Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 28
  • 0

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

Cześć,

 

Na wtorek 12.04. mam zaplanowaną instalację światłowodu 1 Gb/s wraz z zamówionym zestawem ONT + Funbox 6. Moje pytanie brzmi czy to prawda, że Orange w opcji 1 Gb/s i osobnym ONT obcina prędkość do 600 Mb/s?

 

 

________________________

Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@The-MagPie  Nie.  Opcja prędkości nie zależy od ONT, bo i w modemie jest...

Może być to ograniczone wtedy, kiedy instalujesz usługę Orange  na sieci innego operatora i wtedy to nie wynika z zewnętrznego ONT, które jest obowiązkowe,  a od umowy miedzyoperatorskiej

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@The-MagPie  Nie.  Opcja prędkości nie zależy od ONT, bo i w modemie jest...

Może być to ograniczone wtedy, kiedy instalujesz usługę Orange  na sieci innego operatora i wtedy to nie wynika z zewnętrznego ONT, które jest obowiązkowe,  a od umowy miedzyoperatorskiej


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 28
  • 0

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@agat13  Okej, dzięki. U mnie akurat sieć jest od Orange więc na pewno jest możliwość 1 Gb/s. Pytam bo czytałem na forum, że technicy robili problemy i mówili, że dla 1 Gb/s przy osobnym ONT można mieć max 600 Mb/s i rzeczywiście tak było pomimo umowy do 1 Gb/s.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@The-MagPie  w przypadku  sieci Orange tyle masz na modemie ile w umowie. Warto poprosić montera o wykonanie speedtestu w celach kontrolnych i koniecznie  po kablu. Musi hyc rzędu 960Mb/ sek na stronie pro.speedtest.pl

Oczywiście  może być przypadek obciążonego węzła  i wtedy z powodów technicznych  operator może narzucać max prędkość usługi, ale musi to znaleźć  odzwierciedlenie w umowie


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 28
  • 0

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@agat13 Dzięki za radę. Poproszę techników po instalacji o speedtest.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

U mnie technicy mówili to samo, że z ONT będzie coś tam obcinać. Podłączyli swój laptop ze speedtestem i było mało, ale i tak ponad 600. Tyle że jakiś biedny ten laptop mieli, więc podłączyłem swój i było 920. Poza tym, speedtest pro, czy nie pro, najlepiej jest go wykonać narzędziem z linii komendy. bo współczesne przeglądarki są tak wymagające, że mogą zamulić speedtest na biednym sprzęcie. Speedtesty CLI na różne systemy są tu: https://www.speedtest.net/apps/cli . Należy się upewnić, że test jest przeprowadzony do serwera Orange.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 28
  • 0

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

Cześć jeszcze raz.

 

W poniedziałek (mieli być we wtorek, ale przyszli wcześniej) zamontowali mi światło, postawili ONT i FB 6 i faktycznie nie obcinają w żaden sposób prędkości. Prędkość download przez ONT około 932 Mb/s, bez ONT (światło do FB bezpośrednio) około 941 Mb/s, więc różnica naprawdę minimalna (sprawdzałem przez windowsową apkę PRO Speedtest). Upload w obu przypadkach około 305 Mb/s, także jestem bardzo zadowolony 😁.


Jedna rzecz mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, aczkolwiek w moim przypadku Funbox 6 obsługuje NAT Loopback, mimo, że na forum wyczytałem, że nie działa. Myślę, że ta informacja może się przydać przyszłym użytkownikom FB 6.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@The-MagPie  od razu wiedzieliśmy, że testy muszą wypaść pozytywnie. Różnica prędkości może wynikać z wielu aspektów, chociażby dodatkowego odcinka kabla eth i dodatkowej karty sieciowej w zestawie z ONT. 

Oby tak dalej działało 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5370
  • 21520
  • 173

ONT - czy ma wpływ na prędkość?


@The-MagPienapisał(-a)

...
Jedna rzecz mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, aczkolwiek w moim przypadku Funbox 6 obsługuje NAT Loopback, mimo, że na forum wyczytałem, że nie działa. Myślę, że ta informacja może się przydać przyszłym użytkownikom FB 6.


Dzięki za odnotowanie tego faktu. Możesz opisać nieco więcej, dla przyszłych testerów? Tzn. jak to testowałeś, którą wersję oprogramowania ma Twój FB6?


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 28
  • 0

ONT - czy ma wpływ na prędkość?

@j131 już mówię.

Ogólnie to w mojej sieci działa Raspberry Pi na którym postawiony mam serwer WWW, VPN i kilka innych. Na routerze (FB 6) ustawiłem sobie DMZ na adres RPi. Mam też DDNS, który jest aktualizowany przez skrypt na RPi (przypisuje domenie moje zewnętrzne IP).

Spróbowałem z ciekawości uzyskać dostęp do mojej strony WWW wpisując w przeglądarce (na komputerze w sieci lokalnej - w tej samej sieci co RPi) mój adres domenowy z DDNS no i się zaskoczyłem gdy ukazała mi się moja stronka. Zacząłem testować dalej i spróbowałem połączyć się z moim VPN - również się udało. Spróbowałem jeszcze ustanowić połączenie z moim serwerem automatyki domowej (również postawiony na RPi) i kolejny raz udało się poprawnie połączyć, więc stwierdziłem, że FB 6 poprawnie obsługuje NAT Loopback. Testy przeprowadzałem na laptopie, na komputerze i na telefonie (wszystko podpięte do tej samej sieci lokalnej co RPi).

Od razu mówię, że nie grzebałem/nic nie dopisywałem w hostach i w DNS.

Poniżej wrzucam screeny z ping, traceroute i z przeglądarki.

TheMagPie_1-1649965580772.png

TheMagPie_0-1649964972243.png

TheMagPie_2-1649965831863.png

TheMagPie_3-1649965960736.png

Wersja oprogramowania FB 6: SGF6-pl-01.07.11.17_20.04.16

Podejrzewam, że kluczowe w tym wszystkim może być ustawienie DMZ. W wolnej chwili spróbuję wyłączyć DMZ i ręcznie przekierować porty w NAT i wtedy sprawdzić czy NAT Loopback dalej działa.

Wcześniej miałem FB 2 na którym też miałem DMZ, ale NAT Loopback nie działał.