Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

Witam,

 

W końcu dołączyłem do rodziny Orange 🙂 Mam kilka pytań i liczę na odpowiedź.

Mam nietypowe pytanie. Otóż mam aktualnie podłączony światłowód do ONT bo tak sobie zażyczyłem przy instalacji, ponieważ router miał znajdować się w innym miejscu, z dala od gniazda optycznego. Natomiast okazało się, że zasięg nie jest wcale taki zły i zastanawiam się czy nie podłączyć światłowodu bezpośrednio do Funboxa 6.


Przede wszystkim chciałbym się podpytać jak to zrobić i czy muszę coś ekstra zrobić w konfiguracji Funboxa 6? Martwi mnie, że nie znam swojego hasła i logina usługi klienta Orange, gdyż to technik mnie "zarejestrował", a na umowie nie widzę tej informacji. Czy aktualnie te dane rejestracyjne są zapisane w ONT? Czy może Funbox 6 je posiada? Jeśli są w ONT to prawdopodobnie do niego się nie dostanę bo nie mam hasła i loginu do panelu konfiguracyjnego. Co w tej sytuacji? A może po podłączeniu światłowodu do Funboxa on sam się skonfiguruje? Jak to wygląda. Technik tłumaczył, że wystarczy tylko przełączyć tryb wbudowanego ONT w Funboxie 6. Czy to wystarczy, czy trzeba podawać jeszcze dane rejestracyjne? Jeśli tak to gdzie je mogę znaleźć skoro nie mam ich w umowie?

Druga sprawa to jak ten światłowód bezpiecznie przepiąć do Funboxa. Może to śmieszne pytanie, ale nigdy tego nie robiłem. Czytałem, że nie wolno dotykać końcówki i patrzeć na nią bo można uszkodzić wzrok. Czy to prawda? Jeśli chodzi o wtyczkę tego patchcordu światłowodowego to, żeby wyciągnąć go z ONT muszę coś nacisnąć jak w kablach ethernetowych typu "skrętka", czy może wystarczy lekko szarpnąć i sam wyskoczy? To samo pytanie do instalacji, czy końcówka jest "unikalna" i można ją włożyć tylko w jeden sposób? Jest jakiś specyficzny kształt? Szukałem filmików na YouTube z intrukcją, ale nie mogłem znaleźć.

 

Liczę na odpowiedź.

Pozdrawiam,

Piotr

22 ODPOW. 22

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94 obecnie nie musisz posiadać ani znać loginu i hasła do konfiguracji FunBox-a. Po podłączeniu konfiguracja odbywa się automatycznie, trwa do pięciu minut.

 

Zamiast ONT, możesz światłowód podłączyć bezpośrednio do FunBox-a. Trzeba przestawić d routerze, jak technik powiedział, na tryb wbudowanego ONT, resztę konfiguracji router pobierze z automatu.

 

Przełączenie światłowodu z ONT do routera nie powinno być problemem. Dasz sobie radę. Dotykać, ani patrzeć w końcówkę nie można.

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94  wyciągnij wtyk światłowodowy z ONT chwytając za nią (wtyczka nie ma zapadki, usłyszysz tylko cichy "klik") i wepnij do FB (nie pomylisz we wtyczce jest wcięcie i inaczej nie wejdzie, faktycznie lepiej nie patrzeć bezpośrednio w czoło wtyku), na FB w menu konfiguracyjnym wybierasz połączenie "wewnętrzny ONT" , zatwierdzasz i FB sam pobierze dane login i hasło do neostrady z sieci. Spróbuj to wykonać, jak będziesz miał pytania to pisz.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@ketrasaArturzatem to wiele dobrego. Wystarczy przełączyć na tryb wewnętrzny ONT i sam się resztę skonfiguruje, jestem zaskoczony na plus 😉

Wie ktoś gdzie dokładnie się on znajduje w panelu administracyjnym (tryb wewnętrzny ONT w Funbox 6)? Tak pytam bo muszę się przygotować, jutro będę działał.

Co do tego kabla światłowodowego, to wystarczy pociągnąć do siebie i wyjdzie z gniazda optycznego w ONT'ku, czy tam są jakieś zatrzaski, które trzeba nacisnąć aby zwolnić blokadę? Jak to wygląda?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94  nie ma żadnych zatrzasków, wystarczy pociągnąć do siebie, nie ma blokady usłyszysz tylko "klik" przy wyciąganiu z ONT i wkładaniu do FB. Tu masz zrzut gdzie szukać ustawień w FB 6 

slav72_0-1623528318404.png

Jak coś jeszcze to pytaj.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94 zaloguj się do routera i odszukaj przełączenie na wewnętrzny ONT. Potem przełącz światłowód. Zrób to delikatnie z wyczuciem. Staraj się nie zabrudzić wtyczki oraz gniazda do wpięcia światłowodu. Czasami paproch może narobić zamieszania.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94wiatmy na pokładzie. Wygląda na to że się za dużo naczytałeś ptrzed instalacją...

😀😀😀


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

Witam ponownie,

Mam jeszcze pytanie co do gniazda optycznego ONT. Otrzymałem ONT firmy Huawei. Wersja mniejsza bez loga Orange, czyli HG8010Hv3.

 

Zastanawiam się czy po wyjęciu kabla czasami nie powinienem jakoś zabezpieczyć gniazda optycznego? Widzę, że w Funboxie 6 jest specjalny plastik wciśnięty w gniazdo. Pewnie on zabezpiecza gniazdo przed brudem. Problem w tym, że ja w kartonie miałem 2 zaślepki. Technik za pewne wszystko wrzucał do jednego kartona po Funboxie 6. Skąd teraz mam wiedzieć, która zaślepka jest od ONT Huawei? Czy to będzie widać, czy może ktoś potwierdzić, która zaślepka ze zdjęcia jest od HUAWEI?

Będę wdzięczny za pomoc.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94  od ONT jest ta zaślepka z prawej strony na  zdjęciu ( na niej jest taka wypustka z jednej strony, taka sama jest na wtyku, jak wyciągniesz wtyk z ONT to po wypustce będziesz wiedział jak włożyć zaślepkę).

PS.

Masz rację dla bezpieczeństwa gniazda dobrze jest je zaślepić jak nie używasz.

Generalnie obie zaślepki będą pasować gdyż gniazda są znormalizowane 🙂


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do Funboxa 6 zamiast ONT.

@Piotrek94  tak z ciekawości, czy wszystko się udało i działa?