Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Dzień dobry,
Witam całą społeczność Orange. To mój pierwszy post na tym forum i od razu przejdę do konkretów.
Jako, że prace w mojej miejscowości trwają i niedługo zostanę najprawdopodobniej przyłączony do sieci światłowodowej Orange mam pytanie. Otóż zawsze ceniłem sobie prywatność i swobodę działania jaką umożliwia własny router. Z tego co się dowiedziałem w przypadku Funboxa 3.0 technicy cały czas mają dostęp zdalny do urządzenia. W związku z tym wolałbym mieć coś swojego. Wcześniej na liniach analogowych ADSL posiadałem Linksysa WAG200G, który służył mi prawie 10 lat bezawaryjnie. Byłem zadowolony z urządzenia od Cisco, ale teraz Linksys to już nie to samo. Firma Cisco sprzedała markę i wycofała się z produktów domowych. Moją uwagę zwrócił router od amerykańskiej firmy Ubiquiti - model EdgeRouter X, czyli ER-X. Słyszałem pochlebne opinie o tym urządzeniu, ale obawiam się konfiguracji. Zawsze korzystałem z GUI urządzenia, rodzi się więc pytanie czy sobie poradzę? Słyszałem, że w Mikrotiku trzeba niekiedy pisać skrypty. Jak to jest w tym przypadku? Czy w Ubiquiti za pomocą GUI da się wszystko skonfigurować? Co z tagowaniem VLAN? Ponoć w Orange należy to ustawić na 0 i 35, tak jak na miedzi. Czy ktoś już konfigurował taki router pod światłowodem? Czy ktoś z forumowiczów posiada ER-X od Ubiquiti? Jak przebiegła konfiguracja?

Jestem niezmiernie ciekawy.

Pozdrawiam serdecznie,
Piotr

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 z Twojego opisu wynika, że ten router powinien nadawać się do internetu światłowodowego. 

Sesja PPPoE również występuje w Neostradzie. Musiałeś to również mieć ustawione.

VLAN ustawiasz na 35

Sesja PPPoE

MTU 1492, ale też spotkałem się z ustawieniami 1500, ponieważ mam światełko od lokalnego operatora wiec nie potwierdzę.

- Account name - xxxxXXXxxx@neostrada.pl

- Password - hasło można wygenerować po kontakcie z infolinią. Dostaniesz pewnie SMS-a z hasłem. W FunBox-ie jest generowane na routerze z automatu. 

 

Nie wiem, jak z IPTV od Orange. Najczęściej na routerze nie z Orange są kłopoty. Niby jednym się udaje, inny nie. Poszukaj, czy w menu routera jest opcja wpisania ID IPTV 838 i /lub 839.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

33 ODPOW. 33

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94Pytanie konkursowe: czy chcesz zamówić pakiet z TV i VoIP czy tylko net?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Na razie tylko net, w przyszłości będę rozważał TV.


Znalazłem "symulator" oprogramowania na stronie Ubiquiti i zastanawiam się co to jest PPPoE ID? Czegoś takiego w ADSL nie było. Czy tam ma być ustawione "0"?

VLAN 35 dla jakiego MTU?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 . To chyba login neo. I do niego musisz mieć hasło neo.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

No właśnie nie. Wygląda to tak.

1. Kilkam ADD PPPOE.

2. Pojawia się tabela konfiguracji:

- PPPoE ID - po wpisaniu 35 dla zmyłki pojawia się komunikat o zakresie liczbowym 0-15.

- Interface - tutaj nie problem, wybieramy wejście do którego podłączamy się z ONT,

- Mtu - chyba 1492, ale dobrze, jeśli ktoś to potwierdzi,

- Account name

- Password

 

Czyli wydaje się, że account name i password - tutaj dane z umowy, natomiast nadal nie wiem co to jest PPPoE ID. Jakieś pomysły? Link do symulatora: https://unms-demo.ui.com/devices/erouter/5c0279cd-dcd0-4d0d-8f87-4052f2ec6215/interfaces

P.S. Widzę, że wybrałem typ interfejsu PPPoE, ale nie wiem czy to prawidłowo bo w przypadku usługi PPPoE są już inne opcje.

W manualu interfesju PPPoE: "PPPoE ID The PPPoE ID is a unique value assigned to
each PPPoE connection at a single device; every PPPoE
ID represents a different PPPoE connection. The valid
PPPoE ID range is 0 to 15."


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

to bym obstawiał ID=0 😀


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 w takiej sytuacji też obstawiam 0 😀


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 z Twojego opisu wynika, że ten router powinien nadawać się do internetu światłowodowego. 

Sesja PPPoE również występuje w Neostradzie. Musiałeś to również mieć ustawione.

VLAN ustawiasz na 35

Sesja PPPoE

MTU 1492, ale też spotkałem się z ustawieniami 1500, ponieważ mam światełko od lokalnego operatora wiec nie potwierdzę.

- Account name - xxxxXXXxxx@neostrada.pl

- Password - hasło można wygenerować po kontakcie z infolinią. Dostaniesz pewnie SMS-a z hasłem. W FunBox-ie jest generowane na routerze z automatu. 

 

Nie wiem, jak z IPTV od Orange. Najczęściej na routerze nie z Orange są kłopoty. Niby jednym się udaje, inny nie. Poszukaj, czy w menu routera jest opcja wpisania ID IPTV 838 i /lub 839.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@ketrasaArturtwój post przez przypadek kliknął mi się jako rozwiązanie xD

Co do IPTV nie ma tam czegoś podobnego. Czytam na forum Ubiquiti i widzę, że to grubsza sprawa. Chyba bez komend w terminalu się nie obędzie, a ja jestem nowicjuszem z sieci. Zawsze korzystałem wyłącznie z GUI.

Tak czy owak przeczytałem również na innym polskim forum, że ktoś miał problemy z tym modelem Ubiquiti i jego ER-X maksymalnie wyciągnął ok. 300 Mb/s. W sumie taka prędkość mi wystarczy na ten moment, ale wolałbym mieć urządzenie przyszłościowe, które wyciągnie przynajmniej 600 Mb/s. Czy to oznacza, że Funbox 3.0 jest mocniejsze od tego Ubiquiti ER-X? Ma wydajniejsze podzespoły? Czy to w sofcie leży problem? Ktoś coś wie na ten temat?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94 nie ma problemu, zawsze możesz rozwiązanie odznaczyć. Kliknij na trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz: To nie jest rozwiązanie.

 

Co do routera i IPTV, to z tym są kłopoty, jak już wcześniej pisałem. Tu nie chodzi o lepsze, czy gorsze możliwości FunBox-a, tylko, że FunBox jest sprawdzonym i dedykowanym routerem pod rozwiązania Orange, a te niestety jak dla mnie to zostały dziwne i dalej zalatują Neostradą. Trudno jest doradzić sensowne rozwiązanie z własnym routerem. Jeżeli posiada VLAN i PPPoE, to już da się uruchomić na światłowodu, ale o jego wydajności to już trzeba samemu sprawdzić, co niestety jest kosztowne w przypadku zakupienia routera. Niestety użytkownik w takim przypadku jest zdany sam na siebie i testy jakie przeprowadzi.