Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

ROZWIĄZANE

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

IPTV w takiej konfiguracji nie będzie chyba działać? Tzn. jeśli dekoder IPTV będzie w "podsieci"?

 

____________

* Wątek wyodrębniono z tematu Stworzenie podsieci pod FunBox - Wiktor

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”

No OK. Faktycznie było prostsze niż się mogło wydawać, i @pirenej słusznie rzucił hasło igmproxy. W sumie to pewnie każdy z programowych routerów wspierających multikasty dałby się skonfigurować (wcześniej próbowałem kilku innych) ale ten jest najprostszy.

Aby zrobić tytułową podsieć za FB tak aby działały w niej wszystkie trzy usługi (internet, IPTV i VoIP), z tym zastrzeżeniem że nie na sprzętowym ruterze ale na serwerze z dwoma kartami sieciowymi i ubuntu w środku trzeba zrobić tak:

  1. Skonfigurować dwie podsieci z dwoma adresacjami. Żadna z nich nie powinna używać adresów 10.0.0.0/8.
  2. Skonfigurować serwer DHCP obsługujący przynajmniej sieć wewnętrzną tak, aby dekoder się w niej znajdujący korzystał z FB jako serwera DNS.
  3. Zapewnić NAT z sieci wewnętrznej do sieci FB. To jest potrzebne tylko dlatego że FB nie pozwala skonfigurować statycznego routingu.
  4. Zainstalować program igmpproxy (apt install igmpproxy)
  5. Konfiguracja igmpproxy jest trywialna. Wystarczą trzy linijki (/etc/igmpproxy.conf):

phyint <interface podpięty do FB> upstream ratelimit 0 threshold 1

 altnet 10.0.0.0/8

phyint <interface LAN> downstream ratelimit 0 threshold 1

 

I to w zasadzie wystarczy. Oczywiście pozostaje zarządzanie pasmem i inne możliwe zabawy ale co do zasady to działa. Tak że w takiej konfiguracji żadne vlany, żadne tagowanie ramek, zadne mosty nie są potrzebne. A przy dodatkowej wolnej karcie w serwerze można nawet zasymulować zarządzany router (wysyłając multikasty tylko na kartę wydzieloną dla dekodera).

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

32 ODPOW. 32

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131 jest taka możliwość...ale przyznam, że czytam i czytam...i wedle mnie to ludzie umieją sobie życie skomplikować..........


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Stworzenie podsieci pod FunBox

@agat13: przeczytałem absolutnie wszystko co było do przeczytania w tym temacie na NO. Wątek na trzepaku dotyczący własnego rutera przestudiowałem kilkakrotnie. Spróbowałem wszystkich możliwych kombinacji i paru niemożliwych. I nic. Jeśli dekoder mam w podsieci to bez wielkiego zachodu działa na nim internet, autoryzacja, lista kanałów i nagrania z multinagrywarki ale za cholerę nie ma dostępu do tv.

Tak że byłbym dozgonnie wdzięczny za sprawdzony przepis jak skonfigurować "ruter" na linuxie żeby w jego podsieci działała IPTV. Naturalnie w końcu to ogarnę ale jeśliby można było nie wyważać otwartych drzwi to czemu nie.

Z Twojego punktu widzenia może i jestem jednym z tych co to lubią sobie życie komplikować ale w sumie to przeciez nie jest jakiś kosmicznie skomplikowany problem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131  jestem niestety zwolennikiem prostoty. Jeśli operator wymyślił coś, co w sumie działa, to po co kombinować? Może zabawa z VLAN- ani coś da..może i Linux załatwi sprawę? Nie wiem..nigdy nie próbowałem, ale są ślady rozwiązań i podobno działających.. każdy ma jednak inne umiejętności i oczekiwania od sieci domowej. Dostęp z zewnątrz, dyski sieciowe, serwery, NAT itp, itd..ja się nie podejmuje pisać takich instrukcji. Modem Orange, TV z portu LAN, drugi router, DMZ, przekierowanie portów itd..bawic się można, tylko weźmy pod uwagę powszechność usługi,wydajność i usługi modemu...

 

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Stworzenie podsieci pod FunBox

Taa... No OK, rozumiem. Czyli jednak nie wiesz jak to skonfigurować. Oczywiście że jeśli MUSI być dekoder i FB w tej samej sieci LAN, to musi. Tylko szkoda że to nie jest nigdzie napisane w oficjalnej dokumentacji. Może gdyby było i przy okazji wyjaśniono by dlaczego takie ograniczenie jest konieczne, to takich frustratów jak ja byłoby mniej. No cóż, c'est la vie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131 tak jest skrojona usługa. Tak wymyślił operator, aby mieć spokój..zapewnia usługę, urządzenia i automatyczna konfigurację. Na własnych zasadach. Im bardziej zaawansowana usługa, tym trudniej... ADSL i VDSL są proste i urządzenia alternatywne ( modemy) dostępne na rynku działają bez problemów . Przy FTTH dochodzi jednak konwersja optyki na eth i to już problem. Tu chociaż ONT musi być operatorski. Z IPTV przy wszystkich usługach z obcym sprzętem są problemy w konfiguracji ( konieczność konfiguracji vlan- ów) 

I to jest właśnie życie


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Stworzenie podsieci pod FunBox

A przepraszam, co przeszkadza żeby tą konfigurację VLANów opisać? Schemat na trzepaku opisuje vlany na linii ONT-FB, na linii FB-dekoder nie wspomina o vlanach...

 

Ja rozumiem że pytania adresuję do Bogu ducha winnych użytkowników zamiast do tego kto zna odpowiedź, ale tu mnie skierował BOK... Tak że tak.

🙂

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

Stworzenie podsieci pod FunBox

@j131 W imieniu Bogu ducha winnych użytkowników forum odpowiadam, że my tak samo jak wszyscy mamy dużo pytań i wątpliwości...badamy dostępne usługi, dzielimy się spostrzeżeniami, doświadczeniami, testami i własnymi rozwiązaniami niejednokrotnie autorskimi. Nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, bo nie mamy labów i niejednokrotnie nawet tych usług...

Mam jednak nieodparte wrażenie, że im więcej się wystawia na światło dzienne,tym większe kłopoty z dlubaczami...z jednej strony jasna instrukcja kieruje krok po kroku..i pomaga.. 

Nadzieja w tym, że takimi wypowiedziami ksztaltujesz opinie i dajesz wskazówki inżynierom z Orange, którzy tu zaglądają

Anonim

Nie dotyczy

Działanie dekodera IPTV w „podsieci”


@j131napisał(-a)

A przepraszam, co przeszkadza żeby tą konfigurację VLANów opisać? Schemat na trzepaku opisuje vlany na linii ONT-FB, na linii FB-dekoder nie wspomina o vlanach...

...Ciach. 

🙂

 


Konfigurację vlan trzeba do własnego routera wrzucić, jeśli ma taką funkcję, gro jednak routerów nie ma obsługi wszystkich portów vlan, wtedy Orange TV nie będzie działać, pozostaje FunBox, to co na trzepaku właśnie opisuje konfigurację na linii FunBox dekoder, więc trochę się mylisz. 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Stworzenie podsieci pod FunBox

Nie widzę na tym schemacie żeby między FB a STB była mowa o VLANach.