Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94Nie wiem jak teraz, ale dawniej Mikrotik był czystą kartką. Portami w pudełku z dostępem do konfiguracji od zera. Trzeba było naprawdę wiedzieć co i jak...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

To pytanie z innej strony. Pomińmy soft i skupmy się na hardware.

1) Ubiquiti ER-X + Ubiquiti UAP-AC-LITE - 220 + 330 = 550 zł

 

2) Mikrotik hAP ac2 - ok 245 zł

Który sprzęt jest hardware'owo lepszy i o ile. Jak widać Ubiquiti wychodzi 2x drożej. Wi-Fi wystarczy, że będzie działać z prędkością 600 Mb/s w tym samym małym pomieszczeniu, gdzie będzie zamontowany router, reszta i tak leci po skrętce.


Czy w przypadku Ubiquiti warto dopłacić i wybrać inny AP?

Szkoda, że ten Mikrotik tak skomplikowany, bo cenowo bomba!


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Piotrek94Ubiquiti jest sprawdzone. Jest to jednak Ap sufitowy. Ma troszkę inną charakterystykę pracy i zasięgu. U mnie dwa w klastrze na małej prędkości neo chodziły bezawaryjnie przez 5 lat. Zasięg z górnego piętra przy montażu sufitowym mojego long range'a pokrywał cały dom z parterem włącznie (choć tu miałem drugi- tylko zwykły). Zapomniałem, że są. Kolega na nowszych ma uruchomioną dużą firmę i też chwali. Mają sporo ustawień "hotelowych" z balansem obciążenia włącznie...do firmy idealne


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Właśnie a ten AP od Ubiquiti sobie poradzi czy lepiej dopłacić do lepszego? Nie potrzebuję zasięgu w całym domu. Wystarczy w pokoju gdzie jest router i w drugim obok. Reszta domu leci i tak po skrętce. Ten podstawowy Lite wystarczy, czy lepiej dopłacić do mocniejszego AP?

Kolejna kwestia, czy ten ER-X poradzi sobie z netem 600 Mb/s ? Pewnie gdybym go dał za funboxem to tak bo wtedy CPU nie NATUJE, ale czy podłączając go do ONT wyrobi? W necie są różne opinie i słyszałem plotki, że ogarnia do 450 Mb/s. Czy jest ktoś na forum, który posiada ER-X i 600 Mb/s od Orange?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1459
  • 7447
  • 55

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

W temacie wydajności ER-Xa odpowiedziałem w innym temacie. Jeżeli chcesz go używać za FB to musisz w nim (ER-X) włączyć NAT, ponieważ nie masz dostępu do tablicy routingu FB.

Mam również dwa AC-Lite. Prędkość maksymalna to prawie 300Mb na 5GHz. Dla mnie wystarcza bo służą tylko do telefonów, padów czy IoT.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Te AC-Lite'y tylko 300 Mb/s idą ? Trochę słabo 😕

Co do Ubiquiti to ten "Hardware Offloading", czyli hwnat co daje? Dlaczego tak drastycznie wzrasta wydajność po jego włączeniu? Ktoś wie jak to dokładnie działa i co tracimy? Zawsze szybkość kosztem jakości, tak podpowiada logika. Zastanawiam się co zyskujemy i tracimy przy tej opcji. Widzę, że inne wynalazki typu ASUSY, TP-Linki też to mają, ale nie wiem czy domyślnie mają tą opcję wyłączoną.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 16
  • 52
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

Hej,

 

nie mam ER-X, ale też sprzęt od Ubiquiti.

 

Mam konfigurację:

- Zewnętrzny ONT

- Funbox 2.0 zastąpiony Ubiquiti Edge Router Lite 3 (funbox zalega niepodłączony w piwnicy), pod ERLite 3 podłączony prywatny router oraz dekoder TV ICU100 - wszystko sprawnie działa

- Router Netgear R7800

 

Prędkość po WiFi 5 ghz AC na tel Huawei Mate 20 PRO przy opcji światłowodu 600 mega to 625 / 107 ping 22, pomiar w pokoju gdzie znajduje się router.

 

Pozdr


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Hu5tlera ten twój Edge Router Lite 3  nie jest czasem wydajniejszy od ER-X?

Po czym puszczasz wi-fi? Przez tego Netgeara?

Kolejna sprawa to czy ogarniasz soft od Ubiquiti? Czy da się podzielić sieć, czyli zrobić dwie oddzielne podsieci, tak aby nie miały dostęp do intranetu? Wiesz o co kaman? Chodzi mi o to, aby kompy w sieci LAN nr 1 nie widziały kompów podpiętych do sieci LAN nr 2. Wszystko oczywiście po skrętce.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1459
  • 7447
  • 55

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód


Kolejna sprawa to czy ogarniasz soft od Ubiquiti? Czy da się podzielić sieć, czyli zrobić dwie oddzielne podsieci, tak aby nie miały dostęp do intranetu? Wiesz o co kaman? Chodzi mi o to, aby kompy w sieci LAN nr 1 nie widziały kompów podpiętych do sieci LAN nr 2. Wszystko oczywiście po skrętce.

Bez problemu. Mogę udostępnić taki config do ER-Xa.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 209
  • 387
  • 0

Konfiguracja Ubiquiti EdgeRouter X (ER-X) - Orange Światłowód

@Samotnickto się uzyskuje VLANAmi, tak? Muszę trochę poszerzyć wiedzę, ale na forum warto zawsze napisać.