(-a)

...

Chcialbym sie dowiedziec od was na czym najlepiej oprzec taki konfig

...


Niestety to musisz sam sprawdzić. Nie znamy ani Twoich oczekiwań ani ograniczeń w Twojej lokalizacji. Jesteś chyba na dobrej drodze.

 


Mam tez jeszcze pytanie o zmiane zmiennego ip na stale (posiadam firme ) czy zmiana to na konto firmowe zeby uzyskac staly ip to znowu jakas przeprawa z Orange czy raczej zwykla formalnowc????


Dla klientów indywidualnych nie ma oferty ze stałym IP. Dla biznesu jakaś tam pewnie jest, ale to musisz pytać operatora. Na pewno nie jest to formalność tylko nowa umowa a te jak wiadomo są indywidualnie negocjowane więc też nic pewnego się tu nie dowiesz.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2136
  • 11983
  • 54

Router zamiast FB6

@maax990 tyle routerów jest w sklepie, że trudno ci doradzić, jak ma być dobry zasięg wifi, to 1k zł trzeba poświęcić lub więcej, kupujesz i testujesz, 14 dni na zwrot jest, ja bym celował w Asus w twoim wypadku, ja mam dom z cegły i pustaki i 2 kondygnacje TP-Link z górnej półki ogarnia 😄


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 25
  • 0

Router zamiast FB6

mam dom jedno piertowy 125m2 z poddaszem ( nie uzytkowe) troche sie boje asusa bo strzelilem w strone GT-AXE16000 ale to jest totalna masakra , gubienie juz i tak strasznie slabego sygnalu , nie spodziewalem sie po ruterze za 2.5k pln takich atrakcji ( FB6 bije go na leb swoim zasiegiem i stabilnoscia polaczenia ) . Czy ktos tutaj testowal TP-Linka w polacznieu nie z tymi Extenderami tylko normalnymi meshami typu M9 lub X95 , bo producent nie opisuje takiego setupu tylko z tymi onemesh . Budzet do 5k chcialbym sie zamknac w salosci


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13562
  • 55446
  • 663

Router zamiast FB6

@maax990Co do stałego IP..na dwoje babka wróżyła. Obecnie usługa jest zarejestrowana na firmę? Byłoby prościej. Od niedawna właśnie weszła do oferty taka usługa na FB6 z 4 i 8 stałymi IP (niczego innego nie bierz!). Niestety nie można użyć własnego modemu, ale można FB ustawić w opcję bridge. Dodatkowo jest stary Internet Premium (działa podobnie na Zyxelu) FTTH. No, tu już będzie więcej zabawy, bo nie pamiętam czy można elastycznie przechodzić między usługami...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 25
  • 0

Router zamiast FB6

niestety usluga jest na osobe prywatna , mam firme wiec moglbym zmienic ale mowisz ze nie bedzie latwo?Co do FB to martwi mnie tylko ze u niektorych ludzi zle dzialal VPN a ja tego potrezbuje zeby wbic z zewnatrz do domu na servery zadne anydeski i tv nie wchodza w gre


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2352
  • 103

Router zamiast FB6

Czyli na etapie budowy domu nie pomyślałeś o sieci komputerowej? Niestety bardzo częsta praktyka.

Jeżeli chodzi o średnią sklepową to Funbox 6 oferuje bardzo dobrej jakości Wi-Fi. Sygnał jest dosyć silny w szczególności na 5GHz.

Dla Ciebie rozwiązaniem będą Access pointy typu Ubiquiti Unifi lub odpowiedniki. Można je uruchomić na Funbox 6 oczywiście, potrzebujesz tylko skrętki komputerowe w strategicznych miejscach i zasilacze lub switch PoE.

Jeżeli chodzi jednak o rozwiązania bezprzewodowe to mam cynk, że TP-Linki Deco się sprawdzają, unikaj tylko takich z gniazdem 100Mb.

Aby uruchomić internet na routerze zewnętrznym(ONT tak jak wspomniałeś masz osobno) musi taki wspierać PPPoE i musi mieć możliwość ustawienia VLAN. TV jednak na takim sprzęcie nie odpalisz.

 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1883
  • 9120
  • 75

Router zamiast FB6

@maax990 Zdefiniuj o jaki VPN chodzi. OpenVPN czy Wireguard nie sprawiają problemów. Wystarczy przekierować jeden port.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 25
  • 0

Router zamiast FB6

nikt nie powiedzial ze nie pomyslalem , w miejscowosci w ktorej mieszkam jest masakra z zasiegiem gsm.... mam prace zdalna i odbieram mase telefonow , dla tego wifi w calym obiekcie mi jest potrzebne. reszta to serwery z ktorymi musze sie polaczyc poprze vpn jak na wyjezdzie jestem , tak open vpn mnie zadowala jak najbardziej , skoro nie ma z nim problemu to super


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2352
  • 103

Router zamiast FB6

Nie widzę związku pomiędzy sygnałem GSM a skrętkami pod Access Pointy w domu 🙂 mesh to było nie było lekko mówiąc proteza