Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

ROZWIĄZANE

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Jak zastosujesz dość dobry router, który obsłuży połączenie PPPoE i nie będzie miał przy tym zadyszki, to pingi i prędkość będzie bez zmian. 

Dam ci przykład, ja np. mam router Huawei AX3 Quad Core (nie jest nie wiadomo jak dobry) i bez problemu radzi sobie z prędkościami 1Gb/s przy zewnętrznym ONT. Jedyne ograniczenie jakie ma zewnętrzne ONT to port w nim, który ma tylko 1Gb/s, więc nie ma podstaw do tego, by ci prędkość miała zmaleć do 600Mb/s, jak Orange samo takiego ograniczenia nie wprowadzi.

Pingi już zależą od tego, co pisałem wyżej, jak router będzie zarządzał pakietami, jakie udziwnienia w nim włączysz, czy procesor będzie wyrabiał z prędkością 1Gb/s przy połączeniu PPPoE. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?


@strawy1900napisał(-a)

Pytanie jest w moim pierwszym poście.

 

Odpowiedź na pytanie pierwsze jest oczywista: nie, a w każdym razie nie w stopniu który miałby jakiekolwiek praktyczne znaczenie. Ponieważ zacząłeś pytać w temacie który opisywał pewne niewyjaśnione anomalia w tym zakresie, to drążę temat: czy chodzi Ci o ściganie anomalii (wtedy może faktycznie takie zmiany konfiguracji je wykażą) czy o praktyczne działanie (i wtedy nie ma to bezpośredniego znaczenia).

 

PS. Poniekąd odpowiedziałem sobie na pytanie podłączając mój stary ruter do funbox. Wszystkie urządzenia które były podłączone do mojego starego rutera mają dostęp do internetu a parametry nie zmieniły się a nawet w niektórych przypadkach są lepsze niż po podłączeniu do funbox6.

Jedyny problem który zostaje jest taki że nie jestem w stanie z zewnątrz połączyć się do urządzeń podpiętych pod stary ruter i że urządzenia podpięte pod funbox nie widzą się z urządzeniami podpiętymi pod mój stary ruter. Ale to temat na inny post i chyba nie do obejścia. Badam sprawę. 


To było już poruszane. Kaskadowe łaczenie ruterów jest możliwe, choć rzadko uzasadnione. Nie ma możliwości żeby FB widział urządzenia w sieci drugiego rutera, ponieważ nie obsługuje on tras statycznych (a adresacja sieci wewnętrzej musi być inna niż sieci FB - to jest do zweryfikowania). Tym samym mowy nie ma, żeby dało się do podsieci dostać z zewnątrz, przynajmniej w prosty sposób. Natomiast przy odpowiedniej konfiguracji NAT na ruterze wewnętrznym, urządzenia z podsieci mogą widzieć FB i urządzenia do niego podpięte.

 

Gdybyś napisał co chcesz osiągnąć, to mógłbyś liczyć na bardziej konkretne rady, ale jak sobie życzysz.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Odpowiadajac... Chce zastąpić funbox wlasnym ruterem, zostawiając te same parametry i funkcjonalność które daje funbox. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

@strawy1900 

Masz tylko internet czy także IP TV?


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Mam również TV. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

@strawy1900 

To raczej nici z własnego rutera. Chyba że jesteś przygotowany na poważny wydatek na sprzęt i zrobienie doktoratu z zaawansowanej konfiguracji protokołów sieciowych.

Brak sprawdzonych, działających rozwiązań i brak wsparcia operatora powoduje że raczej odradzam takie rozwiązanie.

Jeśli chodzi Ci tylko o efekt jaki daje QoS w LAN, to może jednak zagnieżdżony ruter z odpowiednimi opcjami byłby jakimś rozwiązaniem. Ale z drugiej strony za podwójnym NAT może być trudno grać. Nie ma rozwiązań idealnych, niestety.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Działałem na Neostradzie na własnym ruterze i doktoratu nie mam 🙂

Jesli problem się pojawiał to zawsze było to poza moim lokalem.

Rozumiem że najlepiej jest wybierać proste rozwiązania ale ja lubię te bardziej skomplikowane ale też działające.

Dzięki za pomoc! 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

@strawy1900 

Bez urazy, nie miałem na celu w żaden sposób Twoich umiejętności kwestionować. Po prostu trochę ten temat przerabiałem w praktyce i wiem na pewno, że IP TV od Orange na FTTH wymaga niestandartowej konfiguracji. W dodatku Orange nie chce się podzielić informacjami o tym jak to właściwie działa, wszystko trzeba zgadywać.

Jeśli chesz się w to bawić (do czego zachęcam) i uda Ci się znaleźć działającą konfigurację, to liczę że  podzielisz się tym na NO.

Na dziś najwięcej dowiesz się z tych postów:

 

https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177&sid=80088d2d246264c0ce29361660420adb&start=275

 

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Dzia%C5%82anie-dekodera-IPTV-w-podsieci/m-p/257752

 

Powodzenia.😊


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 11
  • 0

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?

Dzięki za linki 🙂

Jakbym miał więcej czasu to może dałbym radę, ale chyba podziękuję.

Teraz jedyny problem jaki mam (nie na ten wątek), to chciałbym mieć możliwość podpięcia większej ilości urządzeń po skrętce (szkoda że FB ma tylko 4ry porty) tak jakby były podpięte bezpośrednio do FB.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Posiadam Funbox 6, czy z zewnetrznym ONT i własnym routerem będą gorsze wyniki pingu?


@strawy1900napisał(-a)

Dzięki za linki 🙂

Jakbym miał więcej czasu to może dałbym radę, ale chyba podziękuję.

Teraz jedyny problem jaki mam (nie na ten wątek), to chciałbym mieć możliwość podpięcia większej ilości urządzeń po skrętce (szkoda że FB ma tylko 4ry porty) tak jakby były podpięte bezpośrednio do FB.


To akurat żaden problem. Podłączasz zwykły switch gigabitowy pod jeden z portów i masz ile chcesz. Cena takiego działającego bez najmniejszych zarzutów to ledwie kilkadziesiąt PLN. W kontekście IP TV może warto trochę lepszy kupić (taki żeby w opisie było o IGMP snooping), ale dla normalnego ruchu w LAN w sumie jakikolwiek może być. U mnie funkcjonuje co najmniej kilka takich, żadnego problemu nie generują.