Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

Dzień dobry,

Podłączony zostałem do sieci światłowodowej. Wymienili mi modem Huawei poprzedniego dostawcy internetu na Funboxa 6.

Funbox 6 (poprzednio Huawei) mam połączony z "prywatnym" routerem ASUS.

Wszystkie urządzenia w domu dostawały adresację IP z ASUSa z zakresu 192.168.1.x.

Teraz widzę, że ASUS dostał adres 192.168.2.1 i pozostałe urządzenia dostają z 192.168.2.x.

Jak i gdzie zmienić aby ASUS pozostał na adresacji 192.168.1.x ?

 

________________
* Doprecyzowałem temat wątku – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej


@Samotnicknapisał(-a)

@UserOrangePL Przekierowania jak najbardziej będą działać. Trzeba je tylko zrobić dwa razy. Aby tego uniknąć można wstawić Asusa do DMZ w FB6. Oczywiście jeżeli używasz serwisu typu NoIP to musisz go skonfigurować na FB6.


Wszystko udało się skonfigurować choć trochę zabawy było.

Nie udało mi się zalogować do Asusa bo "przestawił" się na adres 192.168.2.1 po podpięciu FB6. Pamiętam podczas montażu FB6 aplikacja Asus na komórce wyrzuciła mi komunikat konfliktu lokalnych adresów IP i czy chcę zmienić adres routera. Odpowiedziałem, że tak i to był wyrok, bo jak pisałem: miałem w ustawieniach Asusa, że logowac się mogę do niego tylko z kilku adresów lokalnych 192.168.1.x - mojego komputera, tableta i komórki.

Niestety musiałem zresetować Asusa do ustawień fabrycznych ale na szczęście miałem backup, co prawda sprzed kilku miesięcy ale nie było wiele zmian do dzisiaj.

Na FB6 ustawiłem 192.168.66.1; adres IP przyznany Asusowi zrobiłem rezerwację i wstawiłem do DMZ; w DDNS wpisałem parametry.

Kamery działają.

Koniec zabawy.

Zapominam, że mam FB6.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

24 ODPOW. 24

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18430
  • 52693
  • 710

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL żeby wrócić do poprzedniego adresowania na Asususie, trzeba przestawić adres IP FunBox-a, na inny niż 192.168.1.X. Orange ma domyślnie 192.168.1.X, dlatego na Asususie musiała nastąpić zmiana.


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

Rozumiem, że zmienić trzeba 192.168.1.1 na np. 192.168.3.1 tutaj:

UserOrangePL_0-1700222030927.png

?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2082
  • 7661
  • 31

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?


@UserOrangePLnapisał(-a)

Rozumiem, że zmienić trzeba 192.168.1.1 na np. 192.168.3.1 tutaj:

 


Proponuję 192.168.6.1, skoro to Funbox 6. Albo coś jeszcze bardziej odległego od domyślnych propozycji różnych producentów - 192.168.66.1? 192.168.166.1?. Oraz adekwatnie zakres adresów dhcp (o ile funbox sam nie podąży za zmianą adresu głównego).


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1643
  • 8157
  • 64

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL To co radzą koledzy plus zrób rezerwację dla Asusa i wstaw go do DMZ. Nie będziesz musiał w razie czego podwójnie przekierowywać portów. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL 

Adresację swojego LAN powinieneś zaplanować i zaimplementować po pewnym namyśle, a nie tylko przydzielić jakieś adresy na zasadzie, że "ten ruter ma takie a ten inne wartości domyślne powpisywane w konfigurację".

Pytanie najważniejsze jest takie: po co Ci ten Asus?

Działanie w sieci z podwójnym NAT ma swoje wady, a ponieważ zadajesz pytania dość elementarne, to być może nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Jeśli rzeczywiście jest Ci potrzebny, to jaki to model konkretnie? Może wtedy coś konkretniejszego podpowiemy w kwestii konfiguracji obu ruterów, tak żeby się "nie gryzły".

Na podstawie tego co napisałeś, to odesłałbym Cię po prostu do Wikipedii, na początek tu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Adres_prywatny

Natomiast jeśli Twoje pytanie zmierza do ustawienia adresów z tej samej klasy na obu ruterach (w szczególności na obu interfejsach Asusa), to to jest niemożliwe, sieć nie będzie działać.

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

Adresację swojego LAN zaplanowałem i wdrożyłem 10 lat temu.

Mam około 30 urządzeń z czego około 20 na LAN z rezerwacją w DHCP.

Mam dwa routery Asusa w konfiguracji aimash aby pokryć caly duży dom.

Mnóstwo innych ustawień na routerze: przekierowania portów do gier dla dzieciaków, harmonogram dostępności do internetu, filtrowanie treści, itd.

Może to Orange powinien zaplanować procedurę wnoszenie swojego sprzętu w infrastrukturę klienta zadając pytania o tę infrastrukturę zanim zacznie ingerować?

Nie ja byłem inicjatorem wymiany modemu światłowodowego. Firma mojego dostawcy internetu została przejęta przez Orange i zostałem zmuszony do wymiany modemu.

Nie jestem zainteresowany żadnymi funkcjami Funboxa 6. Wszystko mam pokonfigurowane na Asusach.

 

I teraz: zmieniam adres Funboxa na 192.168.66.1 ale po restarcie Asusa ten dalej serwuje adresy z sieci 192.168.2.x. Co dalej? Cel jest jasny: Asus ma mieć z powrotem 192.168.1.1 i dawać adresy po DHCP z zakresu 192.168.1.x tak jak był pierwotnie skonfigurowany.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18430
  • 52693
  • 710

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL jak zmieniony został adres IP FB6, to teraz trzeba zmienić adres IP Asusa na 192.168.1.X


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22116
  • 181

Funbox 6 podłączony - drugi router Asus przyznaje inne adresy teraz?

@UserOrangePL 

Nie irytuj się na mnie, ja mam podobny problem do Twojego a Tobie próbuję tylko pomóc ogarnąć temat. Im bardziej konkretnie opiszesz Swoją konfigurację, tym większa szansa że i podpowiedzi będą sensowniejsze. Nie wiem jak skonfigurowane i jakie masz te Asusy więc nie zgadnę gdzie je zmusić do przydzielania adresów takich jakie chcesz, ale to zupełnie nie zależy od FB6, ten ruter jest tak durny że w ogóle nie wie że jakaś podsieć w jego sieci się znajduje. Nie obsługuje tras statycznych.

Może w drugą stronę, skoro nie chcesz FB6. Masz ONT czy FB6 jest podłączony bezpośrednio do światłowodu?

PS. Przekierowanie portów w ruterze za FB6 nie będzie działało na pewno. To jedna z wad podwójnego NAT. To nie chodzi tylko o numerki, problem jest znacznie poważniejszy.

PS2. Przejrzawszy pokrótce Twoje wymagania, sugerowałbym co następuje: przestawić asusy w tryb AP, konfigurację harmonogramu i przekierowań zrobić w FB6 i pozostawić jeden DHCP w FB6. Tak będzie łatwiej niż walczyć z kaskadowymi ruterami. Naturalnie WiFi w FB6 wyłączyć zupełnie.

 


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 9
  • 22
  • 1

Po zainstalowaniu Funbox 6, podłączony do niego router Asus przyznaje inne adresy IP niż wcześniej

Tak, wiem, że trzeba zmienić adres Asusa na 192.168.1.x tyle, że nie mam na niego jak się zalogować gdy ma adres 192.168.2.1 gdyż albowiem ustawiłem w nim, że logować można się do niego tylko z adresów 192.168.1.x.... a czekaj.... muszę wpisać statyczny adres na laptopie z puli 192.168.1.x i wpiąć się do niego po LANie... próbuję...